مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  44567 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 10 دقیقه
ترامپ برای پیروزی در انتخابات 2020 بحث مذاکره با ایران را پیش کشیده است

ترامپ برای پیروزی در انتخابات 2020 بحث مذاکره با ایران را پیش کشیده است

مدیرکل امور بین‌الملل مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اروپا از تحریم‌های ایران ضرر می‌کنند، گفت: هدف ترامپ برای مذاکره با ایران پیروزی در انتخابات 2020 است.
زمان مطالعه: 10 دقیقه
ترامپ برای پیروزی در انتخابات 2020 بحث مذاکره با ایران را پیش کشیده است - Tramp wants negotiations with Iran to win the election in 2020
ترامپ برای پیروزی در انتخابات 2020 بحث مذاکره با ایران را پیش کشیده است - Tramp wants negotiations with Iran to win the election in 2020
ترامپ برای پیروزی در انتخابات 2020 بحث مذاکره با ایران را پیش کشیده است - Tramp wants negotiations with Iran to win the election in 2020

به گزارش آسمونی:حسین امیرعبداللهیان مدیر‌کل امور بین‌الملل مجلس شورای اسلامی با حضور در برنامه نگاه یک به بررسی تحولات منطقه و سفرهای دیپلماتیک اخیر پرداخت.

وی با ابراز اینکه "امروزه ترافیکی از رفت‌و آمد‌های دیپلماتیک را شاهد هستیم"، گفت: امروز تصمیم دقیق، سنجیده و خویشتن‌داری را بعد از تحمل یک سال گفت‌وگو و قول‌های بدون عمل غربی‌ها و اروپا در موضوع عملی ساختن برجام شاهدیم.

 مدیر‌کل امور بین‌الملل مجلس با اظهار اینکه "در یک سال گذشته غربی‌ها فکر می‌کردند ما به برجام پایبند می‌مانیم و نسبت به مزایای برجام بهره‌مند نمی‌شویم و به وعده‌های آن‌ها توجه می‌کنیم"، افزود: نظام تصمیم دقیقی در این خصوص گرفت به‌طوری که شورای عالی امنیت ملی مصوبه‌ای را اتخاذ کردند و این موضوع شوک جدی به آمریکا و غرب وارد کرد.

امیرعبداللهیان با اشاره به اینکه تصمیمات عقلایی و عملی، آن‌ها را وادار کرد تا واکنش‌ها و تلاش‌های جدی را شروع کنند، ادامه داد: کشور‌هایی مانند انگلیس، فرانسه و آلمان مواضع سیاسی خودشان را با صدای بلند در راستای مخالفت‌شان با خروج آمریکا از برجام اعلام کردند، اما در حوزه تحریم به‌طور رسمی اعلام نکردند که در این موضوعات با آمریکا همراهی نمی‌کنند.

وی با بیان اینکه در این رفت‌وآمد‌های هیئت‌های سیاسی آنها تأکید بر پایبندی‌شان در روابط خود با ایران داشتند، گفت: این مقامات حامل پیام از سوی ترامپ و آمریکا هستند و این روز‌ها حتی فردی مانند محمد بن‌سلمان از کانال‌های مرتبط نقش ایفا می‌کند.

مدیر‌کل امور بین‌الملل مجلس ادامه داد: بخشی از اجرای این عملیات را عربستان و امارات عهده‌دار شده‌اند، حتی محمد بن سلمان در انتقال این پیام‌ها در اوج خصومت و رفتارهای نامتعارف از طریق برخی از کشورهای منطقه نقش ایفا می‌کند، محمد بن سلمان توصیه می‌کند که آمریکایی‌ها جدی هستند و خوب است که ایرانی‌ها با آمریکا مذاکره کنند.

امیرعبداللهیان با ابراز اینکه محمد بن سلمان در اجلاسی که در مکه برگزار شد، پیام خود را انتقال داد، گفت: در آنجا نیز کشور‌های اسلامی مختلف، اتحادیه عرب، سازمان‌های اسلامی و جمعی از سران حضور داشتند.

وی با اشاره به اینکه نخست‌وزیر ژاپن با حُسن‌نیت به ایران سفر کرد اضافه کرد: آمریکا درخواست‌های خود را از طریق واسطه‌ها اعلام کرده که برخی از سران کشور‌ها ممکن است یکی از پیام‌های ترامپ و یا همه پیام‌های او را به ایران اعلام کنند.

مدیر‌کل امور بین‌الملل مجلس با تصریح به اینکه آن‌ها تلاش می‌کنند تا ترس از جنگ را در مذاکرات بزرگ جلوه دهند، گفت: آن‌ها تلاش می‌کنند تا موضوع جنگ را جدی القاء کنند و پس از پرداختن به این موضوع تمرکزشان به‌روی این مسئله است که جمهوری اسلامی ایران بعد از 60 روز گام‌های بعدی را اگر بخواهد بردارد به‌نفعش نخواهد بود.

امیرعبداللهیان با بیان اینکه "آن‌ها می‌گویند دفاع از حقوق شرعی می‌تواند مشکلاتی را برای ما ایجاد کند"، گفت: آن‌ها می‌گویند تنها راه نجات مذاکره مستقیم با آمریکا و برقراری ارتباط تلفنی ایران با شخص ترامپ است، لذا به‌روی این موضوع مانور زیادی می‌دهند که مثلاً از این طریق ایران می‌تواند مزایای بزرگ اقتصادی را نصیب خود کند.

وی با اظهار اینکه مصر در اوج ارتباطش با آمریکا کمپ دیوید را در دهه 80 با رژیم صهیونیستی پایه‌گذاری کرد، به‌طوری که با این رژیم جعلی ارتباطی عادی برقرار کرد، گفت: مصر "حُسنی‌مبارک" دوست اسرائیل و در اختیار آمریکا و غرب بود، اکنون در این کشور شاخص‌های فقر را می‌توان به‌خوبی مشاهده کرد، به‌دلیل سیاست‌های آمریکا مصر با فقر روبه‌رو شده است، مصر حسنی مبارک صمیمی‌ترین دوست اسرائیل و آمریکا بود و اینک وضعیتش به این مرحله رسیده است.

مدیرکل امور بین‌الملل مجلس با یادآوری اینکه ایران کشوری بزرگ و دارای جمعیت بیش از 80میلیونی و بازاری بزرگ است، گفت: اوباما ائتلافی را بر ضد ایران ایجاد کرد، به‌طوری که حفظ آن ائتلاف علیه ایران هزینه‌های شکننده را به آمریکا تحمیل می‌کرد، ترامپ نمی‌تواند در درازمدت تحریم و فشار را حفظ کند، ادامه این روند برای آمریکا و متحدینش مضر است، لذا آن‌ها اگر بخواهند به این سیاست‌شان ادامه دهند، ضرر می‌کنند، برخی از کشور‌ها از تحریم آمریکا علیه ایران ضرر زیادی کردند.

امیرعبداللهیان با تأکید به اینکه "با فشار و تحریم، پیشرفت و توسعه زیادی را توانستیم به دست آوریم"، افزود: مردم بزرگ ایران چهل سال است که تحریم‌ها را تحمل کرده‌اند و در سایه این تحریم‌ها پیشرفت‌های زیادی را به دست آوردند، ممکن است مردم این موضوع را از داخل حس نکنند، ولی برخی از خارجی‌هایی که وارد ایران می‌شوند، این موضوع را متوجه شده‌اند، اروپا از تحریم‌ها ضرر جدی می‌کند، لذا آن‌ها در تعاملات اقتصادی خود با ایران برنامه‌ریزی دارند که با این وضعیت اقتصادی جهانی نیازمند آن هستند.

وی تصریح کرد: اروپایی‌ها یکی از طرف‌های مذاکره با ایران هستند و در برخی از موضوعات با آمریکا اتفاق‌نظر دارند، در مباحث مربوط به توان دفاعی بین انگلیس و آمریکا هیچ تفاوت نگاه‌هایی وجود ندارد، هر دو می‌خواهند با ایرانی مواجه باشند که وقتی صحبت از توان دفاعی ایران می‌شود، نتوانند از توان دفاعی بالای ایران صحبت کنند، بلکه بگویند توان دفاعی ایران فرو ریخته است.

مدیرکل امور بین‌الملل مجلس با اشاره به اینکه کشور‌های اروپایی می‌گویند که باید به‌روی پای خودشان برای تأمین امنیت بایستند، گفت: امنیت و اقتصاد اروپا در قالب طرح مارشال در دست آمریکا است و آن‌ها هنوز خیلی باید تلاش کنند تا به‌روی پای خودشان بایستند.

امیرعبداللهیان با بیان اینکه کشور‌های اروپایی فکر می‌کنند اگر رفت‌وآمد‌های خود را به ایران بیشتر کنند، شاید کمک بیشتری به برون‌رفت از این وضعیت کند تا منتفع شوند، گفت: آن‌ها از تحریم‌های ایران ضرر می‌کنند، آن‌ها نمی‌توانند به‌اندازه ایران در مقابل فشار‌ها خود را تنظیم کنند.

وی با ابراز اینکه امارات و عربستان سیاست‌های غلطی را ایجاد و فضا را مخدوش کرده‌اند ادامه داد: امروزه خلیج فارس و دریای عمان جولانگاه دشمنان منطقه شده است تا مانع امنیت صادرات نفت از این منطقه شوند.

مدیرکل امور بین‌الملل مجلس با خاطرنشان کردن اینکه دود سیاست‌های غلط به چشم همه می‌رود عنوان کرد: اروپا‌یی‌ها طی یک سال گذشته سعی داشتند تا رابطه خودشان را با ایران در موضوع برجام متوازن نگه دارند، آن‌ها تعارض استراتژیک در اظهارات و رفتار‌هایشان دارند.

امیرعبداللهیان با یادآوری اینکه "اروپا از یک طرف می‌گوید در برجام بمانیم و به تعهداتمان پایبند باشیم"، گفت: از طرف دیگر می‌گویند "ما در مقابل آمریکا ضعیف هستیم و در مقابل آن‌ها نمی‌توانیم"، اما چگونه است که برخی از کشور‌های کوچک می‌توانند با آمریکا چانه‌زنی و خودشان را مستثنا کنند و نفت را از ایران بخرند، امروز آمریکایی‌ها بیانیه دادند و گفتند "صادرات گاز و برق ایران به عراق تا 90 روز آینده مستثنی شده است و عراق می‌تواند این انرژی را از ایران وارد کند"، عراق جنگ‌زده با کشور‌های اروپایی قابل مقایسه نیست.

وی با اشاره به اینکه عراق می‌تواند خود را مستثنی کند، ولی آلمان و فرانسه نمی‌توانند، اظهار داشت: در دوره 84 تا 86 در مذاکرات با تروئیکای اروپا در ژنو از طرف وزارت خارجه عضو تیم مذاکره‌کننده سیاسی و امنیتی بودم که در آنجا شاهد رفتار‌های بد کشور‌های اروپایی بودم، به‌طوری که آن‌ها مدام به‌هربهانه‌ای زمان جلسات مذاکرات ایران را به زمان دیگری موکول می‌کردند و بهانه‌تراشی می‌کردند.

مدیرکل امور بین‌الملل مجلس با تصریح به اینکه کشور‌های اروپایی در آن زمان به‌دنبال خریدن زمان بودند، گفت: اروپای آن روز با اروپای امروز فرق می‌کند، اروپای آن روز متحد آمریکا بود، ولی اروپای امروز مخالف ترامپ است، یک سال کشور ما معطل ماند و دولت به اروپا فرصت داد تا در این مدت گامی بردارند و نشان دهند که می‌خواهند و می‌توانند بخش‌هایی را انجام دهند، اروپایی‌ها در این مدت سیاست متعارض استراتژیک داشتند و می‌گویند "شما بمانید و ما نمی‌توانیم".

امیرعبداللهیان ادامه داد: آمریکایی‌ها با محاسبات غلطی که داشتند؛ تصور می‌کردند ما هیچ اقدامی از جمله توقف تعهدات برجامی به‌صورت پله‌ای انجام نمی‌دهیم و اروپایی‌ها و غربی‌ها متوجه شدند که طرف مقابل‌شان جمهوری اسلامی ایران است.

وی با بیان اینکه آمریکایی‌ها ارزیابی مناسب از رفتار و تصمیمات ایران دارند، ادامه داد: آمریکایی‌ها متوجه هستند که ایران 60 روز مهلت را تمدید نمی‌کند؛ به‌نظرم این اقدام ایران سنجیده و قابل قبول است، ضمن اینکه هرچه تصمیمات ما با عمل همراه باشد و طرف مقابل تصمیمات نظام را در چارچوب عمل مشاهده کند، قطعاً از خواب خرگوشی خود بیدار می‌شود.

دستیار ارشد رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین‌الملل با اشاره به سفر اخیر نخست‌وزیر ژاپن به ایران، تصریح کرد: تمامی سیاست ترامپ در کاخ سفید در قبال کشور‌هایی همچون ایران، چین، و... مبتنی بر تهدید، اعمال فشار و وادار کردن به مذاکره است؛ نخست‌وزیر ژاپن در آسیا دارای یک جایگاه مشخصی است؛ این‌که رئیس‌جمهور آمریکا از آقای "آبه" برای انتقال پیام خود به ایران استفاده می‌کند، نشان‌دهنده این است که ایران را پای مذاکره بیاورد و هدف ترامپ نیز پیروزی در انتخابات 2020 آمریکا است.

امیرعبداللهیان گفت: ترامپ با اتخاذ سیاست‌هایی همچون تحریم در تلاش است که بتواند در انتخابات پیروز شود، یکی از تفاوت‌های اصلی آمریکای امروز با آمریکای گذشته در این است که به‌طور تقریبی تمامی رهبران متحد هستند که رئیس‌جمهور آمریکا یک فرد غیرقابل پیش‌بینی است.

وی درباره مذاکره و نقش آن در منطقه، گفت: پس از سقوط صدام در عراق، مقامات آمریکایی درخواست زیادی از ایرانی‌ها داشتند که در خصوص عراق، با آمریکایی‌ها مذاکره کنیم که بنا به دستور رهبری به‌درخواست دوستان عراقی، این اتفاق بیفتد که تیم‌هایی در آن زمان برای مذاکره به عراق فرستاده شدند؛ در این مذاکرات سردار سلیمانی مسئول پرونده و آقای لاریجانی دبیر شورای‌عالی امنیت ملی کشور بودند؛ رهبری آن موقع تأکید زیادی کردند که "مذاکرات طبق منطق، حکیمانه، دقیق و صریح انجام شود و اتهامات آن‌ها را بی‌پاسخ نگذارید".

دستیار ارشد رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین‌الملل ادامه داد: مذاکرات برای عراق بود، ولی طرفین آن ایران و آمریکا بودند، رهبری تأکید زیادی داشتند که "حواستان باشد آمریکایی‌ها، عراقی‌ها را از جلسه بیرون نکنند"؛ که این اتفاق هم افتاد و از ما خواستند عراق را از جلسه مذاکره بیرون کنیم که با مخالفت ما روبه‌رو شدند.

امیرعبداللهیان  افزود: آمریکایی‌ها در سه دور مذاکره در عراق با طرف‌های ایرانی، وقتی متوجه شدند نمی‌توانند به نتیجه درستی از مذاکره با ایران برسند، میز مذاکره را ترک کردند؛ زیرا مذاکره‌کننده ایرانی، هم مستدل و هم از موضع قدرت و هم عقلانی به مذاکره می‌پرداختند، به همین خاطر بود که در مقابل اغلب سؤالات پاسخی نداشتند.

وی گفت: آمریکایی‌ها وقتی پای میز مذاکره حاضر می‌شدند، دوست داشتند به نتیجه دلخواه خود برسند، و وقتی به نتیجه‌ای غیر از آن می‌رسیدند، میز مذاکره را ترک می‌کردند.

دستیار ارشد رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین‌الملل اضافه کرد: من در مذاکرات اخیر دیدم، آمریکای امروز با آمریکای 10 سال گذشته هیچ تفاوتی ندارد و همان رفتار‌های قدیمی را در مذاکرات خود انجام می‌دهد.

امیرعبداللهیان در پاسخ به این موضوع که عده‌ای با وجود مشاهده بد‌بینی‌های آمریکایی‌ها، خواهان مذاکره با آمریکا هستند، گفت: در ایران کسی مخالف برقراری رابطه طبیعی با آمریکا نیست؛ ولی این به رفتار آمریکایی‌ها مربوط می‌شود که تاکنون نتوانستند اعتماد مقامات ایرانی را نسبت به خود جلب کنند.

وی درباره صحبت‌ها و واکنش‌های اخیر ترامپ نسبت به ایران گفت: آمریکایی‌ها وقتی به کشور عراق وارد شدند، خود را حامل پیام صلح و دوستی در منطقه نامیدند و به همین واسطه توانستند امکانات خوبی برای خود در عراق فراهم کنند؛ ولی اکنون با گذشت سال‌ها حضور آمریکایی‌ها در عراق و افغانستان، هنوز زیرساخت‌های معمولی یک زندگی در آنجا به‌وجود نیامده است.

دستیار ارشد رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین‌الملل همچنین درباره کشور‌های خلیج فارس ادامه داد: با وجود منابع زیاد نفت و گاز در کشور‌های حوزه خلیج فارس، اختلافات طبقاتی در این کشور‌ها به‌شدت زیاد است و مناطق محروم زیادی در این کشور‌ها وجود دارد؛ ثانیاً آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها بخش زیادی از نفت این کشور‌ها را می‌برند و پول کمی در قبال آن به این کشور‌ها می‌دهند و از استقلال کافی برخوردار نیستند.

امیرعبداللهیان ادامه داد: حدود 10 سال پیش فرانسوی‌ها به اسم تأسیس نیروگاه برق و نیروگاه اتمی وارد کشور امارات شدند، ولی گفتند "به‌علت نا‌امنی منطقه به‌خاطر وجود تروریست‌ها باید ابتدا پایگاه نظامی در کشور شما احداث کنیم"؛ حالا با گذشت سال‌های زیاد، نیروگاهی در این کشور ساخته نشده است.

وی درباره  تعرض به نفتکش‌ها و اتهاماتی که به ایران زده شده است و بحث شکل‌گیری اجماع جهانی در مقابل ایران، گفت: به‌نظر من تشکیل اجماع جهانی علیه ایران با سیاست‌هایی که ایران اتخاذ کرده است، با توجه به وقت کم ترامپ برای ورود به کارزار انتخاباتی، کار ساده‌ای نخواهد بود.

مدیرکل امور بین‌الملل مجلس ادامه داد: آمریکایی‌ها، سعودی‌ها و صهیونیست‌ها به‌قدری در منطقه دخالت کردند که شرایط برای صادرات نفت در منطقه، با نا‌امنی مواجه شده است و طبیعی است که هیچ‌کس این اتهامات علیه ایران را قبول نکند.

امیرعبداللهیان اظهار داشت: وقتی نخست‌وزیر ژاپن در ایران حضور دارد، دشمنان می‌خواهند با ناامن نشان دادن فضا، سفر او را با نارضایتی همراه کنند، اما آقای "آبه" به‌قدری محترمانه و با سطح بالا در دیدار‌های خود ظاهر شد و برخورد‌های مقامات ایرانی به‌قدری سنجیده و حرفه‌ای بود که به‌نظرم با دیدگاهی مثبت نسبت به ایران، کشور را ترک کرد.

وی درباره صحبت آمریکایی‌ها درباره جنگ عنوان کرد: این‌که افراد دارای ذهن‌های فسیل‌شده دستگاه‌های سیاست خارجی و امنیت ملی آمریکا مانند جان بولتن، فکر می‌کنند هنوز می‌توانند با ورود یک ناو به یک منطقه آن را به‌تصرف در بیاورند باید بگویم، ترامپ نه به‌دنبال جنگ است و نه در شرایطی است که بتواند جنگی را آغاز کند، بلکه با ایجاد ترس در حوزه جنگ و تهدید جمهوری اسلامی ایران، قصد آوردن ایران به میز مذاکره و گرفتن امتیاز را دارد.

مدیرکل امور بین‌الملل مجلس با اشاره به وضعیت عراق در زمان حمله آمریکایی‌ها، تصریح کرد: آمریکایی‌ها زمانی به کشور عراق حمله کردند که عراقی‌ها هیچ سلاحی به‌عنوان موشک در اختیار نداشتند و وقتی مطمئن شدند هیچ چیزی در عراق، آن‌ها را تهدید نمی‌کند وارد این کشور شدند، این اتفاق درباره کشور افغانستان هم رخ داد و وقتی آمریکایی‌ها به این کشور وارد شدند، به‌جز گروه‌های کوچک و پراکنده مقاومت هیچ گروهی برای ایستادگی در مقابل آن‌ها وجود نداشت.

امیرعبداللهیان در پایان تشبیه شرایط ایران به شرایط عراق قبل از جنگ را نشان‌دهنده درک نادرست افراد دانست و گفت: کاری که در بخش نظامی کشور و در حوزه دفاعی انجام شده است، فکر جنگ را از سر مردم کشور دور کرده است و مردم را به عقلانیت و حکمت در عالی‌ترین سطوح نظام مطمئن کرده است.

مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره ترامپ برای پیروزی در انتخابات 2020 بحث مذاکره با ایران را پیش کشیده است فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «ترامپ برای پیروزی در انتخابات 2020 بحث مذاکره با ایران را پیش کشیده است» در کادر زیر بنویسید :
2 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید