ارزیابی مهاجرت
کد مطلب:  3053 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
شب بیست و هشتم محرم

شب بیست و هشتم محرم

ورود اسرای اهل بیت علیهم السلام به بعلبک
زمان مطالعه: 1 دقیقه

بنابرنقلی ورود اسرای اهل بیت علیهم السلام به شهر بعلبک و استقبال مردم آن شهر از نیزه داران با شکر و سویق و آذوقه در این روز بوده است که حضرت ام کلثوم علیها السلام با دیدن این منظره در حق آنان نفرین کردند.

تبعید امام جواد علیه السلام به بغداد

در سال 220 هجری امام جواد علیه السلم به دستور معتصم عباسی لعنة الله علیه از مدینه به بغداد تبعید شدند.

وفات حذیفه بن یمان

حذیفه از بزرگان اصحاب پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم و از خواص امیرالمؤمنین علی علیه السلام بود، پدر حذیفه در جنگ احد اشتباهاً به وسیله یکی از مسلمانان کشته شد.

حذیفه یکی هفتت نفری بود که بر صدیقه طاهره نماز خواندند، او صحابه منافق را می شناخت. منافقینی که پس از غدیر خم توطئه قتل پیامبررا چیدند و می خواستند در راه بازگشت از غدیر خم در راهی که از کوه می گذشت شتر حضرت را بترسانند تا برمد و حضرت به دره سقوط کند و به قتل برسد، امام جبرئیل این نقشه را به سمع مبارک نبوی رسانید.

پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم چون به محل مورد نظر رسیدند منافقین با چهره های بسته هر کدام ظرفی که داخل آن سنگریزه بود از بالا رها نموده و شروع به داد و فریاد و نعره زدن کردند امام عمار مهار ناقه را گرفته بود و حذیفه هم در کنار آن حضرت بود و سرانجام نقشه آن کوردلان نقش برآب شد.

پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم آن منافقین را به حذیفه معرفی نمودند که عبارت بودند از اولی و دومی و سومی و ابو عببیده و معاذ بن جبل و سالم و معاویه و پدرش ابوسفیان و عمرو عاص و طلحه و زبیر و سعدبن ابی وقاص و عبدالرحمن بن عوف و ابوموسی اشعری و مغیرة بن شعبه و ابوهریره و اوس بن الحدثان و ابوطلحه و ابوقتاده انصاری و ابو مسعود.

و حذیفه همه را به خاطر سپرد، به همین دلیل بود که غاصبین خلافت، بعد از آن واقعه از حذیفه می ترسیدند که مبادا انان را به مردم معرفی کند.

لذا حذیفه بر جنازه هر کس حاضر نمی شد دیگران می فهمیدند که میت از منافقین بوده است. نکته جالب آنجا بود که حذیفه بر ابوبکر نماز نخواند، و دومی برای سرپوش گذاشتن بر نفاق خویش و تبرئه خود، از حذیفه می پرسید: اگر این شخص از منافقین است بگو تا من بر او نماز نخوانم.

این بزرگوار چهل روز پس از خلافت ظاهری امیرالمؤمنین در مدائن از دنیا رحلت فرمود، او قبل از رحلت به دو فرزندش صفوان و سعید وصیت کرد که همیشه ملازم امیرالمؤمنین علیه السلام باشند و ایشان هم به وصیت پدر عمل کردند تا در جنگ صفین به شهادت رسیدند.

 

نظر خود را درباره «شب بیست و هشتم محرم» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید
ارزیابی مهاجرت
: برای دریافت مشاوره درباره شب بیست و هشتم محرم فرم زیر را تکمیل کنید

هزینه مشاوره ۳۰ هزار تومان می باشد

پاسخ مشاوره شما ظرف 1 روز کاری در پنل شما درج می شود و پیامک دریافت می کنید