کد مطلب: 55595 درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
پشت صحنه لیگ دوومیدانی( اختصاصی)

پشت صحنه لیگ دوومیدانی( اختصاصی)

کسی به کرونا اعتقاد ندارد!

زمان مطالعه: 2 دقیقه

رقابتهای مرحله اول لیگ دوومیدانی کشور بعد از تعطیلات طولانی ناشی از شیوع کرونا سرانجام در روزهای 15 و 16 شهریور در ورزشگاه آفتاب انقلاب برگزار شد. رقابتهایی که هر ساله در سکوت برگزار می شود و هیچ تلاشی برای توجه مردم به دوومیدانی صورت نمی گیرد. در حالی که صندلی های تماشاگران در ورزشگاه آفتاب انقلاب حتی به 1000 عدد هم نمی رسد و خیلی آسان می توان با هماهنگی با آموزش و پرورش و بسیاری دیگر از نهادها، می توان با پر کردن ورزشگاه، جذابیت مسابقات را دوچندان کرد.

بدون اسپانسر؟!

امسال حتی خبری از اسپانسر سالهای قبل هم در ورزشگاه نبود تا ورزشگاهی که همین سال گذشته، از نظر جذب اسپانسر، شرایط نسبتا نرمالی پیدا کرده بود، امسال فاقد حامی مالی شده بود.

معلوم نیست در شرایطی که پخش مستقیم تلویزیونی این رقابتها نیز انجام می شود، پس چگونه ساده ترین مسائل برای درآمدزایی دوومیدانی در آن صورت نمی گیرد.

جالب این جا بود که افشین داوری نیز لحظاتی در کنار پیست حضور پیدا کرد. کاندیدای همیشه حاضر در انتخابات فدراسیون ها- که به خاطر بودن در همه جا، لقب « زبل خان» را یدک می کشد- حتما آن قدر اطمینان به انتخاب شدن خود در انتخابات دارد که با اطمینان به پیست آفتاب سر می زند. مخصوصا این که انتخابات در فدراسیون های ورزشی ایران با حضور نمایندگان هیات ها و نمایندگان ورزشکاران و..تقریبا همیشه قابل پیش بینی است.

با هم مروری داریم به لحظاتی از مسابقات لیگ.

  • - تماشاگران حاضر در استادیوم، همین ها هستند که خیلی از آنها هم تیمی های ورزشکاران درون پیست هستند که مسابقاتشان به پایان رسیده. همه در کنار هم نشسته اند؛ انگار نه انگار که خطر کرونا همه را تهدید می کند!
  • - ماشین هایی که بیشتر در مسابقات فوتبال و به هنگام حمل مصدومان دیده ایم. در دوومیدانی علاوه بر حمل مصدومان، از این ماشین ها برای حمل وسایل آغاز مسابقات، مثل تخته های استارت هم استفاده می شود.
  • - تصویری که از جایگاه داوران پایان خط از گزارشگر مسابقه و قهرمان رقابت 100 متر سرعت گرفته شده است. طاهر کاظمی هم در حال گزارش اعتقادی به استفاده از ماسک نداشت. خودش می گفت که گزارش ها را با« سویدای وجود» انجام داده است. رضا قاسمی هم یک بار دیگر قهرمان لیگ شده است و مثل همیشه باشگاه سپاهان را برنده این بخش و رقابت 100×4 امدادی کرد.
  • - تنظیمات ابزارها لحظاتی قبل از آغاز مسابقه. فردی که لباس قرمز به تن دارد، با تپانچه، آغاز هر مسابقه را اعلام می کند.
  • - « آقا عبدالله». در تمام مسابقات برگزار شده در ورزشگاه آفتاب انقلاب، آقا عبدالله تدارکات را ساعتها قبل از مسابقه آغاز می کند و بعد از تمام شدن رقابتها نیز وظایف جمع کردن وسایل و تجهیزات بر عهده اوست. یک تنه به اندازه چند مسوول کار می کند و سرانجام در پایان مسابقات، این مسوولان هستند که در برابر دوربین ها لبخند می زنند!
  • - پایان رقابت دوی 5 هزار متر و دوندگانی که اکثر آنها از آمادگی به دور بودند. از جمله جلیل ناصری و خلیل ناصری،دو برادری در یکی دو سال گذشته تمامی عناوین دوهای استقامت لیگ را بین خود، تقسیم کرده بودند.

تصویری از داوران استقرار یافته در قسمت فینیش( پایان) مسابقات. هر کدام از این داوران وظیفه دارند که با کرونومتر دستی، رکورد یکی از ورزشکاران را ثبت کنند. از چپ: محمدرضا اصفهانی، مهدی زارعی و سینا طاهرخانی. ماسکها برای گرفتن عکس برداشته شده اند.

معرفی نویسنده:

Sport journalist & book author
runner & expert in radio

ثبت نظر درباره «پشت صحنه لیگ دوومیدانی( اختصاصی)»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

3 + 9 = ?