کد مطلب:  13232 
درج نظر
ویرایش پست
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
بعیدی‌ نژاد: تبریک، تبریک به ملت ایران

بعیدی‌ نژاد: تبریک، تبریک به ملت ایران

 1394/10/09مدیرکل سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه گفت: مرغوب‌ترین و بیشترین حجم ذخایر اورانیوم (کیک زرد)...
زمان مطالعه: 2 دقیقه

 

keke-zard
keke-zard

1394/10/09

مدیرکل سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه گفت: مرغوب‌ترین و بیشترین حجم ذخایر اورانیوم (کیک زرد) پس از انقلاب در تبادل اورانیوم میان ایران و روسیه وارد کشور شده است.

به گزارش آسمونی نقل از خبرگزاری ایسنا: مدیرکل سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه گفت: مرغوب‌ترین و بیشترین حجم ذخایر اورانیوم (کیک زرد) پس از انقلاب در تبادل اورانیوم میان ایران و روسیه وارد کشور شده است.

حمید بعیدی‌نژاد رییس هیات کارشناسی ایران در مذاکرات هسته‌ای و مدیرکل سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه روز سه‌شنبه در صفحه اینستاگرام خود با اشاره به انتقال بیش از 200 تن کیک زرد به کشور در مبادله با حدود 11 تن اورانیوم غنی‌شده با روسیه نوشت: «طی روز گذشته یکی از سخت ترین مفاد برجام در یکی از پیچیده‌ترین عملیات نقل و انتقال ذخایر اورانیوم از ایران به اجرا درآمد. اجرای این عملیات حداقل حاصل دو ماه کار شبانه‌روزی بود و اجرای این عملیات پیچیده در هماهنگی با روسیه و قزاقستان صورت گرفت.

نروژ و آذربایجان نیز در این عملیات مهم نقش داشتند. در این عملیات ایران حدود 9 تن ذخایر اضافی اورانیوم غنی‌شده و همچنین ضایعات مربوط به صفحات سوخت تولید شده خود را به کشور روسیه فروخت و بر اساس قیمت استاندارد بین‌المللی معادل آن از روسیه کیک زرد خریداری و وارد کرد.

به اضافه بر اساس ترتیبات تفاهم شده صفحات نیمه ساخته سوخت هسته‌ای نیز در روسیه نگهداری و با اعلام نیاز ایران جهت تکمیل با وساطت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به کشورمان بازگردانده می‌شوند. به این ترتیب برای اولین بار با یک قدم بلند کشورمان به جمع صادرکنندگان مواد غنی‌شده هسته‌ای پیوست.

با پیوستن کشورمان به صادرکنندگان سوخت هسته‌ای تمام صنعت هسته‌ای کشورمان به تعریف جدیدی در تبیین هدف‌گذاری خود با تعاریف متعارف صنعتی و تجاری جهان دست یافت و به نوعی از یک عملیات دور که بر محور غنی‌سازی و انبار آن در داخل بود رهایی یافت. برای اولین بار پس از آغاز به کار سوخت هسته‌ای در ایران، فرآیند غنی‌سازی در ایران وجهه‌ای کاملا تجاری و صنعتی پیدا کرد. این در حالیست که تجارت مواد غنی‌شده سوخت هسته‌ای در دنیا تنها در انحصار کشورهایی به اندازه کف یک دست است. این اولین عملیات فروش مواد غنی‌شده سوخت هسته‌ای از سوی ایران در بازارهای بین‌المللی است.

در عملیات تکمیلی، همچنین به طور همزمان ایران توانست مجموعا در دو بخش 200 تن کیک زرد از مرغوب‌ترین نوع آن در جهان از روسیه و قزاقستان وارد کند که بعد از آخرین واردات کیک زرد در قبل از انقلاب اسلامی از آفریقای جنوبی، اولین حجم واردات کیک زرد به کشورمان است. برای آنکه تصوری از حجم قابل ملاحظه 200 تن واردات کیک زرد به کشور داشته باشید فقط باید در نظر بگیرید که کل میزان کیک زرد مصرف شده در فرآیند غنی‌سازی ایران از ابتدای آغاز غنی‌سازی تا امروز بالغ بر 120 تن کیک زرد بوده است. از این رو با واردات این میزان کیک زرد، پیشبرد تمامی برنامه غنی‌سازی کشورمان تا سال‌های طولانی تضمین شده است. این عملیات در شرایطی اجرا شده است که واردات کیک زرد توسط ایران بر اساس قطعنامه‌های موجود شورای امنیت ممنوع است.

دست مریزاد به آقایان دکتر ظریف و دکتر صالحی که هدایت این عملیات پیچیده را بر عهده داشتند.

: برای دریافت مشاوره درباره بعیدی‌ نژاد: تبریک، تبریک به ملت ایران فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط :

نظر خود را درباره «بعیدی‌ نژاد: تبریک، تبریک به ملت ایران» در کادر زیر بنویسید :

8 - 2 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید