کد مطلب:  38667 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
معرفی دانشگاه کمبریج

معرفی دانشگاه کمبریج

دانشگاه کمبریج در شهر کمبریج (بریتانیا) در کناره رودخانهٔ کَم، واقع شده‌است. این دانشگاه در سال 1209 تأسیس شده...
زمان مطالعه: 3 دقیقه

دانشگاه کمبریج در شهر کمبریج (بریتانیا) در کناره رودخانهٔ کَم، واقع شده‌است. این دانشگاه در سال 1209 تأسیس شده و دومین دانشگاه قدیمی در منطقه انگلیسی زبان و سومین دانشگاه قدیمی در جهان به‌شمار می‌آید. آسمونی در این بخش به معرفی دانشگاه کمبریج می پردازد.معرفی دانشگاه کمبریج

از آنجا که دانشگاه آکسفورد نیز قدمتی قدیمی دارد، از این رو به این دو دانشگاه، «دانشگاه‌های باستان» می‌گویند و نام آن‌ها را آکسبریج نهاده‌اند.

تاریخچه دانشگاه کمبریج

اولین سند رسمی که به تأسیس دانشگاه کمبریج اشاره می‌کند سندی است مربوط به هنری سوم انگلستان که به دانشگاه کمبریج اجازه تربیت اعضای خود و یکسری امتیازاتی همچون معافیت‌های مالیاتی را می‌دهد. سند بعدی نیز گرگوری نهم در سال 1233 در این ارتباط دارد که به دانش‌آموخته‌های این دانشگاه اجازه تدریس به جامعه مسیحی را می‌دهد.

دانشکده‌های دانشگاه کمبریج

تأسیس دانشکده‌های دانشگاه کمبریج کاملاً اتفاقی بود و از روز اول قرار بر تأسیس چنین جاهایی نبود. عمر هیچ‌کدام از دانشکده‌های موجود در کمبریج به اندازه عمر خود دانشگاه کمبریج نمی‌رسد. اما با این حال، اولین دانشکده این دانشگاه با نام پترهوس (Peterhouse) در سال 1284 تأسیس شد. بعد از آن و خصوصاً در قرون چهاردهم و پانزدهم نیز دانشکده‌های دیگری نیز تأسیس شدند.

تحصیلات خانم‌ها در دانشگاه کمبریج

در ابتدا فقط مردها اجازه ورود و تحصیل در کمبریج را داشتند. اولین دانشکده خانم‌ها با نام کالج گیرتن، توسط امیلی دیویس در سال 1869 تأسیس شد؛ بعد از آن و در سال 1872 دانشکده نون‌هام تشکیل شد. کالج‌های دیگری نیز برای خانم‌ها در سال‌های 1885، 1954 و 1965 تشکیل یافت.

اولین امتحانی که از دانشجویان خانم گرفته شد در سال 1882 بود ولی تا سال 1948 خانم‌ها به عنوان عضو کامل دانشگاه محسوب نمی‌شدند.

موقعیت دانشگاه کمبریج

مرکز اصلی دانشگاه در شهر کمبریج قرار دارد و بیشتر دانشجویان در همین شهر ساکن هستند. دانشجویان ساکن حدود 20٪ کل جمعیت شهر را تشکیل می‌دهند.

ساختار دانشگاه کمبریج

دانشکده‌های دانشگاه کمبریج

دانشکده‌ها هرکدام خودمختار بوده و دارایی و محل کسب درآمد خود را جداگانه دارند و عضو جداناپذیر دانشگاه محسوب می‌شوند. تمام دانشجویان عضوی یکی از این دانشکده‌ها هستند.

کمبریج 31 دانشکده دارد که از این میان، 3 دانشکده فقط مخصوص خانم‌ها و باقی دانشکده‌ها مختلط است. البته پیش‌تر و در سال‌های دور همه دانشکده‌ها فقط برای مردها بودند. دانشکده داروین اولین دانشکده کمبریج بود که حاضر به پذیرفتن مختلط هم آقایان و هم خانم‌ها شد.

هزینه‌های دانشکده‌ها نیز برای دانشجویان (اقامت و تغذیه) بستگی به دانشکده دارد و با هم فرق دارند.

دپارتمان‌های دانشگاه کمبریج

علاوه بر 31 دانشکده موجود، بیش از 150 دپارتمان و مرکز مختلف دیگر در این دانشگاه در حال کار هستند. اعضای این مراکز معمولاً از اعضای یکی از همان 31 دانشکده اصلی هستند.

معرفی دانشگاه کمبریج
معرفی دانشگاه کمبریج

مدیریت مرکزی دانشگاه کمبریج

ریاست دانشگاه بیشتر تشریفاتی بوده و مدت زمان مشخصی ندارد. این ریاست در حال حاضر در اختیار پروفسور لسزک بوریسیوکز است.

سال تحصیلی دانشگاه کمبریج

هر سال تحصیلی بر اساس قوانین دانشگاه به 3 دوره (ترم) تقسیم می‌شود. یک ترم از ماه اکتبر تا دسامبر. ترم دیگر از ژانویه تا مارس و ترم دیگر از آوریل تا ژوئن.

مدت زمان ترم‌ها به نسبت دانشگاه‌های دیگر بسیار کوتاه است.

امور مالی دانشگاه کمبریج

دانشگاه کمبریج ثروتمندترین دانشگاه در کل بریتانیا و قاره اروپا است. دارایی این دانشگاه در سال 2011 برابر بود با 4٫1 میلیارد یورو که از این رقم 1٫6 میلیارد یورو مستقیماً مربوط به خود دانشگاه و 2٫7 میلیارد یورو مربوط به دانشکده‌هاست. (دارایی دانشگاه آکسفورد در سال 2011 برابر بود با 3٫3 میلیارد یورو).

بودجه عملیاتی این دانشگاه 1 میلیارد دلار در هر سال است.

عمدتاً درآمد دانشگاه کمبریج توسط دولت انگلیس بخاطر تدریس و تحقیقات علمی به دانشگاه داده می‌شود. در سال 2006 و 2007 حدود یک سوم درآمد این دانشگاه را دولت انگلیس بخاطر تحقیقات پرداخته کرده بود. همچنین انتشارات دانشگاه کمبریج نیز محل خوبی برای کسب درآمدهای بالا برای این دانشگاه است.

کتابخانه دانشگاه کمبریج

کمبریج114 کتابخانه دارد. کتابخانه دانشگاه کمبریج کتابخانه مرکزی و محل تحقیقات بوده که به تنهایی بیش از 8 میلیون جلد کتاب دارد.

اتحادیه دانشجویی دانشگاه کمبریج

تمامی دانشجویان جدید الورود به محض رسیدن به شکل خودکار عضو این اتحادیه می‌شوند. این اتحادیه تأسیس 1964 است.

ورزش دانشگاه کمبریج

روئینگ یکی از ورزش‌های محبوب در کمبریج است. معمولاً دانشکده‌های مختلف در این رشته با هم مسابقاتی نیز می‌دهند.

انجمن‌های دانشگاه کمبریج

انجمن‌های دانشجویی زیادی در دانشگاه کمبریج وجود دارد که توسط خود دانشجویان اداره می‌شود. این انجمن‌ها معمولاً مسئول برگزاری جلسات و گفتگوها در موضوعات مختلف هستند.

رادیو و روزنامه دانشگاه کمبریج

دانشجویان این دانشگاه روزنامه‌های مختلفی را به چاپ رسانده و حتی شبکه‌ای رادیویی به نام «کم اف‌ام» را به راه انداخته‌اند.

دانشجویان مشهور دانشگاه کمبریج  • آیزاک نیوتن که بیشتر عمر خود را در این دانشگاه گذراند و خیلی از آزمایشاتش را در همین دانشگاه انجام داد.
  • فرانسیس بیکن
  • چارلز داروین
  • لودویگ ویتگنشتاین
  • استیون ویلیام هاوکینگ
  • گیلعاد زاکرمن

: برای دریافت مشاوره درباره معرفی دانشگاه کمبریج فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «معرفی دانشگاه کمبریج» در کادر زیر بنویسید :
2 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید