جمعه 5 مهر 1398
بروزرسانی در 9 ماه پیش
درج نظر
شب بیست و هفتم محرم
زمان مطالعه: 2 دقیقه

1- لشکر کشی مأمون عباسی به روم (215ق)

لشکر کشی مأمون عباسی به سرزمین روم، شرح: مأمون عباسي، هفتمين خليفه طايفه بني عباسدر 27 محرم سال 215 قمري براي تنبيه متجاوزان رومي و شكستن قدرت و ابهت شيطاني آنان، در رأس سپاهي عظيم و سنگين عازم سرحدات غربي خلافت اسلامي، يعني مرزهاي امپراتوري روم شرقي شد.

وي، پس از خروج از بغداد، وارد موصل، پس از آن وارد مِنبج، دابق، انطاكيه، مصيصه و طرسوس (طرطوس) شد و از آن جا وارد سرحدات و متصرفات روم شرقي گرديد و با روميان به نبردي سخت و سنگين پرداخت و دژهاي مستحكم آنان را در هم كوبيد و برخي از شهرهاي آنان، از جمله آنكارا(پايتخت فعلي كشور تركيه) را به تصرف خويش درآورد.

وي، در سال بعد نيز با لشكري سنگين، روميان متجاوز را مورد هجوم سپاهيان خود قرار داد و بسياري از مناطق آنان را به تصرف خويش درآورد.

2- وفات عالم بزرگ ملا علی کنی

 تولد

در یكی از روزهای سال 1220 هجری قمری در محله «كَن» واقع در شمال غرب تهران ملاعلی كنی دیده به جهان گشود. پدر او، میرزا قربانعلی آملی نامش را «علی» نهاد تا میراث امام خواهی و علی دوستی را با گوشت و پوست نسل خویش درآمیزد.

در حوزه تحصیل 

او پس از سعی و تلاش در مكتب، در اندیشه حضور در حوزه علوم دینی بود، لیكن با مخالفت خانواده‌اش روبرو گردید و در آغاز به صورت مخفیانه به درس مشغول شد و سپس با كسب رضایت آنان راهی حوزه تهران گردید و از آنجا به اصفهان رفت و در آن شهر از محفل درس استادی چون سید اسدالله اصفهانی (متوفی 1290 ق.) استفاده كرد.

سپس آماده سفر به نجف اشرف شد و از ذخایر گران سنگ آن حوزه بهره برد.اساتید بنام و معماران علمی و معنوی «كنی» در حوزه نجف عبارت بودند از:شیخ محمد حسن نجفی معروف به صاحب جواهر (متوفی 1266 ق.)، شیخ حسن كاشف الغطاء (متوفی 1262 ق.) شیخ مشكور حولاوی نجفی (متوفی1273 ق.)

در كنار حوزه نجف، حوزه علمیه كربلا نیز جایگاه پرورش دانش طلبان بود.شیخ علی كنی در جوار آستان مقدس حضرت امام حسین ـ علیه السّلام ـ از محضر دو استاد برجسته‌ای چون شریف العلماء مازندرانی (متوفی 1245 ق.) و سید ابراهیم قزوینی معروف به صاحب ضوابط (متوفی 1262 ق.) كسب فیض كرد و دوره عالی فقه و اصول را گذراند.

وفات

این مرجع وارسته، فقیه دلیر و همراز محرومان در بامداد روز پنجشنبه 27 محرم 1306 ق.به دیار باقی شتافت و دنیای فانی را وداع گفت. تهرانیهای مؤمن در روز یكشنبه اول صفر 1306 پیكر مطهر او را تشییع نمودند و تابوت پرنور او را تا مدفنش در حرم حضرت عبدالعظیم ـ واقع در شهر ری ـ بر دوش گذاشته، با او وداع كردند.پس از آن نیز مردم مسلمان ایران بخصوص اهالی تهران در غم رحلت پیشوای خویش سه روز به عزاداری و نوحه سرایی پرداختند.جایگاهش فردوس باد.

 

ثبت نظر درباره «شب بیست و هفتم محرم»

برای ثبت نظر ابتدا وارد سایت شوید


ورود به سایت