کد مطلب:  10762 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
آشنایی با بیمه بیکاری

آشنایی با بیمه بیکاری

يکي از مزاياي برخورداري از بيمه تامين اجتماعي اين است که فرد اگر زماني شغلش را از دست بدهد مي‌تواند براي...
زمان مطالعه: 3 دقیقه

unemployment-insurance(1)
unemployment-insurance(1)

یکی از مزایای برخورداری از بیمه تامین اجتماعی این است که فرد اگر زمانی شغلش را از دست بدهد می‌تواند برای مدتی هرچند کم از کمک هزینه‌ای که به عنوان بیمه بیکاری در اختیار او قرار می‌گیرد، استفاده کند.

یکی از دل مشغولی‌های بسیاری از کسانی که به هر دلیلی شغل خود را از دست داده‌اند یا در آستانه از دست دادن آن قرار دارند، در کنار چگونگی پیدا کردن شغل جدید و تامین هزینه‌های زندگی و... راه و روش بهره گرفتن از بیمه بیکاری است.

آشنایی با قانون استفاده از بیمه بیکاری برای کسانی که اطمینان چندانی به آینده شغلی خود ندارند یک ضرورت است، سازمان تامین اجتماعی اخیرا اصلاحاتی روی این قانون داشته است، با خواندن این مطلب آسمونی خیلی‌ها شاید راهی ادارات کار شوند که از بیمه بیکاری استفاده کنند و خیلی‌ها هم پی ببرند که برخلاف تصورشان مشمول استفاده از بیمه بیکاری نیستند.

بیکار از نظر قانون بیمه بیکاری

یکی از مهمترین نکاتی که در مورد قوانین موجود در این زمینه باید مورد توجه قرار دهید، تعریف بیکار از نظر این قانون است چرا که تصور اکثر مردم از بیکاری که می‌تواند از این قانون استفاده کند با تعریف قانون تفاوت دارد، بیکار از نظر قانون بیمه بیکاری بیمه شده‌ای است که بدون میل و اراده خود بیکار شده و آماده به کار باشد.

براساس این قانون چنانچه بیمه شده‌ای به علت تغییرات ساختاری اقتصادی کارگروه مربوطه و به تشخیص وزارتخانه ذیربط و تایید شورای عالی کار، بیکار موقت شناخته شود و همچنین بیمه شدگانی که به علت حوادث غیرمترقبه مانند سیل، زلزله، جنگ و آتش سوزی بیکار شوند، می‌توانند از مقررات این قانون استفاده کنند، تشخیص ارادی بودن یا غیرارادی بودن بیکاری بیمه شده، برعهده کمیته‌ای متشکل از نمایندگان سازمان تامین اجتماعی و اداره کار و امور اجتماعی محل اشتغال بیمه شده است.

یکی از مواردی که این روزها در سالن‌های ادارات کار به آن بر می‌خوریم این است که مردم بیمه بیکاری را با طرح مجلس که قرار است براساس آن بیکاران از یک حقوق 300 تا 350 هزارتومانی بهره‌مند شوند، اشتباه می گیرند.

باید توجه داشت که آن قانون یک طرح مجزا است و هنوز به مرحله اجرا نرسیده و با بیمه بیکاری تفاوت دارد، بنابراین اگر با میل خودتان کارتان را ترک کرده اید یا در این زمینه با کارفرمایتان به هر دلیلی و براساس هر موافقت نامه‌ای به توافق رسیده‌اید و یا اینکه اساسا از بیمه تامین اجتماعی برخوردار نبوده‌اید به فکر استفاده از بیمه بیکاری نباشید.

unemployment-insurance
unemployment-insurance


کارگران فصلی، یک استثنا

یکی از نقاط قوت این قانون این است که براساس آن کارگران فصلی در صورتی که در اثنای فصل کار اخراج شوند و بیکاری آنها بدون اراده شخصی تشخیص داده شود، مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند بود.

همچنین بیکاران دارای قرارداد کار با مدت معین در صورتی که براساس رأی مرجع حل اختلاف در اثنای مدت قرارداد اخراج شده باشند و افراد شاغل در کارهایی که ماهیت آن جنبه دائمی دارد و براساس قرارداد کار در مدت معینی مشغول کار بوده‌اند با تشخیص واحدهای کار و امور اجتماعی، در صورتی که در پایان قرارداد بیکار شوند مورد حمایت قرار گرفته و مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند شد.

چگونه اعلام کنیم، بیکار شده‌ایم

بیمه شده بیکار برای دریافت مقرری بیمه بیکاری باید حداکثر ظرف مدت 30 روز از تاریخ بیکاری موضوع را به واحد کار و امور اجتماعی ذیربط اطلاع دهد و آمادگی خود را برای اشتغال به کار تخصصی خود یا کار مشابه آن اعلام کند تا بتواند از بیمه بیکاری استفاده کند.

بیمه شدگان بیکار، در صورتی که مشمول قانون کار و تامین اجتماعی باشند، تبعه کشورهای خارجی نباشند، مستمری بگیر بازنشسته و یا از کار افتاده کلی نباشند و دارای حداقل 6 ماه سابقه پرداخت حق بیمه باشند، می‌توانند برای استفاده از بیمه بیکاری اقدام کنند.

حداکثر زمانی که می‌توانیم از بیمه بیکاری استفاده کنیم

بسیاری از مردم تصورشان این است که تا هر زمان دوست داشته باشند می‌توانند از بیمه بیکاری استفاده کنند، این تصور غلط است و باید دقت داشت که مدت پرداخت مقرری بیمه بیکاری به بیمه‌شدگان واجد شرایط به سابقه پرداخت حق بیمه از سوی آنان بستگی دارد و حداکثر زمان استفاده از آن برای مجردها 36 ماه و برای متاهل ها 50 ماه است.

بیکار شدگانی که براساس مقررات قانون کار و حسب آراء صادره از مراجع حل اختلاف مقرر در این قانون به دلیل قصور در انجام وظایف محوله و یا نقض آئین‌نامه‌های انضباطی کارگاه توسط کارفرما اخراج شده‌اند، مستحق دریافت مقرری بیمه بیکاری نخواهند بود و در صورتی که پس از پرداخت مقرری بیمه بیکاری به بیمه شده‌ای مشخص شود که بیکاری بیمه شده به اراده شخص او بوده است، بیمه شده باید وجوه دریافتی به عنوان مقرری بیمه بیکاری را به سازمان تامین اجتماعی بازپرداخت کند، همچنین بیمه شدگانی که با دریافت مزد ایام بلاتکلیفی به کار قبلی خود باز می‌گردند نیز باید مبالغ دریافتی را به تامین اجتماعی برگردانند.

چنانچه بیمه‌شده بیکار، اشتغال مجدد خود را اعلام نکند و به رغم اشتغال همچنان به دریافت مقرری بیمه بیکاری ادامه دهد، باید مقرری دریافتی از زمان اشتغال را به تامین اجتماعی برگرداند.

 

برای آشنایی با بیمه سیل و زلزله ، بر روی لینک زیر کلیک کنید :

بیمه سیل و زلزله

: برای دریافت مشاوره درباره آشنایی با بیمه بیکاری فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «آشنایی با بیمه بیکاری» در کادر زیر بنویسید :
4 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید