کد مطلب:  57831 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
مسافرت نوروزی به استان مازندران رزروی شد

مسافرت نوروزی به استان مازندران رزروی شد

نوروز 1400 سفر به استان مازندران با شرایط خاص و الگوهای جدید، برقرار است.
زمان مطالعه: 4 دقیقه

سال های قبل وقتی به عید نوروز نزدیک می شدیم، تبلیغ برای مسافرت های نوروزی از طرف استان های مختلف هم آغاز می گشت.

اما پس از شیوع ویروس کرونا، این مسافرت ها لغو شد و محدودیت هایی هم گذاشته شد. استان مازندران هم یکی از همین استان ها بود.

مسافرت نوروزی به استان مازندران رزروی شد
مسافرت نوروزی به استان مازندران رزروی شد

سفر به مازندران در نوروز 1400 چگونه خواهد بود؟

معاون گردشگری اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران از برپایی ستاد تسهیل سفر در استان پس از یک سال وقفه خبر داد و گفت:

نوروز 1400 سفر به استان مازندران با شرایط خاص و الگوهای جدید، برقرار است.

به گزارش آسمونی به نقل از خبرگزاری ایرنا، مهران حسنی معاون گردشگری مازندران گفت که ستاد مقابله با کرونا اجازه فعالیت واحدهای گردشگری و همچنین برقرار بودن سفر را داده است و بر همین اساس هم استان مازندران می تواند همانند سنوات گذشته برای پذیرایی از مهمانان نوروزی ستاد تسهیلات سفر را برقرار کند و به ارائه خدمات نوروزی به گردشگران و مسافران بپردازد.

وی به تشکیل نشدن ستاد سفر در نوروز 99 نیز اشاره کرد و گفت: در آن زمان ویروس کرونا کاملا ناشناخته بود و ستاد مقابله با ویروس کرونا برای سلامت مردم دستور به لغو ستاد سفر و همچنین ممنوعیت مسافرت داد ، ولی در حال حاضر نه تنها شاهد سطح مناسبی از رعایت پروتکل های بهداشتی و آگاهی عمومی هستیم، بلکه واحدهای گردشگری نیز در شرایط مطلوبی برای اجرای صحیح پروتکل ها و راهنمایی گردشگران هستند که می توان با هوشیاری سفر را مدیریت کرد.

travel-to-mazandaran
travel-to-mazandaran

سفر به مازندران فقط از طریق رزرو

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی مازندران همچنین تاکید کرد که برقرار بودن سفر در نوروز 1400 به معنای سفر عادی به شکل سال های گذشته نیست و حتما محدودیت هایی برای آن اعمال خواهد شد.

وی افزود : مهم ترین شرطی که برای ورورد گردشگران به استان مازندران در نوروز 1400 وضع شد ،مسافرت به شکل رزور اقامتگاه پیش از به سفر است و بر این اساس تمامی گردشگران و مسافران به هر شکل که می خواهند نوروز 1400 به مازندران سفر کنند باید دارای برگه رزرو اقامتگاه های گردشگری شامل هتل ، مسافرخانه ، اقامتگاه بومگردی ، مهمانسرا و یا دیگر اقامتکاه های رسمی باشند.

حسنی با اعلام این که شیوه سفر هم می تواند با خودروی شخصی ، وسایل حمل و نقل عمومی یا تورهای گردشگری باشد ، گفت : گردشگران به هر طریقی که وارد مازندران می شوند باید پیش از سفر برای حضورشان اقامتگاه مشخص کنند تا معلوم شود به عنوان گردشگر وارد استان می شوند.

وی از در نظر گرفتن شرایط احتمالی دیگری هم برای سفر نوروزی 1400 به مازندران خبر داد و افزود : در حال تدوین اساسنامه محدودیت های سفر نوروزی به مازندران در اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی هستیم و بزودی برای تایید به وزارت میراث فرهنگی و ستاد ملی و استانی مقابله با ویروس کرونا ارسال خواهد شد.

پایان تاب‌آوری کرونایی گردشگری مازندران

معاون گردشگری میراث فرهنگی مازندران همچنین نسبت پایان تاب آوری اقتصادی مجموعه های گردشگری استان هشدار داد و گفت : مازندران به عنوان گردشگر پذیرترین استان کشور تاکنون خسارت زیادی از ویروس کرونا دیده که البته به دلیل نبود سامانه ای یکپارچه برای ارزیابی درآمد میزان دقیق خسارت مشخص نیست ولی اثرگذاری آن بر روی اقتصاد استان کاملا ملموس است.

وی افزود : صنعت گردشگری مازندران با سرمایه گذاری چند ده هزار میلیارد تومانی اکنون در معرض خطر جدی قرار گرفته است و به همین دلیل هم گردشگرپذیری استان در نوروز 1400 با رعایت ضوابط و شرایط هرچند سختگیرانه می تواند جلوی خسارت بیشتر به این بخش از اقتصاد استان را بگیرد.

حسنی گفت : بیش از 150 هزار نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم در صنعت گردشگری مازندران فعال و شاغل هستند. 30 درصد درآمدهای استان نیز همین حوزه تامین می شود. ورشکستگی گردشگری استان می‌تواند آسیب جدی به درآمد کلان مازندران و همچنین معیشت و اشتغال استان وارد کند.

وی افزود : بررسی های میدانی نشان می دهد که تاب آوری مجموعه های گردشگری به حداقل ممکن رسیده و سرمایه گذاری های این بخش در معرض خطر قرار دارد و به عبارتی این صنعت بیش از این نمی تواند در برابر محدودیت های کرونایی و تعطیلی مسافرت دوام بیاورد.

استان مازندران از 29 بهمن سال گذشته با شناسایی 2 بیمار مشکوک در بابل کرونایی شد. گردشگری نخستین بخش اقتصادی استان بود که پس از شیوع کرونا از اوایل اسفند ماه به تعطیلی رفت در حالی که ماه های اسفند و فروردین تامین کننده بیش از 50 درصد درآمد بخش گردشگری استان محسوب می شود.

طبق گزارش های رسمی متولیان گردشگری مازندران ، ویروس کرونا در موج نخست که تا اردیبهشت ماه امسال ادامه داشت حدود 580 میلیارد تومان تنها در بخش لغو رزرو به مجموعه های گردشگری استان خسارت زد و حدود 15 هزار نفر از افرادی را که به صورت مستقیم در این مجموعه ها مشغول کار بودند ، بیکار کرد. برآوردهای غیررسمی میزان خسارت کرونا در ماه های اسفند 98 و فروردین 99 به بخش گردشگری مازندران را بیش از 2 هزار میلیارد تومان نشان می دهد.

گردشگری تابستانی مازندران نیز امسال به خاطر ورود استان به موج دوم از تیر ماه و تداوم آن تا اواسط شهریور عملا متوقف شده بود.

مازندران هم اکنون با شیب ملایم در حال پشت سر گذاشتن پیک موج سوم کرونا است اگر چه تاب آوری کسب و کارها در استان از آذر ماه به انتها رسید و بسیاری از مشاغل از آن زمان به بعد با رعایت نسبی پروتکل های بهداشتی و توجه کمتر به محدودیت های مصوب در حال فعالیت هستند.

 

: برای دریافت مشاوره درباره مسافرت نوروزی به استان مازندران رزروی شد فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط :

نظر خود را درباره «مسافرت نوروزی به استان مازندران رزروی شد» در کادر زیر بنویسید :

2 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید