کد مطلب:  8260 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
سودان

سودان

آسمونی : آفریقای شمالی و سودان ممکن است در نظر شما جایی ترسناک به نظر بیاید. به همین دلیل هم هست که مسافران...
زمان مطالعه: 2 دقیقه

آسمونی : آفریقای شمالی و سودان ممکن است در نظر شما جایی ترسناک به نظر بیاید. به همین دلیل هم هست که مسافران کمی به سودان سفر می کنند. کسانی که به طور معمول به این منطقه سفر می کنند بیشتر مجذوب معابد باستانی، بناهای تاریخی و مقبره ها می شوند.

اما این منطقه تنها دارای سایت های تاریخی و باستان شتاسی نیست، سودان شامل یکی از بهترین و ناشناخته ترین مناطق غواصی در سواحل دریای سرخ هست، و در جنوب و غرب دارای کوه های جنگلی سرسبزیه که شاید کمتر کسی از آن خبر داشته باشد.

 

خاطراتی که بعد از سفر به سودان براتوی شما می ماند، تنها مختص به کوه و کمر و منظره های طبیعی نمی شود، چون مهمتر از همه اینها، مردم این منطقه هستند که یک پازل از قوم های مختلف رو تشکیل داده اند. اتفاقا بعضی از این اقوام خیلی گرم و صمیمی از شما استقبال خواهند کرد.

معبد مصری زیبای صولعب یکی از بناهای برجسته شمال سودان هست. این معبد در قرن 14 قبل از میلاد توسط آمنهوتپ سوم که فرعون معابد معروف اقصر در مصر بوده، ساخته شده.

اهرام نسبتا ویران نوری، در نزدیکی کریمه در میان دریایی از شن های نارنجی قرار دارند. در قرن هفتم قبل از میلاد ساخته شدن که هر دوی آنها قدیمی ترین و بزرگترین اهرام در کشور هستند.

در این گروه 300 شتر وجود داره و حرکت شتر ها از دارفور تا مصر حدود یک تا دو ماه طول میکشه. رمه داران مرد هایی سخت کوش هستند و همیشه ترجیح می دهند در تابستان کوچ کنند. 

شهر به ظاهر ناچیز کرما در حال حاضر فراموش شده، اما همیشه این طور نبوده. این شهر یکی از قدیمی ترین شهر های مسکونی در آفریقا و یکی از مکان های تاریخی مهم این قاره به حساب میاد.

قدمت محوطه اطراف کرما 8000-10000 سال تخمین زده شده. اما قدمت خود شهر کرما به حدود 1600-1800 سال قبل از میلاد زمانی که پایتخت پادشاهی کوش در اوج بوده برمی گردد.

در این زمان بود که پادشاه کرما فرمان ساخت دو معبد بزرگ خشتی، به نام های دفوفاس رو میدهد. دفوفای غربی 19 متر ارتفاع و 50 متر عرض دارد و هیچ کس مطمئن نیست کاربردشان چی بوده. اغلب اعتقاد دارن که این بناها کاربرد مذهبی داشتند.

 

شهر مدرن کریمه، روستایی در کنار رود نیل بوده که جدیدا کمی اهمیت بیشتری نسبت به قبل پیدا کرده. کوه برکال که در جنوب قرار داره در هجدهمین سلسله فراعنه سرزمین مقدس مصریان بوده. هم مصریان و هم کوشیان اعتقاد داشتن که این کوه خانه ی خدای آمون بوده. در کوهپایه این کوه تصویر اهرام به خوبی مشخصه و معبد آمون و معبد مات با دکور نقاشی های دیواری به الهه آسمان اختصاص داده شده.

ناگا دارای معبد بزرگ آمون و معبد شیر که به خداوندی با سر شیر به نام آبدماک اختصاص یافته. هدف اصلی این منطقه که هیچ ساکنی دور و برش وجو نداشته هنوز مبهم هست.

 

دو گروه اصلی از اهرام مشهور در بیگراوایا وجود دارد که با همدیگر چند صد متر فاصله دارند و در آنجا 100 هرم از اهرام گذشته باقی موندند.

دلیل اینکه خیلی از هرم ها سر خودشان رو از دست دادند، به باستان شناسی ایتالیایی در قرن 19 بر می گردد که تصور می کرد داخل این هرم ها گنج های زیادی پنهان شده و به جای اینکه با دقت این آثار تاریخی رو بررسی کند، ترجیح داده با خرد کردن سر این اهرام ها مستقیما به “گنج” برسد. جالب این که او در نهایت با این کارش به گنج ها رسیده!

 

گردشگران خارجی در سودان خیلی کم هستند، اما خیلی از گردشگرهای داخلی در تعطیلات آخر هفته از خارطوم برای شتر سواری اطراف اهرام به این منطقه سفر می کنند.

: برای دریافت مشاوره درباره سودان فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «سودان» در کادر زیر بنویسید :
2 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید