کد مطلب:  7453 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 11 دقیقه
جاذبه های گردشگری استان گلستان

جاذبه های گردشگری استان گلستان

استان گلستان درقسمت شمال خاوری ایران و بین 36 درجه و 30 دقیقه تا 38 درجه و 8 دقیقه ی پهنای شمالی و 53 درجه و 51 دقیقه...
زمان مطالعه: 11 دقیقه

استان گلستان درقسمت شمال خاوری ایران و بین 36 درجه و 30 دقیقه تا 38 درجه و 8 دقیقه ی پهنای شمالی و 53 درجه و 51 دقیقه تا 56 درجه و 19 دقیقه ی درازای خاوری از نصف النهار گرینویچ قرار گرفته است. این استان از شمال با دریای خزر، از خاور با استان خراسان، از باختربا استان مازندران و از جنوب با استان سمنان همسایه است.در این بخش آسمونی به معرفی جاذبه های گردشگری استان گلستان پرداخته ایم.

جاده و پل های شاه عباسی

در دوره صفوی به دستور شاه عباس و جهت دسترسی سریع و راحت کاروانیان جاده های ارتباطی در سراسر ممالک تحت امر احیاء و احداث شده است. ازجمله جاده سنگفرش معروف به جاده شاه عباسی که استانهای گیلان و مازندران و گلستان را به مرکز شاهی یعنی اصفهان متصل می کرد.در اثر گذشت زمان بخش اعظم این جاده از بین رفته است.

در استان گلستان در جنوب شهرستان کردکوی بقایای جاده شاه عباسی حدفاصل روستاهای سرکلاته ,سالیکنده , کردمحله, بالاجاده دیده می شود.

یاریم تپه

این تپه و محوطه باستانی آن در 12 کیلومتری شهر جرجان (گرگان تختگاه مرکز ایالت گرگان تاریخی) یا جنوب گنبد فعلی در 500 متری روستای آق چلی بالا واقع شده است. چون رودخانه قره سو از سمت جنوب آن گذشته و تقریباً نیمی از قسمت شمال تپه را شسته، به همین دلیل به لهجه ترکی و ترکمنی مردم این ناحیه به آن یاریم تپه(نیم تپه) می گویند.

جنگل قرق

این پارک جنگلی نیز از آب و هوای مطبوعی برخوردار است که محل مناسبی برای استراحت و تفریگاه به شمار می آید
از امکانات این پارک جنگلی می توان به : شبکه های آب رسانی ، سرویس بهداشتی ، پارک وحش ،

پارک کودک ، آلاچیق ، نماز خانه ، فروشگاه و رستوران و همچنین ساختمان نگهبانی و انتظامی اشاره کرد.

کاخ موزه گرگان

کاخ شهر گرگان پس از مرمت به کاخ موزه گرگان تبدیل شد. این بنا که در دو طبقه به سبک اروپایی در سال 1317ه.ش به دستور رضاخان در کنار مجموعه ای از ساختمان های اداری ساخته شده است. کاخ شهر گرگان با قدمتی بیش از70 سال در سال 1343ه.ش. به عنوان بیست و چهارمین موزه کشور و نخستین موزه شمال کشور مطرح بوده که در سال 1336ه.ش. به ثبت آثار ملی رسیددر حال حاضر، در طبقه همکف این کاخ فقط تعدادی شی کشف شده از شهر تاریخی جرجان به نمایش گذاشته شده و در عین حال بخش مشاهیر شامل تندیس چند از اندیشمندان و نام آوران جرجان و استرآباد در این طبقه قرار دارد و به بخش مشاهیر مشهور است. در طبقه بالا با اشیای مربوط به دوره پهلوی دوم تجهیز شده است. این کاخ در پارک شهر گرگان واقع شده است.

خرابه های شهر تمیشه

روستای سرکلاته از توابع بخش مرکزی شهرستان کردکوی، با مختصات جغرافیایی 54 درجه و 4 دقیقه طول شرقی و 36 درجه و 44 دقیقه عرض شمالی، در چند کیلومتری جنوب غربی شهر کردکوی ودرشرق شهرستان بندرگز قرار دارد.
این روستا از شمال به اتوبان اصلی از شرق به روستای سالیکنده، از جنوب به اراضی جنگلی و از جنوب غرب به روستای کارکنده محدود می‏شود.
روستای سرکلاته از سطح دریا 300 متر ارتفاع دارد و تحت تأثیر اقلیم کوهپایه‏ای و خزری آب و هوای آن معتدل است و فاصله اندکی با خلیج استراباددارد.
منطقه روستای سرکلاته، در دوره‏های مختلف تاریخی مورد توجه حاکمان وقت بوده است. بقایای شهر قدیمی تمیشه در غرب روستا، گویای این توجه است.

آرامگاه مختوم قلی فراغی

آرامگاه مختومقلی مربوط به اواخر دوره قاجاریه - دوره پهلوی است و در شمال استان گلستان، شهرستان گنبد کاووس، روستای آق تقه واقع شده‌است. این اثر در تاریخ 26 اسفند 1386 با شمارهٔ ثبت 22251 به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
این آرامگاه شامل مقبرهٔ مختومقلی فراغی شاعر ملی ترکمن‌ها (مرگ در 1169 یا 1176 ه.ش) و پدرش دولت محمد آزادی می‌شود. در دههٔ 1370 بنایی بر روی این مقبره ساخته شده و در 20 اردیبهشت 1378 با حضور صفر مراد نیازوف رئیس جمهور وقت ترکمنستان و عطاالله مهاجرانی وزیر وقت فرهنگ و ارشاد ایران افتتاح شد.
دولت محمد (دولت مامد) در نواحی اطراف رود اترک متولد شد و تحصیلات اولیه را از پدرش آموخت و پس از آن برای تحصیل بیشتر به خیوه رفت.
دولت محمد در میانسالی با زنی به نام ارازگل ازدواج کرد، شش فرزند به نام‌های محمدصفا، عبدالله، مختومقلی، قاهرقلی (نوادگان او در جرگلان، شهرستان بجنورد زندگی می‌کنند)، قولچه و زبیده از او داشت که محمدصفا و عبدالله در جوانی به سپاه احمد شاه درانی پیوسته و در جنگ کشته شدند. پس از مرگ ارازگل با زنی قزاق ازدواج کرده و چاقی و یاری از او به دنیا آمدند که نوادگان آن‌ها هم اکنون در قاری قلعه ساکن هستند.

او در 1174 هجری (1760 میلادی) درگذشت و مزار او در روستای آق تقه در نزدیکی گنبد واقع است.

خلیج گرگان

خلیج گرگان (استرآباد) بزرگترین خلیج دریای خزر است که بر اثر پیشروی و گسترش شرقی رشته ساحلی شبه جزیرهٔ میانکاله در جنوب شرقی دریای کاسپین (خزر) تشکیل شده‌است. وسعت خلیج گرگان حدود 400 کیلومتر مربع است. خلیج گرگان کم عمق است به طوری که با در نظر گرفتن بالاآمادگی آب، حداکثر عمق آن به 4 متر می‌رسد و از غرب به شرق تا حوالی ضلع جنوبی آشوراده به عمق آب افزوده می‌شود.خلیج گرگان (استرآباد) بزرگترین خلیج دریای خزر است که بر اثر پیشروی و گسترش شرقی رشته ساحلی شبه جزیرهٔ میانکاله در جنوب شرقی دریای کاسپین (خزر) تشکیل شده‌است. وسعت خلیج گرگان حدود 400 کیلومتر مربع است. خلیج گرگان کم عمق است به طوری که با در نظر گرفتن بالاآمادگی آب، حداکثر عمق آن به 4 متر می‌رسد و از غرب به شرق تا حوالی ضلع جنوبی آشوراده به عمق آب افزوده می‌شود.

سواحل شرقی دریای خزر

وجود خلیج گرگان با وسعت 68800 هکتار که به طول 5/6 کیلومتر از دریا منفک گردیده از مهمترین محورهای دارای قابلیت توریستی است. سواحل جنوبی و شرقی دریای خزر برخلاف سواحل شمالی آن هیچگاه دوره یخبندان ندارد، لذا پیوسته شرایط جلب توریست داشته و آماده انجام همه گونه است.

امامزاده النگ

معمولا آخر هفته ها همه ی روستاییان به مزار برای زیارت روانه می شوند و از خداوند طلب آمورزش برای رفتگان را خواستارند.آخر هفته یعنی روزهای پنجشنبه روستاییان النگ در امامزاده النگ شاهد شمار زیادی از زائران خواهند بود که برای زیارت از خارج از النگ و یا خود النگ به امامزاده روانه می شوند.روستایان روزهای پنجشنبه را روزی باشکوه و عظیم به خود اختصاص داده است.زیارت روز پنجشنبه با زیارت در روزهای دیگر صفای خیلی بیشتری دارد.

روستای شاهکوه

شاهکوه روستایی است کوهستانی واقع در البرز مرکزی که از شمال به گرگان و از جنوب شرقی به شاهرود و از جنوب غربی به دامغان می‌رسد. و از نظر تقسیمات استانی در حوزه استان گلستان قرار می‌گیرد. این روستا در ارتفاع 2000 متری دریا قرار دارد و با شهرهای گرگان و شاهرود ارتباط زمینی از طریق راه شوسه دارد. شاهکوه به علت موقعیت کوهستانی خود دارای تابستان هایی معتدل و زمستان هایی سرد است و مردم آن به کارهای کشاورزی و دامپروری اشتغال دارند.

روستای چهارباغ

چهارباغ، روستایی است از توابع بخش مرکزی شهرستان گرگان در استان گلستان ایران.
این روستا در دهستان استرآباد جنوبی قرار داشته و براساس سرشماری سال 1385جمعیت آن 205 نفر (75 خانوار) بوده است. البته جمعیت ان در تابستان بالغ بر 500 خانوار است که به دلیل سرمای شدید زمستان به گرگان و شاهرود مهاجرت می کنند.

کاخ شاسمن گرگان

این کاخ در شهر گرگان واقع شده و بنا به روایتی در سال 795 هـ.ق به وسیله امیرتیمور در ساحل رودخانه ساخته شده است. برخی از سیاحان و جغرافی‌دانان از این کاخ نام برده‌‌اند که از آن جمله می‌‌توان به حافظ ابرو اشاره کرد. طبق گفتهٔ‌ وی این کاخ بعد از اینکه امیر تیمور سراسر مازندران را مورد تاخت و تاز قرار داد.

چشمه لال

این چشمه در وسط جنگل قرار دارد .
دلیل نامگذاری چشمه به لال این است که آب این چشمه در سکوت کامل از درون کوه بیرون آمده و بدون صدا از وسط جنگل به داخل رودخانه میریزد.

چشمه سید کلاته

در فاصله 6 کیلومتری جنوب شهر رامیان چشمه ای زیبا و پرآب در زیر درختانی بلند و کهن نزدیک ذخیره گاه زربین در جوار روستاهای باقر آباد و سید کلاته جریان دارد . چشمه ای پرآب که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می سازد.

جنگل رنگو

آبشار رنگو گرگان و جنگل زیبای رنگو(رینگو) در پانزده کیلومتری جنوب غربی گرگان واقع است. این آبشار و چشمه زیبا از مسیر پارک جنگلی و روستای توشن در پنج کیلومتری جنوب گرگان قابل دسترسی است. از کوچه های روستای توشن، راه جنگل پیداست.

هر کوچه ای به جاده ای خاکی و مزارعی ختم می شود که تا چندی پیش، بخشی از جنگل بوده اند. پس از پیمودن دو کیلومتر، از روستای توشن و عبور از مسیری خاکی در میان بوته های تمشک و درختان بلند، به کنار رودخانه ای می رسیم که از چشمه های زلال جنگل و ارتفاعات رنگو سرچشمه می گیرد. جنگلی که از روستای توشن ما را به مناطق دیگر می رساند، رنگو نام دارد.

