کد مطلب: 25737 درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
توبی هوپر کارگردان «کشتار با اره برقی در تگزاس» درگذشت

توبی هوپر کارگردان «کشتار با اره برقی در تگزاس» درگذشت

به گزارش آسمونی:«توبی هوپر» کارگردان آمریکایی که بیشتر برای ساخت فیلم‌های کلاسیک ژانر وحشت شناخته می‌شد...
زمان مطالعه: 1 دقیقه

به گزارش آسمونی:«توبی هوپر» کارگردان آمریکایی که بیشتر برای ساخت فیلم‌های کلاسیک ژانر وحشت شناخته می‌شد در سن 74 سالگی درگذشت.

به نقل از گاردین، «توبی هوپر» کارگردان فیلم ترسناک و معروف «کشتار با اره برقی در تگزاس» محصول 1974 و همچنین فیلم ماورایی «ارواح خبیثه» محصول 1982، در سن 74 سالگی در لس‌آنجلس درگذشت و هنوز علت مرگ او مشخص نشده است.

وی که علاوه بر کارگردانی به فیلمنامه‌نویسی و تهیه‌کنندگی نیز می‌پرداخت بیشتر عمر خود را صرف ساخت فیلم‌های ترسناک کرد، مجموعه فیلم‌هایی چون «ارواح خبیثه» و همچنین اقتباس تلویزیونی از رمان «'Salem's Lot» نوشته «استفن کینگ» کرد که اکنون به عنوان آثار کلاسیک ژانر وحشت شناخته می‌شوند.

«توبی هوپر» متولد 1943 در تگزاس بود و بیشتر دهه 1960 میلادی را به عنوان استاد دانشگاه و همچنین فیلمبردار آثار مستند فعالیت می‌کرد. وی اولین فیلم خود را در سال 1969 را به نام «پوست تخم مرغ» ساخت که فیلمی کم‌هزینه بود.

وی در سال 1974 گروهی از دانشجویان و استادان دانشگاه را جمع کرد و فیلم معروف «کشتار با اره برقی در تگزاس» را ساخت که به معروف‌ترین اثر کارنامه هنری او بدل شد. این فیلم کم هزینه درباره گروهی از دوستان جوان است که یک به یک توسط آدم‌خوارها به قتل می‌رسند. گرچه اکران این فیلم در چند کشور از جمله انگلیس ممنوع اعلام شد اما در نهایت به موفقیت بزرگی در گیشه دست یافت و اکنون از آن به عنوان یکی از تاثیرگذارترین آثار ژانر وحشت تاریخ سینما یاد می‌شد.

چندین دنباله برای این فیلم ساخته شد که کارگردانی چند فیلم بر عهده خود «هوپر» بود. همچنین این فیلم دستمایه چند بازسازی نیز قرار گرفت و نسخه‌ای پسانگر برگرفته از این فیلم نیز قرار است در ادامه سال اکران شود.

«مهاجمان مریخی»، «احتراق خودبه خود»، «وحشت‌های شبانه»، «مجتمع آپارتمانی»، «تمساح»، «ابزار قتل»، «مرده‌شوی‌خانه» و «جن» از جمله دیگران ساخته‌های این کارگردان آمریکایی هستند.

منبع: ایسنا

معرفی نویسنده:

ثبت نظر درباره «توبی هوپر کارگردان «کشتار با اره برقی در تگزاس» درگذشت»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

5 * 9 = ?