کد مطلب:  30511  درج نظر
گواهینامه با لوگوی UKAS

گواهینامه با لوگوی UKAS

آسمونی در ادامه مقالاتی که در مورد گواهینامه های معتبر منتشر کرده است، در این بخش در مورد گواهینامه UKAS...
زمان مطالعه: 6 دقیقه
گواهینامه با لوگوی UKAS
گواهینامه با لوگوی UKAS


آسمونی در ادامه مقالاتی که در مورد گواهینامه های معتبر منتشر کرده است، در این بخش در مورد گواهینامه UKAS صحبت می کند. سایر مقالات مرتبط با گواهینامه های معتبر را می توانید از طریق جستجو در سایت بیابید. دعوت می کنیم تا پایان همراه آسمونی باشید.

گواهینامه UKAS

چگونه بفهمیم که گواهینامه ایزو 9001  یک تامین کننده معتبر است؟

اولین کاری که هنگام ارزیابی مشخصات تامین کننده مورد نظر- بر اساس گواهینامه ایزو 9001 اش- باید انجام شود این است که آن ها باید یک کپی از گواهینامه خود را در اختیار شما قرار دهند.اگر شرکت براستی گواهی داشته باشد،آنها نباید مشکلی در ارائه یک کپی از گواهینامه شان به شما داشته باشند.وقتی شما این گواهینامه را دراختیار داشته باشید می توانید موارد زیر را بررسی نمایید:

1- تنها یک CB (مرجع صدور گواهینامه)(register)( (certification body) را ارائه دهد.یک سازمان نمی تواند خودش به این کار مبادرت ورزد.بنابراین نام سازمان گواهی دهنده (مانند ABS BSI،DNV و ...) را جستجو کنید.

2- جستجوی اسامی مرجع اعتبار بخشی (AB)(مانند UKAS،ANAB و...).اگر شما لوگوی مرجع اعتبار بخشی ((Accreditatino Body را مشاهده نمودید.شما می توانید دریابید که آیا این اعتبار دهنده (AB) عضو رسمی انجمن بین المللی اعتباربخشی (IAF-International Acceditation Forum) است یا خیر.اگر هیچ لوگوی رسمی از مرجع اعتبار بخشی در گواهینامه وجود نداشته باشد شما باید به صلاحیت CB برای ممیزی مشکوک شوید.یک مرجه صدور گواهی نامه ممکن است در پی کسب مجوز اعتبار نباشد،همچنین ممکن است قابلیت نشان دادن توانایی های خود را داشته باشد یا خیر.در اینجا گزیده ای از وب سایت ایزو را می خوانید:"در بیشتر کشورها،اعتبار گذاری یک انتخاب است،نه یک اجبار،اما این واقعیت وجود دارد که وقتی خود CB اعتبار بخشی نشده،نمی تواند اعتبار بخشی کند و نتیجتا،آن CB معتبر نیست.بطور مثال یک CB که در سطح ملی،در یک بخش خیلی خاص فعال است،ممکن است از چنان بخشی کند و نتیجتا،آن CB معتبر نیست،بطور مثال یک CB که در سطح ملی،در یک بخش خیلی خاص فعال است ممکن است از چنان اعتباری برخوردار باشد که مزیتی را در هزینه کردن جهت اعتبار بخشی خود احساس نمی کند.گفته می شود که بسیاری از مراجع صدور گواهینامه،حتی زمانی که اجباری وجود ندارد،بمنظور اینکه تاییدیه ایی مستقل از دیگر قابلیت هایشان را ارائه کنند،در پی کسب مجوز برای اعتباربخشی خود می باشند".

3- اگر نام CB بر روی گواهینامه وجود داشته باشد،سریع ترین راه برای پیدا کردن اینکه گواهینامه معتبر است این است که مستقیما با CB تماس گرفته شود و از آنها بخواهید که بررسی کنند که آیا چنین گواهی صادر کرده اند.به CB توضیح دهید که این اطلاعات را برای چه می خواهید و آنها می بایست از طریق واحد ویژه ایی که برای اطلاع رسانی برای چنین وضعیت هایی در نظر گرفته شده،دسترسی شما به چنین اطلاعاتی را ممکن می سازند.

4- به یاد داشته باشید که اگر یک CB به کارخانه A گواهی بدهد به این معنی نیست که کارخانه های B و C- کارخانه هایی که در یک گروه فعالیت می کنند- هم می توانند گواهی اخذ نمایند.معمولاً این گواهینامه ها دقیقاً به شما می گویند کدام فرآیندها و کدام مکان مورد اعتبار بخشی قرار گرفته است.بنابراین مکان و فرآیندهای خاص طرف تامین کننده تان را مورد بررسی قرار دهید.

5- اطمینان حاصل نمایید که گواهینامه منقضی نشده باشد.اگر تاریخ گواهینامه با اتمام رسیده باشد سما می توانید دلیل انقضاء را از شرکت جویا شوید.دلایل معتبر نبودن یک گواهینامه می تواند به موارد زیر مربوط باشد:

الف.آنها برای اعتبار بخشی مجدد گواهی نامه ممیزی  شده اند،اما CB در تهیه به موقع گزارش ممیزی ناتوان بوده و بنابراین آنها قادر به بر طرف ساختن بموقع عدم انطباق ها نبودند.در این حالت شما باید قادر به تهیه یک کپی از گزارش ممیزی گواهی نامه باشید.

ب.آنها برای ممیزی برای اخذ مجدد گواهینامه شان آماده نیستند و تصمیم به تعویق آن گرفته اند.در این حالت شما باید منتظر مشاهده برنامه ممیزی و تاریخ ممیزی جدید باشید.

6- اگر دسترسی به اینترنت دارید،شما می توانید به وب سایت CB  مراجعه کرده و از لیست مشتریان،تامین کننده مورد نظر را جستجو کنید.

ukas-certificate
ukas-certificate


همه گواهینامه ها در یک سطح نیستند.

خوشتان بیاید یا نه،همه ی مراجع صدور گواهینامه از استانداردها و اصول ممیزی یکسانی پیروی نمی کنند.به عبارت ساده تر،برخی از CB ها بهتر از دیگران هستند.

در مواردی که CB اعتبار بخشی شده در حال فعالیت است در حالی که اعتبارش در حالت تعلیق است،آنها تا زمانی که عملکرد ممیزی شان همتراز با عملکرد ممیزی مرجع اعتبار بخشی شان (AB) و همچنین استاندارد ممیزی ایزو نباشد،اجازه ارائه گواهینامه بهمراه لوگوی مرجع اعتبار بخشی (مثلاً ANAB و UKAS و غیره) را ندارند.

زمانی که سازمان با یک CB که عملکرد مناسبی ندارد ممیزی می شود،تنها کسی که ضرر می کند خود سازمان است،چرا که آنها فکر می کنند که سیستم مدیریت شان با استاندارد مطابقت دارد،اما در حالی که چنین سیستم مدیریتی ممکن است فرصت های بسیار زیادی برای بهبود داشته باشد،که از دست می رود.در برخی موارد نیاز به این بهبود ضروری است.مشکل اینجا فقط "عدم انطباق با استاندارد نیست" بلکه همچنین عدم دستیابی به منافع کامل- بهبود فرآیندها و کسب و کار- طی اخذ گواهینامه می باشد.

البته همه ممیزی ها بر پایه یک برنامه نمونه انجام می شوند،با این حال اگر یک CB تصمیم به ممیزی در روزهای کمتر از روزهای توصیه شده توسط انجمن بین المللی اعتبار بخشی (IAF) و یا دیگر نهادهای مشابه بگیرد،ممکن است شما قادر نباشید بطور واقعی یک نمونه مناسب و بارز از آنچه که ممیزی باید باشد،را داشته باشید.

از کجا باید گواهینامه ISO بگیریم؟

CB چیست؟ AB چیست ؟ چه مرجعی معتبر است؟

تمامی مسائل مربوط به طراحی ، مستند سازی و پیاده سازی سیستم های مدیریتی یک طرف و اینکه از چه مرجعی یا چه برندی گواهینامه بگیریم یک طرف. این موضوع خیلی خیلی حائز اهمیت است. چرا که اکٍثر متقاضیان به دلیل عدم آگاهی کافی از وضعیت حقوقی و فنی صادر کنندگان گواهی نامه ایزو دچار شبهاتی شده و نمی دانند که از چه مرجعی باید اقدام کنند و حتی گاهی اوقات متاسفانه دچار افراد حقیقی و یا حقوقی سود جو و متقلب می شوند. به علت بین المللی بودن گواهینامه های ایزو و عدم کنترل دقیق و جامع بر موسسات صدور گواهینامه غیر واقعی ، متاسفانه جولانگاه این گونه افراد حقیقی و حقوقی خیلی باز است. این سودجویی ها تا بدین حد است که حتی خود سازمان ها و شرکت ها نمی دانند که گواهینامه ایی را که گرفته اند، واقعی نیست! لذا یک مچموعه متقاضی بایستی قبل از هرکاری علم خود را نسبت به موسسات صدور گواهینامه ایزو ( که اصطلاحاً CB گفته می شود) و موسسات اعتبار دهنده به موسسات صدور گواهی نامه ISO ( که اصطلاحاً AB گفته می شود) افزایش دهند.

اصولاً تنها مراجعی که حق صدور گواهینامه ایزو را دارند را در اصطلاح CB می گویند. CB   مخفف کلمه CERTIFY BODY است. پس یک CB یک مرجع صدور گواهینامه است. نکته مهم تر اینکه خود این CB بایستی تحت اعتبار یک مرجع بالادستی که به مرجع اعتباردهنده معروف است نسبت به صدور گواهینامه ISO اقدام نماید. به این مراجع اعتبار دهنده در اصطلاح AB می گویند. AB مخفف کلمه ACCREDITY BODY است. پس برای یک مجموعه متقاضی باید مهم باشد که گواهینامه خود را از چه CB و تحت اعتبار چه AB دارد می گیرد.

الان این سئوال می شود که چه CB و تحت اعتبار چه AB بهتر است؟ پیدا کردن جواب هایی برای خوب یا بد بودن ، برند بودن یا نبودن ، ارزان یا گران بودن نرخ خدمات آنها ، اصالتاً از چه کشوری صادر و از چه کشور اعتبار داده می شود و خیلی سئوالات دیگر از این دست تنها دو راه دارد. یا اینکه از خدمات یک مشاور امین استفاده کرد و یا اینکه تحقیقات گسترده ایی در این خصوص کرد. در حال حاضر حدود 300 دفتر نمایندگی یا مرکز ثبت و صدور گواهینامه ایزو در ایران وجود دارد که تحت اعتبار AB های مختلف با برند ها و خدمات مختلف و از همه مهمتر با قیمت های متفاوت ارائه خدمت می کنند. خیلی مهم است که بدانید خیلی ها هم هستند که خود را CB معرفی کرده و با عناوین غیر واقعی در این بازار فعالیت می کنند و جهت واقعی جلوه نمودن خود همچون موسسات صدور گواهی نامه معتبر رفتار می نمایند. از جمله این رفتار می توان به راه اندازی سایت اختصاصی و رجیستر کردن گواهی نامه های صادره خود در این سایت ها اشاره کرد.

اینکه مجموعه متقاضی چه نیازی دارد و مهمتر از آن چه شرایطی دارد و یا باید داشته باشد که با بهینه ترین روش بتوان از یک موسسه صدور گواهینامه ، گواهینامه ISO گرفت ، آنقدر مهم هست که معمولاً با برقراری جلسات توجیهی (حضوری یا تلفنی) به صورت رایگان قابل ارائه است. هر مجموعه ایی حق دارد که متناسب با بودجه ، توان و ظرفیت خود نسبت به انتخاب موسسه صدور گواهینامه خود اقدام نماید. لذا بر همین اساس تاکید می گردد که برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شناخت بیشتر و نحوه ارزیابی عملکرد و حتی مسائل حقوقی موسسات صدور گواهینامه و نحوه رهگیری این موسسات با تلفنهای اشاره شده در بخش ارتباط با ما تماس حاصل نموده و از مشورت رایگان کارشناسان ما استفاده کنید. بهتر است قبل از هر اقدامی نسبت به کاری که میخواهیم انجام بدیم اطلاعات کافی داشته باشیم.
: برای دریافت مشاوره درباره گواهینامه با لوگوی UKAS فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط :

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

instagram.com/asemooniportal

نظر خود را درباره «گواهینامه با لوگوی UKAS» در کادر زیر بنویسید :

5 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید