کد مطلب:  16580 
1 نظر
1 نظر
زمان مطالعه: 5 دقیقه
جاذبه های گردشگری عمان

جاذبه های گردشگری عمان

اطلاعات کلی کشور عمان پایتخت: مسقط نوع حکومت: سلطنت مطلقه  مذهب: اسلام عبادی (75%) ، اسلام سنی (25%) زبان...
زمان مطالعه: 5 دقیقه

عمان
عمان

اطلاعات کلی کشور عمان

پایتخت: مسقط

نوع حکومت: سلطنت مطلقه 

مذهب: اسلام عبادی (75%) ، اسلام سنی (25%)

زبان رسمی: عربی (رسمی) ، بلوچی 

واحد پول: ریال عمان 

 سلطان نشین عمان کشوری پادشاهی است در شرق شبه جزیره عربستان. پایتخت آن مسقط است. این کشور در جنوب خلیج فارس قرار دارد. و از جنوب شرق نیز به دریای عرب و از شمال به دریای عمان محدود است. عمان کشوری پادشاهی است در شرق شبه جزیره عربستان. پایتخت این کشور شهر مسقط است. عمان از شرق به دریای عرب و از شمال به دریای عمان محدود می شود. این کشور از جنوب بایمن و از غرب با عربستان سعودی و امارت متحده عربی همسایه است. عمان همچنین دارای مرز دریایی با ایران است.

عمان کشوری پادشاهی است در شرق شبه جزیره عربستان. پایتخت این کشور شهر مسقطاست. آسمونی در این بخش جاذبه های گردشگری عمان را شرح می دهد.جاذبه های گردشگری عمان

عمان از شرق به دریای عرب و از شمال به دریای عمان محدود می‌شود. این کشور از جنوب با یمن و از غرب با عربستان سعودی وامارت متحده عربی همسایه است. عمان همچنین دارای مرز دریایی با ایران است.

این کشور دارای دو برون‌بوم است. قطعهٔ کوچکی از عمان در قسمت جنوبی تنگه هرمز قرار دارد که مسندم نام دارد. این قطعه از سرزمین اصلی جدا افتاده است. برون بوم دیگر مدحاء نام دارد که توسط امارات متحده عربی احاطه شده‌است.

از قرن 17 میلادی عمان دارای سلطنت مستقل بوده است. در قرن 19 میلادی این کشور در اوج قدرت خود بوده است. با کاهش قدرت در قرن بیستم میلادی این کشور تحت تاثیر و نفوذ گسترده پادشاهی بریتانیای کبیر قرار گرفت اما هیچگاه به شکل رسمی بخشی از آن نگردید. عمان ارتباطات گسترده نظامی و سیاسی با ایالات متحده آمریکا و پادشاهی بریتانیای کبیر دارد ولی سیاست خارجی مستقلی اتخاذ می‌کند. حکومت این کشور پادشاهی مطلقه است اما پارلمان نیز نقش قانون گذاری و نظارتی اندکی دارد.

همانند سایر کشورهای عربی خلیج فارس منبع اصلی درآمد کشور، نفت است. هر چند نسبت به همسایگان، این کشور تولید کننده متوسطی است. کشاورزی و ماهی‌گیری نیز دو منبع مهم درآمد در عمان هستند. منبع جایگزین دیگر گردشگری است.

قلعه رفصه یکی از جاذبه های گردشگری عمان

یکی از مشهورترین قلعه های شهرستان صور به عربی ( ولایة صور )، از توابع منطقه شرقی در کشور پادشاهی عمان است، ویکی از جاذبه های گردشگری عمان (نقاط دیدنی سلطنت عمان) به شمار می آید. این قلعه در مدخل ورودی ولایة صور قرار دارد، در دوران گذشته این قلعه نقش مهمی در نظار ت و حفاظت از منطقه داشته است.

غار مجلس الجن یکی از جاذبه های گردشگری عمان

این فِرتورهای زیبا مربوط به غار انجمن جن‌ها (کهف مجلس الجن) می‌باشد، این غار که در فلات«سلما» در کشور عمان واقع شده و یکی دیگر از جاذبه های گردشگری عمان محسوب می شود، در سال 1983 میلادی توسط «دان دیویدسون»، زمین شناس مشهور، کشف شد که اکنون عنوان دومین غار عمیق جهان را گرفته است. دلیل نام گذاری عجیب این غار باور محلی‌هاست که این محفظه عمیق را مکانی برای زندگی جن‌ها می‌دانند. دسترسی به این غار عمیق از طریق یک دهانه باریک است که افراد باید با طناب به درون آن بروند. عمق این غار بین 120 تا 150 متر است و به گفته کارشناسان هرم جیزه مصر کاملاً درون این غار جا می‌گیرد.

جاذبه های گردشگری عمان
جاذبه های گردشگری عمان

مجسمه کندرسوز یکی از جاذبه های گردشگری عمان

کندریکی از محصولات عمده عمان است و مجسمه ای ازیک ظرف دود کردن کندر بر بالای تپه ای بر فرازپارک عمومی ریام قرار دارد که از نمادهای عمان محسوب می شود.

مسجد جامع سلطان قابوس یکی از جاذبه های گردشگری عمان

مسجد جامع سلطان قابوس یکی از مسجدهای اصلی و مهم سلطنت عمان است.

فرش مسجد جامع سلطان قابوس در شهر مسقط به سفارش سلطان قابوس اثر هنرمندان ایرانی از نیشابور است و از بارز ترین جاذبه های گردشگری عمان به حساب می آید.طرح این فرش که در حدود 5 هزار متر مربع مساحت دارد و از اتصال 48 قطعه کوچک و بزرگ به یکدیگر تشکیل شده، از نقشه گنبد مسجد شیخ لطف الله اصفهان و ترکیب طرح افشان شاه عباسی و سایر نگاره‌های تزیینی ایرانی و اسلامی الهام گرفته‌است

طبیعت صلاله یکی از جاذبه های گردشگری عمان

صلاله مرکز استان ظِفار در عمان، شهری است بندری که از دو منطقه خشک کوهستانی در شمال، و جنگلی و ساحلی در جنوب تشکیل شده است.

صلاله مرکز فعالیت‌های اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و گردشگری عمان به شمار می‌آید. در نوار ساحلی شهر صلاله درختان بلند نارگیل و موز و القافای و قصب قند وجود دارد که بر زیبایی این شهر ساحلی افزوده است. آرامگاه ایوب نبی در 40 کیلومتری این شهر نیز هرساله مقصد بسیاری از زائران و گردشگران است.

قلعه نخل یکی از جاذبه های گردشگری عمان

قلعه نخل یکی از محکم‌ترین قلعه‌های کشور پادشاهی عمان است. این قلعه در شهرستان نَخل ودر منطقهٔ باطنهواقع شده‌است، ویکی از (نقاط دیدنی سلطنت عمان) به شمار می‌آیند. «قلعه نخل» یکی از بارزترین معالم أثری و گردشگری ( ولایة نخل) در منطقهٔ باطنه‌ است. قلعه روی تپهٔ بلندی در پایهٔ کوه حجر غربی قرار دارد، و از موقعیت بسیار عالی و سوق الجیشی برخوردار است.

عمان
عمان

 کشور پادشاهی عمان دومین کشور بزرگی است در شبه جزیره عربستان از ناحیه مساحت، ودر حدود 300 هزار کیلومتر مربع مساحت خاک عمان می باشد. بیشتر خاکهای عمان کوهستانی است ودر اقصی جنوب جزیره عربستان واقع شده است. در بیشتر بخش های کشور عمان رشته کوه های بزرگ و سخت گذر حجر که از دشت ها و جلگه های از رأس مسندم شروع می شود ودر امتداد امارت رأس الخیمه و فجیره و سلطنت عمان می گذرد تا بیابان ها و هامون های «الجو» امتداد یافته است می پوشاند. در مناطق داخلیه عمان نیز کوههای متعددی وجود دارد. بلندترین قلهٔ این رشته کوه های بزرگ که از این مناطق عبور می کند کوه حجر نامی می شود. در وسط این کوه جبل اخضر قرار دارد که ارتفاعش به 3075 متر می رسد. در ارتفاعات این کوه زیبا رنگهای مختلفی دارد وبشکل مدرج است. این کوه دربین سهل ودشت و تپه ماهورهای بزرگ واقع شده است. در تباین خاک مناطق کشور عماناختلاف گوناگونی وجود دارد، زمینهای سبخ در کرانه دریا ، تا سهل حاصلخیر باطنه در جنوب شرقی و مسقط ، واز صحرای پهناور ربع الخالی تا حدود کوههای سرسبز صلاله که شبیه مناطق استوائی است. محدوده کشور عمان از مغرب امارات متحده عربی و عربستان سعودی، از جنوب کشور یمن، از شمال تنگه هرمز ، واز سمت مشرق به دریای عرب محدود می شود، درازی ساحل عمان 1700 کیلومتر می باشد

 عمان در تابستان بسیار گرم ولی در زمستان و در کوهها معتدل تر است . این کشور بی نهایت کم آب است و میانگین میزان بارندگی سالیانه 500 تا 100 میلی متر است .

مناطق دیدنی کشور عمان

  مسجد جامع سلطان قابوس (sultan qaboos grand mosque)

   
 مسجد جامع سلطان قابوس
مسجد جامع سلطان قابوس


 موزه بیت الزبیر (bait al zubair museum)

     
 موزه بیت الزبیر
موزه بیت الزبیر


  موزه نیروهای مسلح (sultan"s armed forces museum oman)

     

  کاخ العالم (al alam palace)

 
 کاخ العالم
کاخ العالم


  موزه دروازه مسقط (muscat gate museum)

     
 موزه دروازه مسقط
موزه دروازه مسقط


  آل واحه العین (al ain oasis)

     
 آل واحه العین
آل واحه العین


 
: برای دریافت مشاوره درباره جاذبه های گردشگری عمان فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «جاذبه های گردشگری عمان» در کادر زیر بنویسید :
5 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید