ارزیابی مهاجرت
کد مطلب:  8298 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
9 آذر؛ بزرگداشت شیخ مفید

9 آذر؛ بزرگداشت شیخ مفید

9 آذر سالروز بزرگداشت شیخ مفید، یکی از علمای بسیار برجسته شیعه می باشد که کرامات و ایمان ایشان در زمان خود زبانزد خاص و عام بوده است.
زمان مطالعه: 2 دقیقه

 

9 آذر، بزرگداشت شیخ مفید

تاریخ شیعه، سرشار از افتخارات بسیار و تحولات چشمگیر است؛ تحولاتی که به دست عالمان متعهد و فرزانگان اندیشمند پدید آمده است. در این میان به سده چهارم هجری برمی ‏خوریم که فتح‏ الفتوح تاریخ شیعی است. روزگاری که مردی بزرگ و اندیشمندی سترگ "دایرةالمعارفی جامع" از معارف اسلامی تدوین کرد که نزدیک به پنجاه سال، پرچمدار عرصه‏ های علمی، فکری و فرهنگی مسلمین گردید.

9 آذر ، بزرگداشت شیخ مفید
9 آذر ، بزرگداشت شیخ مفید

 

سرانجام کار به جایی رسید که دوست و دشمن زبان به تمجید او گشودند و قلم به تعریف او برگرفتند و او را "مفید" لقب دادند. محمدبن محمد بن نعمان معروف به شیخ مفید در یازدهم ذیقعده سال 336 ق در بغداد به دنیا آمد.

از آنجا که پدر محمد شخصی پارسا و مذهبی بود و به تعلیم و تربیت اشتغال داشت، شیخ مفید در ابتدا به ابن المعلّم ملقَّب گردید. او از کودکی به فراگیری علوم اسلامی روی آورد و هوش و استعداد سرشاری از خود نشان داد به طوری که قبل از دوازده سالگی از برخی محدّثان، روایت اخذ کرده و از استاد خویش، شیخ صدوق، در قبل از بیست سالگی حدیث شنیده است.

شیخ مفید همچنین از محضر درس استادان بزرگ عصر از جمله :

علی بن عیسی رمّانی، جعفر بن محمد بن قولِوِیه و محمد بن عمران مرزبانی بهره برد و به مقام والایی در فقه، کلام و ادب دست یافت.

جاذبه فوق‏ العاده و پشتکار فراوان شیخ مفید، موجب گرایش فاضلان بسیاری به حوزه درس وی گردید و باعث تالیف آثار گران‏بها و ارزشمند شد. شیخ مفید از یک‏سو، گروه بی‏شماری از دانشمندان مذاهب مختلف را تربیت نمود و مشعل‏های فروزانی چون سید مرتضی، سید رضی، شیخ طوسی و نجاشی و ده‏ها نفر را تحویل حوزه‏ های علمی و دینی داد و از سوی دیگر قلم به دست گرفت و با این سلاح برق‏ آسا و ژرف، تحولی بهنگام، ایجاد کرد.

تصویر شیخ مفید
تصویر شیخ مفید

تالیفات شیخ مفید را تا دویست کتاب گفته ‏اند که شرح عقاید صدوق، المُقَنَّعَه، الاعلام، امالی، ارشاد و ده‏ها اثر گرانبها از آن جمله‏ اند. شیخ مفید از جمله کسانی است که مورد اعتماد خاص حضرت ولی عصر(عج) بوده و نامه‏ هایی از جانب امام مهدی(عج) برای شیخ ارسال شده است.

بینش افروزی و دانش آفرینی وی به همراه آگاهی از اوضاع دشمنان و اطلاع از جهان اطراف باعث شد که او را سلسله جنبان نهضت فکری و علمی در قرن چهارم هجری کرد تا جایی که در صحیفه‏ های سبز مهدوی(عج) از جانب حضرت ولی عصر، برادر گرامی و استوار خوانده شد.

مقبره مرحوم شیخ مفید
مقبره مرحوم شیخ مفید

 

سرانجام، شیخ مفید این رادمرد علم و عمل و اسوه تقوا و فضیلت در سوم ماه رمضان سال 413 ق در 77 سالگی به دیدار معبود شتافت و پس از اقامه نماز توسط سیدمرتضی، در حرم امام موسی کاظم(ع) در کاظمین به خاک سپرده شد.

نظر خود را درباره «9 آذر؛ بزرگداشت شیخ مفید» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید
ارزیابی مهاجرت
: برای دریافت مشاوره درباره 9 آذر؛ بزرگداشت شیخ مفید فرم زیر را تکمیل کنید

هزینه مشاوره ۳۰ هزار تومان می باشد

پاسخ مشاوره شما ظرف 1 روز کاری در پنل شما درج می شود و پیامک دریافت می کنید