امامزاده نور

امامزاده نور مربوط به سدهٔ 9 ه. ق. است و در شهرستان گرگان، بخش مرکزی، محله سرچشمه گرگان واقع شده و این اثر در تاریخ 20 خرداد 1321 با شمارهٔ ثبت 346 به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.امامزاده اسحاق معروف به امامزاده نور که نسبت آن به حضرت موسی کاظم منتهی می گردد 0و از ابنیه قرن نهم هجری ( دوره سلجوقی ) محسوب می شودبهترین ارزیابی تاریخی از این زیارتگاه توسط سوکک p.p.soucek در دوران پر اهمیت معماری ایرانی است .

تپه قلعه خندان

تپه قلعه خندان مربوط به دوره ساسانیان و دوران‌های تاریخی پس از اسلام است و در گرگان، میدان مازندران، جبهه جنوبی خیابان عدالت واقع شده و این اثر در تاریخ 20 بهمن 1364 با شمارهٔ ثبت 1701 به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.

تپه قلعه خندان در جنوب غربی شهر گرگان قرار دارد و برای نخستین بار ژاک دمرگان در سال 1896 میلادی از این تپه بازدید و نقشه و تصاویری چند از تهیه نمود. در سال 1388 گروه باستان شناسی، میراث فرهنگی استان گلستان در آن گمانه‌های به منظور لایه نگاری و مشخص کردن سازه‌های معماری آن انجام داد. آثار بدست آمده شامل خشت‌های 8×38×38 سانتی متری متعلق به اواخر دوره ساسانی و آثاری از قرون اولیه اسلام تا دوره صفویه بود. این قلعه تا دوره صفویه در درون برج و باروی استرآباد قرار داشته و بعد از تخریب آن در دوره افشاریه، برج و باروی جدیدی در دوره قاجاره کشیده شد که قلعه خندان در بیرون از شهر قرار داشته‌است.

مسجدو مدرسه کریم ایشان

مدرسه و مسجد کریم ایشان در روستای کریم ایشان و در مسیر جاده کلاله- مراوه تپه شهرستان کلاله واقع شده است و با شهرستان گنبد 79 کیلومتر فاصله دارد.
ساختمان مسجد و مدرسه متعلق به دوره قاجاریه می باشد و بر اساس تاریخی که بر سردر ورودی مدرسه کتابت شده ، در سال 1328 هجری قمری ساخته شده است. مسجد و مدرسه کریم ایشان به شماره 1124 مورخه 21/7/54 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

آبگرم زیارت

آب گرم زیارت در حاشیه جنوبی روستای زیارت ،واقع در 12 کیلومتری جنوب گرگان ، در مجاورت امام زاده ی معروف این روستا ،به نام امام زاده عبدالله قرار دارد .وجود این امام زاده باعث شده است که پیشینیان نام زیارت را براین آبادی بگذارند. در بین امام زاده وآب گرم ،رودخانه زیارت (خاصه)رود جریان دارد.
آب گرم زیارت دارای چهار مظهر ومحل خروجی به فاصله تقریبی 20-10 متر است . اولین مظهر چشمه زیر تخته سنگی است.

جنگل چهل چای

این پارک جنگلی در 7 کیلومتری شهر مینودشت واقع شده ، و همواره پذیرای مسافرین عزیز و شهروندان مینودشتی و شهرهای مجاور میباشدپارک چهل چای مینودشت به طور خودجوش و با توجه به استعداد منطقه و از طریق مقامات محلی به عنوان منطقه گردشگری محسوب شده است.

پارک جنگلی امام رضا

پارک جنگلی امام رضا(ع) در چهار کیلومتری جنوب شهر کردکوی این روزها استقبال‌کننده ازگردشگران بسیاری است که برای یافتن لحظاتی همراه باآرامش و استفاده از آب و هوای مطلوب گلستان به این استان سفر کرده‌اند.
این پارک تفریحی در منطقه جنگلی پلنگ پا و در میان درختان انبوه پهن برگ خزری با مساحتی در حدود ‪ 54هکتار قرار دارد تا مسافران و زایران حرم امام هشتم (ع) در مسیر سفر به مشهد از این منطقه زیبا بهره‌مند شوند

آبشار شادان

آبشار شادان(هفت طبقه) 7 کیلومتری جنوب شهرستان کردکوی در دل جنگلهای بکر و طبیعی دامنه کوه البرز قرار دارد.

کردکوی در 25 کیلومتری غرب شهرستان گرگان قرار دارد.

روستای درازنو

دهکده درازنو در جنوب شهرستان کردکوی و در محدوده ملک سورم‌سرا (بالاجاده) واقع شده‌است که در گذر سده‌ها مورد استفاده خانواده‌های زیادی از ساکنان بالاجاده و به صورت پراکنده از روستاهای همجوار بوده‌است. امروزه با ساخت جاده، این روستا گردشگرانی را از شهرستان‌های استان گلستان و دیگر مناطق ایران به خود جلب می‌کند.
دریاچه مصنوعی گنبد
نخستین دریاچه مصنوعی گلستان واقع در گنبد کاووس پس از چهار سال از احداث به انوع پسابها و آلاینده ها آلوده شده است. این دریاچه که به مساحت پنج هکتار و گنجایش 120 هزار مترمکعب آب در سال 84 و در ورودی شهر گنبد کاووس احداث شد.

میدان بسیج گرگان

این میدان توسط یکی از مهندسین با سابقه طراحی شده آقای مهندس هوشنگ اژدری مدیر عامل شرکت طرح نو طراح این المان میباشند بنظر بسیاری از صاحب نظران این المان در سطح کشور منحصر بفرد میباشد بعد از برج میلاد این برج بزرگ ترین برج مخابراتی ایران محسوب می شود.این برج در وسط میدان بسیج و در ابتدای شهر گرگان واقف شده است.

آبشار پشمکی

آبشار پشمکی درشهررامیان در استان گلستان واقع است. این آبشار در 10 کیلومتری جنوب شهر رامیان در روستای پا قلعه واقع است.

از اولنگ که به سمت پا قلعه میرویم؛ پل پشمکی قرار دارد. که مسافران را به سمت این آبشار فرا میخواند. روستای پاقلعه از توابع بخش مرکزی شهرستان رامیان است که با مختصات جغرافیایی 55 درجه و 7 دقیقه طول شرقی و 36 درجه و 55 دقیقه عرض شمالی، در 10 کیلومتری جنوب غربی شهر رامیان و 70 کیلومتری گرگان قرار دارد .

این روستا از شمال شرقی به پل آرام، از جنوب و غرب به ارتفاعات قلعه موران و از شمال غربی به منطقه تفریحی جامه شوران محدود می‏ شود.ارتفاع روستای کوهستانی پاقلعه، از سطح دریا 180 متر است و تحت تأثیر اقلیم کوهستانی زمستان‏های سرد و تابستان‏های معتدل دارد.

میانگین بارندگی سالانه روستا 484 میلی‏متر گزارش شده است. مردم روستای پاقلعه به گویش معروف به استرآبادی سخن می‏ گویند.

ناهارخوران

ناهار خوران نقطه ‌ای جنگلی در جنوب شهر گرگان است که در فاصله 8 کیلومتری از مرکز شهر قرار دارد ، یکی از نقاط گردشگری ایران و استان گلستان به شمار می رود که دارای شهرتی ملی است به طوری که برای بسیاری نام گرگان ، ناهار خوران را در ذهن تداعی می کند .

ار روایت های قدیمی نیز چنین بر می ‌آید که حجاج گرگانی که برای زیارت خانه کعبه به مکه عزیمت می ‌کردند و یا برای زیارت بارگاه امام رضا به مشهد مشرف می‌ شده اند در راه بازگشت کاروان از کوه های جنوب گرگان به منطقه زیارت می‌ رسیده اند و در آنجا پس از چندین ماه دوری ، اطرافیان آنان به استقبال آنان می ‌رفته اند و در منطقه فعلی ناهار خوران جهت صرف ناهار توقف می ‌کرده اند که امروزه به ناهار خوران مشهور شده است .

: برای دریافت مشاوره درباره جاذبه های گردشگری استان گلستان فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «جاذبه های گردشگری استان گلستان» در کادر زیر بنویسید :
4 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید