کد مطلب:  10584 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 5 دقیقه
برای بهبود رفتار افراد بد اخلاق چه باید کرد؟!

برای بهبود رفتار افراد بد اخلاق چه باید کرد؟!

زندگی روز مرره پر از اتفاقات کوچک و بزرگ است که گاه باعث خوشحالی و گاهی نیز باعث ناراحتی شما می شود. به اصطلاح...
زمان مطالعه: 5 دقیقه

برای بهبود رفتار افراد بد اخلاق چه باید کرد؟!
برای بهبود رفتار افراد بد اخلاق چه باید کرد؟!

زندگی روز مرره پر از اتفاقات کوچک و بزرگ است که گاه باعث خوشحالی و گاهی نیز باعث ناراحتی شما می شود. به اصطلاح این اتفاقات احساسات شما را تحریک می کنند. اما این احساسات زود گذر است. اما وقتی صحبت از خلق و خو به میان می آید ، صحبت از رفتار های پایدار زندگی است، در این بخش آسمونی شما را با شیوه ها ی بهبود رفتار ناخوشایند دیگران آشنا می کنیم.

تبدیل اخم به خنده

محققان دانشگاه میشیگان اظهار می دارند که خلق و خوی بد به طور متوسط سه روز در هر 10 روز به سراغ ما می آیند و در حدود 2 درصد مردم تقریبا هر روز شاد هستند و در حدود 5 درصد افراد، خلق و خوی بد را در چهار روز از هر پنج روز دارند. بیش از یک دوجین از آزمایشگاه های تحقیقاتی که در حال مطالعه نوروبیولوژی و تنظیم و تعدیل خلق و خو و حالات افراد هستند، متوجه شده اند که مردم به صورت های مختلف و در کشورهای متفاوت، روش هایی را برای تغییر حالات شان به کار می برند: گوش دادن به موزیک، صحبت با یک دوست، پیاد ه روی، سرگرم کردن خود، تلاش برای رفع مشکل، خوردن، عبادت، نماز و خرید.
تفاوت های جنسیتی در مدیریت حالات درونی وجود دارند. مردان به طور معمول سعی می کنند خودشان را از این کار باز دارند (تقریبا راهکاری موفقیت آمیز است) یا از سیگار استفاده می کنند. زنان بیشتر به صحبت با فردی که بتواند به آنها کمک کند می پردازند یا به فکر می افتند که چرا این حس بد را دارند (که کمک نمی کند.) یادگیری روش های موثر تقویت حالات درونی و تنظیم خلق و خو می تواند به مردان و زنان کمک کند تا خود را از این ورطه بیرون کشند.

روش های مشکل نگر

موثرترین روش برای دورکردن حالت بدخلقی و یا غم، در درجه اول تغییر علت به وجود آورنده آن است البته به شرطی که بدانید چه چیز شما را ناراحت کرده و چرا. بسیاری از حالات بد به دلیل از دست دادن یا شکست در کار یا ارتباطات صمیمانه است و محققان، سوالاتی را که باید پرسیده شود. شامل این موارد می دانند: <چه کار می توانم انجام دهم که شکست را جبران کنم؟ برای جبران از دست دادن یک ثروت یا دوست، چه کار می توانم انجام دهم؟ اگر امکان دارد، اقدام کرده و آن را حل کنید.> گزارش را دوباره بنویسید. از دوستی که احساسات او را جریحه دار کرده اید، عذرخواهی کنید. به والدین تان بگویید که در مورد دعوایی که داشتید، احساس بدی دارید. اگر نمی توانید کاری انجام دهید، در این صورت آنچه اتفاق افتاده را بپذیرید و به کارهایی توجه داشته باشید که دفعه بعد به شیوه دیگری انجام خواهید داد.

روش های مبتنی بر احساسات و عواطف

اگر نمی توانید مشکل مربوط به احساس ترس را حل کرده یا آن را تشخیص دهید، در این صورت بهترین راه حل، تمرکز بر تغییر احساسات منفی تان است. به طور مثال سعی کنید که یک هدف به سرعت قابل دسترس را تعیین کنید که بتواند موجب تقویت روح تان با یک موفقیت کوچک باشد. تمیزکردن کمد و قفسه ها، جمع و جورکردن وسایل و فایل های روی میزتان و یا نوشتن نامه به کسانی که خیلی وقت است از آنها خبر ندارید. انتخاب بعدی می تواند تحرک و فعالیت باشد. در مطالعات مربوط به تعدیل و تنظیم خلق و خو، ورزش و تحرک بدنی مستمر، تنها راهکار موثر برای از بین بردن احساسات بد است.

به طور مثال مطالعات گوناگون این مساله را تایید می کند که فعالیت های آیروبیک مانند پیاده روی یا تند راه رفتن به طور قابل توجهی موجب بهبود حالات خلقی می شود. اگرچه انسان وسوسه می شود تا هنگام کسالت و بی حوصلگی خود را از سایرین دور کند اما بهتر است که این کار را به تعویق بیندازد. تحقیقات یادآور می شوند که ایده خوبی نیست که وقتی احساس بی حوصلگی می کنید، عبوس و ترشرو شوید بلکه وانمود کنید که اوضاع عوض شده ولی وقت تان را با سایرین بگذرانید، زیرا دوستان شما اغلب می توانند به بهبود حالت شما با ارائه نقطه نظرات خود کمک کنند.

اما هنگام در کردن فرد مناسب، احتیاط کنید زیرا ممکن است احساساتتان به جای بهتر شدن، از آن چیزی که هست، بدتر شود. یکی از روش های تقویت حالات خلقی این است که ذهن تان را نسبت به مشکل ببندید اما نه اینکه در رفع آنچه غلط است نکوشید و توجه داشته باشید که این راه فقط تاحدی موفق است. کارهای ساده (به طور مثال تماشای تلویزیون یا مطالعه) فقط به صورت موقت عمل می کنند، بنابراین به نظر می رسد فعالیت هایی که موجب درگیرکردن قوه تخیل می شوند، اثرات بهتری داشته باشند.

کاری که تاثیر ندارد

تسلیم شدن در برابر یک حالت خلقی بد و باقی نگه داشتن خودتان در اینکه احساس بد داشته باشید، کاملا موجب تضمین این مساله می شود که شما به زودی احساس بهترشدن نخواهید داشت. محققان نشان داده اند که انتظارات و توقعات منفی به حالات منفی منجر شده و از طرفی کسانی که منتظر هستند تا احساس بدی داشته باشند، بیشتر از بقیه ناراحت بوده و خوشحالی در آنها کم می شود. <تخلیه کردن> یا <بیرون ریختن آنها> نیز تاثیر بسیار کمی دارد. جیغ و فریاد و یا گریه کردن، فقط باعث تقویت حالت و احساس منفی می شود.

مطالعات نشان می دهد کسانی که احساسات شان را تخلیه می کنند، امکان دارد ساعات بیشتری در ناراحتی باشند. دوباره و دوباره فکر کردن درباره اشتباهات، شکست ها یا بدشانسی ها نه فقط به دایمی شدن حالت بد می انجامد بلکه می تواند به اضطراب و افسردگی هم منجر شود. کسانی که به این صورت فکر کنند احتمال کمتری دارد که بتوانند خودشان را درگیر فعالیت های انرژی زا و فرح بخش کنند، حتی اگر باور کنند که از آنها لذت می برند.

10 قدم به سمت خوش اخلا ق شدن

1-  برجسته سازی موارد مثبت.
به بخش هایی از زندگی تان فکر کنید که خوب پیش می روند، نه آنهایی که شما را آزار می دهند.

2-  موفقیت های گذشته را مرور کنید.
قبل از ایجاد انگیزه در خودتان برای پیشبرد بیشتر امور در آینده، آنچه انجام داده اید را به خودتان یادآور شوید.

3-  عبادت کنید.
انجام امور دینی و مذهبی، بیشترین تاثیر را بر رهایی از اضطراب و افسردگی دارد.

4-  به موزیک گوش دهید.
با توجه به این که شکل های بسیاری از خلاص شدن از حالات بد وجود دارد، این کار حداقل و به طور موقتی، یکی از رایج ترین و موثرترین موارد برای تقویت خلق و خو است.

5-  خودتان را درمان کنید. اغماض ها و گذشت ها (بزرگ یا کوچک) می توانند هنگامی که احساس می کنید پایین افتاده اید، شما را بالا بکشند. آنها موجب می شوند که شما احساس خاص و ویژه کنید.

6-  داوطلب بشوید.
کارهای داوطلبانه و فعالیت در خیریه ها، احساس بهتربودن را به ما می دهند.

7-  ورزش از بهترین راه های تغییر حالت بد انسان، افزایش انرژی و کاهش فشار و استرس است.

8-  رفتار شاد داشته باشید.
لبخند زدن و داشتن چهره شاد موجب از بین رفتن مشکلات نمی شود اما به بهبود حالت و خلق کمک می کند.

9-  تاکیدتان بر آینده باشد.
اگرچه نمی توانید گذشته را دوباره بنویسید اما می توانید از آن درس بگیرید. تصمیم بگیرید که دفعه بعد، بهتر و سخت تر کار کنید.

10-  برای افسوس خوردن، حدی را قایل شوید.
به خودتان بگویید: امروز صبح درباره خودم احساس تاسف می کنم اما امروز بعد از ظهر به زندگی ام توجه خواهم کرد و مسائل صبح را کنار می گذارم.

 

همچنین برای دانستن اینکه با بداخلاقی پدر چه کنیم،بر روی لینک زیر کلیک کنید : 

با بداخلاقی پدر چه کنیم؟

: برای دریافت مشاوره درباره برای بهبود رفتار افراد بد اخلاق چه باید کرد؟! فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «برای بهبود رفتار افراد بد اخلاق چه باید کرد؟!» در کادر زیر بنویسید :
4 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید