کد مطلب:  1726 
2 نظر
2 نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
خمیر دندان

خمیر دندان

خمیر دندان فرآورده‌ای است که برای تمیز کردن سطوح دندان از باقیمانده‌های مواد غذایی و سایر مواد چسبنده به...
زمان مطالعه: 1 دقیقه

خمیر دندان
خمیر دندان

خمیر دندان فرآورده‌ای است که برای تمیز کردن سطوح دندان از باقیمانده‌های مواد غذایی و سایر مواد چسبنده به آنها، براق و سفید کردن مینای دندان، کاستن بوی دهان، حفظ سلامت لثه‌ها و دندان‌ها همچنین ایجاد حالت تمیزی و تازگی در دهان به‌کار می‌رود. انواع خمیر دندان‌ها خمیر دندان‌ها از لحاظ شکل ظاهری فرآورده می‌توانند به اشکال مختلفی مانند انواع ژله‌ای، مایع، خمیری و غیره وجود داشته باشند. امروزه با پیشرفت تکنولوژی انواع مختلف خمیر دندان از لحاظ فرمولاسیون و کارایی در بازار موجود است که به چند مورد از آنها در ذیل اشاره می‌گردد.

1) خمیر دندان ضدپوسیدگی 

در این خمیر دندان‌ها از ترکیبات فلوراید به عنوان ماده ضدپوسیدگی استفاده می‌شود این ماده با اضافه شدن به مینای دندان باعث استحکام دندان‌ها، کند یا متوقف شدن فرآیند پوسیدگی دندان‌ها و افزایش مقاومت آنها در برابر مواد تولید شده از باکتری‌های مضر درون دهان می‌گردند.

2) خمیر دندان‌های ضدجرم

در این نوع خمیر دندان‌ها که بهتر است آن را خمیر دندان مخصوص پیشگیری از تشکیل جرم نامید از موادی (مانند انواع پیروفسفات‌ها) استفاده می‌شود که قادر هستند فرآیند تشکیل رسوبات و چسبیدن آنها روی دندان‌ها را کندتر نمایند.

3) خمیر دندان‌های ضدپلاک 

در این نوع خمیر دندان‌ها از مواد ضدمیکروبی (مانند تری کلوزان) به منظور به تاخیر انداختن ایجاد پلاک استفاده می‌گردد.

4) خمیر دندان‌های ضدحساسیت

در بعضی از افراد دندان‌های حساس وجود دارد که با خوردن غذاهای شیرین یا ترش یا مواد سرد و گرم احساس درد ایجاد می‌شود. این نوع خمیر دندان‌ این حساسیت را کاهش می‌دهد.

5) خمیر دندان‌های بچه: 

این نوع خمیر دندان‌ها مناسب استفاده کودکان بوده که دارای فرمولاسیون خاص و واجد ویژگی‌های ظاهری مانند طعم و رنگ مورد علاقه آنها می‌باشد و جهت استفاده کودکان پیشنهاد می‌گردد.

شرایط نگهداری: 

این فرآورده باید در دمای 18 تا 27 درجه سانتیگراد (جای خشک و خنک و دور از نور مستقیم آفتاب) نگهداری شود. خصوصیات یک خمیردندان خوب

1) دارای قدرت پاک‌کنندگی مناسب بوده و هیچ‌گونه آسیبی برای مینای دندان، لثه، لایه‌های مخاطی یا دهان ایجاد نکرده و با پوست و مخاط دهان سازگار باشد.

2) دارای بافت نرم و یکنواخت بوده و در اثر فشار معمولی و در دمای اتاق به راحتی از تیوپ خارج شده و روی مسواک پخش شود.

3) دارای بسته‌بندی مناسب و سالم باشد.

4) در مدت زمان مصرف از لحاظ فیزیکی و شیمیایی پایدار بوده و تغییری در شکل ظاهری آن پدیدار نگردد.

: برای دریافت مشاوره درباره خمیر دندان فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «خمیر دندان» در کادر زیر بنویسید :
4 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید