کد مطلب: 3761 درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
رشد 500 درصدی تجارت ایران و آمریکا

رشد 500 درصدی تجارت ایران و آمریکا

تاریخ خبر : 1392/01/29 در حالی هر روز حلقه تحریم‌های آمریکا علیه ایران تنگ‌تر می‌شود که تازه‌ترین آمار منتشر...
زمان مطالعه: 2 دقیقه

تاریخ خبر : 1392/01/29

در حالی هر روز حلقه تحریم‌های آمریکا علیه ایران تنگ‌تر می‌شود که تازه‌ترین آمار منتشر شده گمرک ایران نشان از افزایش 500‌درصدی حجم تجارت ایران و آمریکا در سال 1391 دارد.آرمان:  رشد 500‌درصدی که بیشترین میزان آن مربوط به رشد واردات ایران از کشور آمریکا است و بخشی از آن هم مربوط به صادرات برخی کالاهای ایرانی به آمریکاست.

تازه ترین آمار منتشر شده حاکی از افزایش 500 درصدی حجم تجارت ایران و آمریکا در سال 1391 است.

به گزارش آسمونی، براساس آمار گمرک ایران حجم تجارت ایران و آمریکا در سال 1391 با رشد 506 درصدی نسبت به سال 1390 به بیش از 137.2 هزار تن رسید. ارزش تجارت دو کشور نیز با افزایش 32 درصدی بالغ بر 133.8 میلیون دلار شد.

در سال 1391 واردات ایران از آمریکا با رشد 511 درصدی نسبت به سال 1390 بالغ بر 136.7 هزار تن به ارزش تقریبی 132.4 میلیون دلار شد. همچنین صادرات ایران به آمریکا با افزایش 97 درصدی به رقم 1.4 میلیون دلار رسید.

عمده ترین محصولات صادراتی ایران به آمریکا در سال گذشته شامل کشمش، فرش دستباف و کتاب، بروشور، جزوه و مطبوعات چاپ شده بود. در حالی که دانه گندم سخت، کره بسته بندی شده، خمیر چوب، مکمل های غذایی و دارویی، اسپرم گاو، تجهیزات و وسایل پزشکی و اعضای مصنوعی بدن اصلی ترین محصولات وارداتی ایران از آمریکا در سال 1391 بودند.

رشد تجارت ایران و آمریکا در سال گذشته در حالی رخ داد که آمریکا در این سال تحریم های جدیدی را علیه ایران اعمال کرد.

در همین حال مدیرکل دفتر بازرگانی کشورهای اروپا و آمریکای سازمان توسعه تجارت با اشاره به این‌که هیچ ارتباط تجاری مستقیمی بین ایران و آمریکا وجود ندارد، به ایسنا گفت: کالاهایی که در گمرک تحت عنوان واردات از آمریکا اعلام شده کالاهایی هستند که از کشورهای دیگر و به صورت غیرمستقیم وارد ایران شده‌اند اما مبداء اصلی ورود آن‌ها کشور آمریکاست.

عبدالحمید اسدیان افزود: هر کالایی که وارد می‌شود در تائیدیه‌ها و اسناد و مدارکش درج شده که مبداء واردات آن کدام کشور بوده است و گمرک نیز بر همین اساس آمار واردات از آمریکا را اعلام می‌کند.

اما مهدی فاخری، کارشناس و فعال اقتصادی در گفت‌وگو با آرمان گفت: به دلیل تحریم‌ها احتمالا بیشترین میزان صادرات مربوط به مواد غذایی یا اقلام دارویی و تجهیزات پزشکی مختلف است که شامل تحریم‌ها نمی‌شود. اما در مجموع تحریم‌ها آمار مبادلات تجاری ایران و کشورهای اروپایی و غربی را به شدت تحت تاثیر قرار داده است.

وی تاکید کرد: حدود 10 سال پیش میزان مبادلات تجاری ایران و کشورهای اروپایی بالغ بر 25 میلیارد دلار بوده اما این میزان اکنون کاهش یافته است.

وی با اشاره به اینکه آنچه در مبادله تجاری ایران با کشورها مدنظر است نحوه مبادله پول است گفت: همین مشکل باعث شده که حتی اگر کالایی جزو لیست کالاهای تحریمی هم نباشد شرکت‌های مختلف از خیر مبادله با ایران به دلیل مشکلات مالی بعد آن بگذرند و تمایلی برای این موضوع از خود نشان ندهند.

فاخری با اشاره به چرخش تجاری ایران از غرب به سمت کشورهای شرقی گفت: جایگزینی شرکای تجاری و مبادله با کشورهای غربی در حالی مفید است که براساس یک رابطه برد برد دو طرفه باشد و نه به معنای دادن امتیازات تجاری مختلف و تنها در این حالت است که مبادله ایران با کشورهای دیگر می‌تواند مفید و به نفع اقتصاد ایران باشد.

این کارشناس اقتصاد بین‌الملل بر هزینه و فایده کاهش مبادلات تجاری ایران و شرکای غربی اشاره و تاکید کرد: وقت آن رسیده که در این خصوص هزینه‌ها و فایده‌های این موضوع را بسنجیم و ببینیم که تنها میزان صادرات ما کاهش یافته و واردات به آن میزان کاهش نداشته است.معرفی نویسنده:

پروفایل روابط عمومی آسمونی که موضوعات و مطالب آن توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، که بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

ثبت نظر درباره «رشد 500 درصدی تجارت ایران و آمریکا»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

2 * 7 = ?