کد مطلب:  29389 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
تورنمنت چیست؟

تورنمنت چیست؟

آیا می دانید تورنمنت چیست؟ اگر می خواهید با واژه تورنمنت آشنا شوید این بخش آسمونی را تا پایان دنبال نمایید...
زمان مطالعه: 3 دقیقه
تورنمنت چیست؟
تورنمنت چیست؟


آیا می دانید تورنمنت چیست؟ اگر می خواهید با واژه تورنمنت آشنا شوید این بخش آسمونی را تا پایان دنبال نمایید چرا که به تشریح مفاهیم مختلف تورنمنت می پردازیم.

تورنمنت چیست؟

تورنمنت (tournament) یا مسابقات چندجانبه یک دوره مسابقه است که در پایان به مسابقهٔ نهایی بین دو تیم یا دو بازیکن منجر شود. تورنمنت ها تعداد زیادی از بازیکنان و تیم ها را دربر می گیرند و برگزاری آن ها معمولاً چندین روز ادامه دارد.

در تورنمنت ها معمولاً برنده نهایی با در نظر گرفتن کلیه نتایج به دست آمده شخص یا تیم مشخص می شود.

نام تورنمنت از مسابقات شوالیه های سده های میانه ریشه می گیرد که در آن ورزیدگی شهسواران در نیزه بازی و نبرد آزموده می شد. امروزه نیز تورنمنت ها بیشتر مربوط به ورزش ها می شوند اما گاه تورنمنت هایی چون تورنمنت سخنوری و تورنمنت سازهای بادی برنجین وتورنمنت ریاضی بین شهرها نیز برگزار می شود.

تورنمنت (فیلم)

تورنمنت (The Tournament) فیلمی بریتانیایی در سبک مهیج است که در سال 2009 منتشر شد.

تورنمنت شطرنج

تورنمنت شطرنج یا مسابقات چندجانبهٔ شطرنج به مجموعه ای از بازی های شطرنج گفته می شود که به طور رقابتی برای تعیین یک قهرمان به صورت انفرادی یا تیمی برگزار می شود. از زمان برگزاری اولین تورنمنت بین المللی شطرنج در سال 1851 در لندن، این روش مسابقه تبدیل به شیوهٔ استاندارد برگزاری رقابت های شطرنج میان بازیکنان جدی این رشته شده است.

امروزه تورنمنت شطرنج لینارس و تورنمنت شطرنج کروس (ویک آن زی) که هر سال بین تعدادی بهترین شطرنج بازان برگزار می شوند، معتبرترین تورنمنت های انفرادی شطرنج به شمار می روند. المپیاد شطرنج هم که در آن ورزش کاران برای تیم کشور خود مسابقه می دهند، بزرگ ترین تورنمنت تیمی شطرنج دنیاست.

از دههٔ 1950 حتی کامپیوترهای شطرنج باز نیز به برخی تورنمنت های شطرنج وارد شده اند.

بیشتر این تورنمنت ها بر اساس دستنامهٔ فدراسیون بین المللی شطرنج (فیده)، که قوانین و دستورالعمل هایی را برای روش برگزاری مسابقات تعیین می کند، سازماندهی می شوند. تورنمنت های شطرنج عمدتاً به روش های دوره ای، سوئیسی و حذفی برگزار می شوند.

تورنمنت شطرنج آمبر

تورنمنت شطرنج آمبر (با نام رسمی تورنمنت شطرنج سریع و غایب آمبر، در گذشته ملودی آمبر) یک تورنمنت شطرنج سالیانه است که به صورت رفت و برگشت در دو بخش شطرنج سریع و شطرنج غایب (چشم بسته) از سال 1992 به این سو بین تعدادی از بهترین بازیکنان شطرنج جهان که به این مسابقات دعوت شده اند در شهر مونت کارلو در موناکو برگزار می شود. این تورنمنت با حمایت مالی تاجر و شطرنج باز هلندی یوپ وان اوستروم و به نام دختر او ملودی آمبر برگزار می شود.

در این تورنمنت همه حاضران یک دور به صورت چشم بسته و یک دور به صورت سریع با هم رقابت گرده و در پایان قهرمان رقابت در بخش غائب، در بخش سریع و در بخش مجموع مشخص می شود.

تا سال 2011 بیشترین قهرمانی در کل دوره های مسابقات به ولادیمیر کرامنیک شطرنج باز روس و قهرمان سابق جهان با 6 دوره قهرمانی، بیشترین قهرمانی در بخش سریع به ویسواناتان آناند شطرنج باز هندی و قهرمان کنونی جهان با 9 دوره، و بیشترین قهرمانی در بخش غایب هم به کرامنیک با 9 دوره تعلق دارد. آناند تنها شطرنج بازی است که در هر دو بخش سریع و غایب در یک دوره قهرمان شده است که این مهم را در سال های 1997 و 2005 به ثبت رسانده است.

تورنمنت شطرنج دورتموند

تورنمنت شطرنج دورتموند با نام رسمی همایش شطرنج دورتموند اسپارکسن یکی از معتبرترین تورنمنت های شطرنج دنیاست که تابستان هر سال در شهر دورتموند ِ آلمان، بین بهترین بازیکنان شطرنج جهان که به این مسابقات دعوت شده اند، برگزار می شود. این تورنمنت معمولاً به صورت دوره ای تک بازی یا دوره ای رفت و برگشت برگزار می شود، هرچند در سال های 2002 و 2004 مسابقات سرگروهی نیز در آن انجام شد.

این تورنمنت در سال 2002 نقش مسابقه انتخابی برای رقابت قهرمانی کلاسیک شطرنج جهان 2004 را داشت که پیتر لکو در دیدار پایانی با نتیجه 2٫5 به 1٫5 وسلین توپالف را شکست داد.

تورنمنت شطرنج لینارس

تورنمنت شطرنج لینارس یک تورنمنت شطرنج است که معمولاً در اواخر فوریه در شهر لینارس در ایالت اندلس ِ اسپانیا برگزار می شود. این مسابقات یکی از معتبرترین رقابت های شطرنج دنیاست که گاه ویمبلدون شطرنج نامیده می شود.
: برای دریافت مشاوره درباره تورنمنت چیست؟ فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «تورنمنت چیست؟» در کادر زیر بنویسید :
4 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید