کد مطلب:  56516 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
انتخابات آمریکا: ترامپ 214-بایدن 264/بایدن یک گام با کاخ سفید فاصله دارد

انتخابات آمریکا: ترامپ 214-بایدن 264/بایدن یک گام با کاخ سفید فاصله دارد

تیم انتخاباتی ترامپ همچنین با طرح ادعاهایی همانند شکایت در ایالت میشیگان، در پنسیلوانیا، ویسکانسین و جورجیا طرح دعوی کرده است تا جلوی شمارش آرای انتخابات را بگیرد.

زمان مطالعه: 3 دقیقه

شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا روز (پنجشنبه) 15 آبان 99 وارد مرحله حساسی شده است. شمارش در ایالت‌های سرنوشت‌ساز ادامه دارد و یک پیروزی دیگر برای دموکرات‌ها در ایالت نوادا می‌تواند جو بایدن را به کاخ سفید برساند. رقابت در این ایالت شانه به شانه پیش می‌رود و دونالد ترامپ هنوز هم فرصت پیروزی دارد، اما مسیر کوتاه‌تر و هموارتری مقابل بایدن دیده می‌شود.

تازه‌ترین به‌روز رسانی: صبح پنجشنبه 15 آبان

به گزارش آسمونی به نقل از ایسنا، بر اساس اعلام مقام‌های انتخاباتی آمریکا، بیش از 100 میلیون نفر از مردم آمریکا تا پیش از سوم نوامبر (روز اصلی انتخابات) به صورت پستی یا زودهنگام و در مراکز قرار داده شده، رای خود را به صندوق انداختند و روز سه‌شنبه نیز میلیون‌ها تن دیگر به پای صندوق‌های رای رفتند.

با توجه به تفاوت ساعتی در ایالات مختلف آمریکا از شرق تا غرب و قوانین مختلف انتخاباتی در ایالات مختلف، مراکز رای‌گیری کم کم بسته شدند و نتایج انتخابات به صورت تدریجی اعلام می‌شود که حاصل حجم بالایی از آرای پستی است. هر نامزد برای پیروزی در انتخابات به 270 رای الکترال نیاز دارد.

هنوز شمارش آرای انتخاباتی در ایالت‌های نوادا، پنسیلوانیا، کارولینای شمالی، جورجیا و آلاسکا به اتمام نرسیده است. در تمامی این ایالت‌ها بجز نوادا، ترامپ پیشتاز است. بایدن با کمتر از یک درصد در نوادا پیشتاز است و با توجه به آرایی که تاکنون بایدن و ترامپ به دست آورده‌اند، آنها به ترتیب برای پیروزی در این رقابت، به 6 رای دیگر و 56 رای الکترال دیگر نیاز دارند.

انتخابات وارد مرحله حساسی شده است. در شرایطی که بایدن با حدود 20 هزار رای در ویسکانسین پیشتاز و 98 درصد از آرای آن شمارش شده بود، کمپین ترامپ خواستار بازشماری آرای این ایالت شد.

در همین حال، کمپین انتخاباتی ترامپ با طرح شکایتی در دادگاه خواستار متوقف شدن شمارش آرا در ایالت سرنوشت‌ساز میشیگان شد. تیم او تاکید دارد که دسترسی برای نظارت از زمان آغاز و حین شمارش آرا فراهم نبوده است. بایدن اما رای این ایالت را به دست آورده و گام بزرگی به سمت کاخ سفید برداشته است.

تیم انتخاباتی ترامپ همچنین با طرح ادعاهایی همانند شکایت در ایالت میشیگان، در پنسیلوانیا، ویسکانسین و جورجیا طرح دعوی کرده است تا جلوی شمارش آرای انتخابات را بگیرد.

براساس اعلام بخش انتخاباتی نوادا، آرای این ایالت تا ساعت 11 صبح روز پنجشنبه به وقت شرق آمریکا (19:30 پنجشنبه به وقت تهران) اطلاع‌رسانی می‌شود. تاکنون 75 درصد از آرای ایالت نوادا شمارش شده و جو بایدن با 49.3 درصد از دونالد ترامپ با 48.7 درصد جلوتر است.

همچنین نتایج در پنسیلوانیا فعلا روشن نیست. تام وولف، فرماندار این ایالت گفته است شاید شمارش تا روز جمعه زمان ببرد. بیش از 85 درصد آرا شمارش شده است. ترامپ 50.7 درصد و بایدن 48.1 درصد رای گرفته است. ترامپ کمتر از سه درصد جلوتر است.

آرای سرنوشت‌ساز

گرچه تکلیف آرای نوادا هنوز مشخص نیست اما انتظار می‌رود آرای آن به بایدن برسد. آلاسکا هم در ردیف پیروزی‌های ترامپ قرار می‌گیرد. بدین ترتیب تعداد آرای الکترال بایدن مقابل ترامپ، 270 به 217 می‌شود. این به معنای پیروزی برای بایدن است. وضعیت در جورجیا و کارولینای شمالی هنوز روشن نیست. ترامپ در این دو ایالت با اختلاف جزئی پیشتاز است. سرنوشت 20 رای الکترال پنسیلوانیا هم نامعلوم مانده است.

آلاسکا (با 3 رأی الکترال) -- نوادا (با 6 رأی الکترال) -- جورجیا (16 رأی الکترال) -- کارولینای شمالی (15 رأی الکترال) -- پنسیلوانیا (20 رأی الکترال)

نامزدهای انتخابات تاکنون به صورت زیر ایالت‌ها را از آن خود کرده‌اند:

ترامپ: کنتاکی (رای الکترال 8)، اوکلاهاما (7)، تنسی (11)، وست ویرجینیا (5)، آرکانزاس (6)، می‌سی‌سی‌پی (6)، آلاباما (9)، کارولینای جنوبی (9)، ایندیانا (11)، وایومینگ (3)، داکوتای جنوبی (3)، داکوتای شمالی (3)، لوئیزیانا (8)، نبراسکا (4)، کانزاس(6)، میسوری (10)، آیداهو (4)، یوتا(6)، اوهایو (18)، مونتانا (3)، آیووا (6)، فلوریدا (29)، تگزاس(38)، مین (1)

بایدن: ورمونت (3)، مریلند (10)، نیوجرسی (14)، ماساچوست (11)، واشنگتن دی‌سی (3)، دلاور (3)، ویرجینیا (13)، ایلینوی (20)، کنتیکت (7)، رودآیلند (4)، نیویورک (29)، نیومکزیکو (5)، کلورادو (9) نیوهمپشایر (4) ایالت واشنگتن (12)، اورگان (7)، کالیفرنیا (55)، هاوایی (4)، مینه‌سوتا(10)، نبراسکا (1)، مین (3)، آریزونا (11)، ویسکانسین (10) ، میشیگان (16)

 

نظر خود را درباره «انتخابات آمریکا: ترامپ 214-بایدن 264/بایدن یک گام با کاخ سفید فاصله دارد» در کادر زیر بنویسید :
3 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید