مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  5554 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
شبکه 3 سیمای تلویزیون ایران

شبکه 3 سیمای تلویزیون ایران

شبکه سه سيمای جمهوری اسلامی ایران، در چهاردهم آذرماه 1372 با رويکرد جوان و ورزش تاسيس شد.
زمان مطالعه: 4 دقیقه

شبکه 3 (کانال 3 یا کد 3 تلویزیون ایران) ابتدا با 4 ساعت پخش کردن برنامه در موضوعات ورزشی و برنامه های جنگ شروع به کار کرد و یک سال بعد بصورت 24 ساعته به پخش برنامه پرداخت. برنامه های شاخص این شبکه در موضوعات طنز، مسابقات ورزشی، برنامه های مستند و معارف باعث جذب بالای مخاطب شد به گونه ای که از ابتدای تاسیس تاکنون بعنوان شبکه برتر صدا و سیما از نگاه مسئولین و مخاطبان می باشد. برای آشنایی بیشتر با تاریخچه و فعالیت های شبکه سه صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران با ادامه مطلب آسمونی همراه باشید.

لوگو شبکه 3 سیما (1394–اکنون)
لوگو شبکه 3 سیما (1394–اکنون)

 

عنوان کانال شبکه 3 سیما
شعار تبلیغاتی شبکه سه، شبکه جوان
راه اندازی 14 آذر 1372 (28 سال پیش)
مالک صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران
گستره پخش بین المللی
زبان (ها) فارسی
فرمت تصویر 16:9 (1080پی، HDTV) و 16:9 (576آی، SDTV)
وبسایت www.tv3.ir

 

تاریخچه شبکه 3 صدا و سیما

شبکه سه در 14 آذر 1372 با رویکرد جوان تأسیس شد. این شبکه در ابتدا مدتی بر روی بسامد بسیاربالا پخش می‌شد و در نیمه دوم دهه 70 خورشیدی به بسامد فرابالا منتقل شد؛ از این رو در آن زمان برخی تلویزیون‌های قدیمی مانند پارس را مجهز به تیونر مجزای دریافت یواچ‌اف می‌نمودند.
این شبکه در ابتدا 3/5 ساعت برنامه پخش می‌کرد و از 14 آذر 1378 به پخش 24 ساعته رسید. شبکه سه در سال‌هایی تأسیس شد که کشور در حال تحول بود. انتشار همشهری به عنوان اولین روزنامهٔ رنگی ایران، تأسیس فروشگاه‌های زنجیره‌ای شهروند در تهران و همچنین آزاد شدن ویدئو و در پی آن تأسیس ویدئوکلوپ‌ها؛ نیاز به شبکه‌ای تلویزیونی که جوان‌پسند و متفاوت باشد، بیش از پیش احساس شد.
محمدجعفر صافی اولین مدیر این شبکه بود که از زمان تأسیس تا سال 1382، مدیریت شبکهٔ سه را برعهده داشت. پس از آن علی‌اصغر پورمحمدی از شبکه تهران (شبکه پنج کنونی) به‌این شبکه منتقل شد و تا مهر 1391 در این سمت باقی ماند. در مهر 1391 معاون وقت سیما در حکمی مجید زین‌العابدین را جایگزین پورمحمدی کرد. با تغییرات مدیریتی سازمان صدا و سیما در سال 1393، غلامرضا میرحسینی به عنوان مدیر شبکهٔ سه انتخاب شد. در خرداد 1395 پورمحمدی پس از برکناری از معاونت سیما برای دومین بار مدیریت شبکهٔ سه را برعهده گرفت. با حکم معاون سیما از اردیبهشت 1397 تاکنون، مدیریت این شبکه بر عهده علی فروغی می‌باشد.

این شبکه پس از بیست‌ودو سال در آذرماه سال 94 و همزمان با بیست‌ودومین سال تأسیسش، لوگوی خود را اصلاح و گرافیک کلی شبکه را تغییر داد. رنگ لوگو از نارنجی به سفید تغییر پیدا کرد. این تغییر در زمان پخش مستقیم مسابقهٔ فوتبال بین دو تیم بارسلونا و والنسیا رخ داد. لوگوی جدید و شباهت آن به لوگوی شرکت اریکسون و چند شرکت دیگر، با واکنش‌هایی همراه بود. اصلاح لوگوی شبکه توسط ایمان یاری انجام شده‌است. همچنین از عید نوروز سال 1398 نیز موشن گرافیک لوگو و زیرنویس‌ها تغییر کردند. همزمان با این تغییرات، خروجی تصویر این شبکه روی گیرنده‌های دیجیتال از نسبت تصویر 4:3 (576آی، SDTV) به 16:9 (576آی، SDTV) تغییر پیدا کرد. از روز 17 مرداد 1395، پخش HD شبکه سه در تهران و مراکز استان‌ها آغاز شد.

اهداف و فعالیت های شبکه 3 صدا و سیما

 • ارتقاء دین باوری و بینش توحیدی در جوانان و نوجوانان
 • نوسازی معنوی و گرایش جوانان به پاکی و انس با قرآن کریم و اهل بیت علیهم السلام
 • افزیش آگاهی و علاقه و دلبستگی جوانان و نوجوانان به کشور، مذهب، تاریخ، فرهنگ و تمدن ایران اسلامی به منظور تقویت هویت ملی مبتنی بر اسلام و انقلاب اسلامی
 • افزیش آگاهی و گرایش جوانان و نوجوانان به ارزش های انقلاب اسلامی و دفاع مقدس
 • افزایش قانونگرایی، جامعه پذیری. مشارکت جوانان و نوجوانان در عرصه های سیاسی و اجتماعی و اقتصادی بمنظور تحقق توسعه همه جانبه
 • تقویت واگرایی جوانان و نوجوانان نسبت به مظاهر فریبنده و غفلت زای زندگی غربی و مصونیت آنان در برابر تهاجم فرهنگی غرب
 • افزیش دانش و آگاهی های مخاطب، و تقویت روحیه نقادی در عرصه های مختلف
 • افزایش امید و گرایش جوانان به زندگی ، شادابی و سلامت جسمی و روحی
 • گسترش فرهنگ کار و تلاش و مقابله با روحیه سستی و کاهلی و شانس گرایی
 • تقویت روحیه ورزشی در میان مخاطبان با تشویق ورزش های بومی و ایرانی

گروه های برنامه ساز شبکه 3 سیما

 • گروه سیاسی

گروه سیاسی شبکه سه سیما گروهی است که باتولید برنامه درقالبهای مختلف به طرح و پاسخگویی به مسایل سیاسی درمحدوده نیازهای طیف جوان در سراسر کشور می پردازد وبا فضاسازی مناسب توجه ومشارکت آنان رادرعرصه های سیاسی جلب می کند

 • گروه فرهنگ و معارف اسلامی

گروه فرهنگ ومعارف شبکه سه سیما گروهی است که باتولید برنامه به طرح موضوعات دینی ،فرهنگی ونیز پاسخگویی به مسایل، مشکلات وشبهات آن حوزه متناسب با نیازهای جوانان ونوجوانان می پردازد

 • گروه ورزش

گروه ورزش شبکه سه سیما گروهی است که نیاز های ورزشی نسل جوان درسراسر کشورراپاسخ گفته وبا ارائه الگوهای رفتاری و ورزشی متناسب باهویت دینی وملی به تولید وپخش برنامه در قالبهای مختلف می پردازد

 • گروه اجتماعی

گروه اجتماعی شبکه سه سیما گروهی است که برای طرح وپاسخگویی به مسایل ونیازهای اجتماعی نسل جوان ، وجریان سازی درآن حوزه ها درقالبهای متنوع برنامه تولید می کند.

 • گروه دانش و اقتصاد

گروه دانش و اقتصاد شبکه سه سیما با هدف رشد و تعالی سطح علمی و همچنین بیان راهکارهایی جهت حل مشکلات اقتصادی جوانان در این دو حوزه فعالیت می کند.

 • گروه مسابقات و تفریحات سالم

گروه مسابقات و تفریحات سالم شبکه سه سیما با هدف ایجاد فضایی با نشاط و مفرح در برنامه ها ، اوقات فراغت مناسبی برای مخاطبان بوجود آورد همچنین با نمایش مسابقات علمی و تخصصی برای نیل به رشد و تعالی سطح علمی جوانان برنامه های جذاب تولید نماید.

مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره شبکه 3 سیمای تلویزیون ایران فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «شبکه 3 سیمای تلویزیون ایران» در کادر زیر بنویسید :
2 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید