مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  22755 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 8 دقیقه
نکات مهم برای افرادی که قصد لیزر موی زائد دارند

نکات مهم برای افرادی که قصد لیزر موی زائد دارند

اگر از اپیلاسیون، تیغ، مومک، موبر و دستگاه اپیلیدی خسته شده ايد یا جوشها و موهای زیر پوستی باعث بدفرم شدن و...
زمان مطالعه: 8 دقیقه

اگر از اپیلاسیون، تیغ، مومک، موبر و دستگاه اپیلیدی خسته شده اید یا جوشها و موهای زیر پوستی باعث بدفرم شدن و لکه لکه شدن پاهای شما شده است و یا اگر دچار تیرگی و چروک ناحیه زیر بغل و بیکینی ناشی از موهای زائد هستید و دنبال یک مرکز مناسب برای لیزر موهای زائد میگردید حتما این بخش آسمونی را بخوانید تا با تمام نکات ضروی در مورد لیزر موهای زائد آشنا شوید.

لیزر موی زائد
لیزر موی زائد

 1. لیزر موهای زائد چگونه است و آیا این لیزر باعث از بین رفتن موها می شود؟

اشعه لیزر با قدرت بالا به پیاز مو آن ها را از بین می برد.

پیگمنت های موجود در مو اشعه را جذب می کند و موها را درون پیاز مو از بین میبرد.

تنوع لیزرها و منابع نوری آن ها می تواند برای از بین بردن موهای زائدمورد استفاده قرار گیرد.

لیزر موی زائد معمولا 4 تا 6 جلسه به فاصله ماهی یکبار برای صورت و به فاصله 2 ماه یک بار برای بدن تکرارمیشود.

برای صورت معمولا با انجام 4 تا 6 جلسه تعداد موها خیلی کمتر میشود.

البته به شرطی که فرد مشکل هورمونی در پایه نداشته باشد.

در غیر این صورت احتمال بازگشت موهای زائد خیلی بیشتر است و لیزر موهای زائد فایدهای نخواهد داشت، پس اگر فرد مورد بررسی قرار گرفت و در آزمایشها مشخص شد مشکل هورمونی ندارد، میتواند لیزر را شروع کند و اگر مشکل هورمونی داشت باید علاوه بر لیزر از دارو برای تنظیم هورمونه نیز استفاده کند .

اما در نظر داشته باشید که لیزر، موهای زائد را صفر نمیکند.

      2. چرا لیزر موی زائد باید چندین جلسه تکرار شود؟

هر تار مو طی سه مرحله رشد می کند ولی تنها در فاز رشد فعال ( فاز آناژن )است که تراکم ملانین به اندازه ای که انرژی نورانی را در حد تخریب جذب می کند، می رسد. در هر مقطع زمانی فقط تعداد یک سوم از موها در این فاز قرار دارند، لذا حداقل 4 تا 6 جلسه برای از بین بردن موهای زائد با لیزر نیاز می باشد. بهترین کاندیدهای لیزر موهای زائد اشخاصی با موهای تیره و رنگ پوست تیره یا رنگ موهای روشن نیازمند جلسات بیشتری برای رفع موهای رائد می باشند.

 1. عوارض لیزر موهای زائد چیست؟

اگر فرد آفتاب گرفته باشد ممکن است پوستش بسوزد و جای آن لکهای سفید و یا تیره ایجاد شود.

همچنین اگر بعد از لیزر مراقبتهای لازم را رعایت نکند یا در صورت ایجاد زخم آن را دستکاری کند و تاول ایجاد شود، ممکن است جای آن اسکار باقی بماند. علاوه بر این اگر فردی که از لیزر استفاده میکند تبحر کافی نداشته باشد و شرایط دستگاه را براساس رنگ پوست بیمار درست تنظیم نکند، ممکن است منجر به ایجاد زخم، لک و تاول شود.

 1. آیا فقط پزشک متخصص پوست باید این کار را انجام دهد؟

بله. بهتر است متخصص پوست لیزر موهای زائد انجام دهد زیرا دستگاهها و پوستهای مختلف را میشناسد و کار را صحیح انجام میدهد.عدم آگاهی کافی از انواع تیپهایزپوستی و فازهای مختلف رشد مو در نواحی مختلف بدن و همچنین عدم آشنایی با انواع دستگاههای لیزر مو، باعث میشود عوارض ناشی از لیزر مو و همچنین میزان عدم پاسخ به لیزر در دست اینگونه افراد بالاتر باشد.

 1. تفاوت انوع لیزرها در چیست و از کجا بفهمیم کدام دستگاه مناسبتر است؟

در کل برای از بین بردن موی زائد دو سیستم وجود دارد:

سیستمهای لیزری و سیستمهای غیر لیزری. دستگاههای غیر لیزری، سیستمهای نوری هستند که ipl نام دارند. این دستگاهها مناسب هستند اما قدرتشان به اندازه لیزر نیست. در واقع از آنجایی که سیستمهای لیزری گرانقیمت هستند، سیستم غیرلیزری ipl طراحی شد که دسترسی به آن آسانتر و هزینههایش کمتر است اما در عین حال عوارض و احتمال سوختگی پوست و بازگشت مو با آن بیشتر است. سیستمهای لیزری انواع مختلفی دارند ازجمله الکساندرایت و دایود و ان دی یگ (N-D YAG ) با مکانیسمها و طول موجهای مختلف که هریک برای نوع به خصوصی از پوست مثل سبزه، روشن، سفید، تیره و ... کاربرد دارند.

به عبارت دیگر لیزری که برای پوست روشن استفاده میشود، شاید مناسب پوست سبزه نباشد و بالعکس.

انتخاب نوع لیزر با پزشک است و پزشک باید با تمامی این لیزرها آشنایی داشته باشد.

 1. چرا بعضیها با این لیزر دچار سوختگی میشوند؟

دلیل آن انتخاب نادرست دستگاه لیزر است، همچنین بیشتر دستگاههای لیزر برای پوستهای روشن مناسب هستند و در پوستهای تیره تر باید با انرژی کمتر کار کرد تا از سوختگی احتمالی خودداری شود ، با این شرایط موها ممکنست از بین نروند و فقط کمی نازکتر شوند و به ناچار بیمار تعداد جلسات بیشتری را به امید گرفتن نتیجه متحمل شود ، که این علاوه بر هزینه کردن بیشتر ، اتلاف وقت بیشتر ،خطر بروز عوارض احتمالی ناشی از جلسات زیاد لیزر و یا IPL را بیشتر میکند .

 1. آیا ممکن است این لیزر باعث تیرگی پوست شود؟

اگر باعث سوختگی شود ممکن است پوست را تیره کند اما در حالت عادی پوست را تیره نمیکند.

لیزر موی زائد
لیزر موی زائد

 1. آیا لیزر موهای زائد روی باروری و غدد لنفاوی تاثیر میگذارد؟

خیر. لیزری که در ناحیه بیکینی یا زیر بغل انجام میشود هیچ ارتباطی با اجزای داخلی بدن مثل تخمدان یا بافت سینه ندارد و هیچ آثار بدی نمیگذارد. این مسئله در جهان مورد بررسی قرار گرفته و مشخص شده است که میزان نفوذ لیزر در پوست خیلی کم و شاید در حد چند میلیمتر است بنابراین کلاً به بافتهای زیری نمیرسد که بتواند مشکلی ایجاد کند.

انرژی لیزر به صورت گرما آزاد میشود و گرما در عمق بافت نفوذ نمیکند بلکه فقط تا لایه های سطحی از پوست نفوذ میکند.

 1. آیا انجام این لیزر در بارداری ممنوع است؟

در بارداری بهتر است از لیزر استفاده نشود اما در شیردهی مشکلی ندارد.

 1. آیا ممکن است بیماریهای واگیردار پوستی مثل زگیل از طریق دستگاه لیزر منتقل شوند؟

بله، ممکن است. در این زمینه گزارشهایی بوده است.

اگر دستگاه لیزر آلوده به ویروس زگیل یا ویروسهای دیگر باشد ممکن است این ویروس به فرد دیگر منتقل شود بنابراین کسی که به این بیماریها مبتلاست باید حتما پزشک را از آن آگاه کند و استفاده از لیزر را تا زمان رفع ویروس و درمان بیماری به تعویق بیندازد.

 1. آیا این لیزر دردناک است؟

میزان درد در افراد مختلف، متفاوت است. درد آن درحد متوسط است و شدید نیست. میتوان از پماد بیحس کننده استفاده کرد تا دردناک نباشد.

 1. بین آفتاب گرفتن و لیزر موهای زائد چقدر باید فاصله باشد؟

فرد نباید تا 3 ماه قبل از لیزر، آفتاب بگیرد یا از سولاریم استفاده کند.

 1. چه کسانی نباید از این لیزر استفاده کنند؟

کسانی که باردار هستند، کسانی که بیماریهای عصبی دارند و ممکن است جای لیزرشان را بکنند و دستکاری کنند و کسانی که به خاطر شغلشان مجبورند ساعات طولانی در آفتاب باشند و همچنین کسانی که در محل مورد نظر، عفونت فعال یا زخم دارند باید تا زمان بهبود عفونت و زخمشان صبر کنند و از لیزر موهای زاید استفاده نکنند.

    14. چرا باید لیزر بدن هر دو ماه یکبار باشد و لی لیزر صورت هر ماه تکرار شود ؟

این بدلیل تفاوت در الگوی رشد مو بین صورت و اندام است . فاز آناژن همان زمانی است که موها رشد میکنند و بلند میشوند ، این فاز در صورت یک ماه طول میکشد ولی در اندام دو ماه یا حتی بیشتر طول میکشد .

    15. لیزر موهای زائد در چه افرادی بهتر پاسخ میدهد؟

لیزر موی زائد بیشتر برای افرادی مناسب است که پوست روشن و کلفت دارند و موهای زائد آنها تیره (قهوه ای و سیاه) می باشد. ولی امروزه با استفاده از سیستمهای لیزری پیشرفته ، این امکان وجود دارد مه حتی در پوستهای تیره و برنز شده هم لیزر مو بدون عوارض سوختگی انجام شود و آن استفاده از سیستم N-D YAG ( ان دی یگ) می باشد .

در بین جلساتلیزر مونباید از روش هائی از قبیل بند انداختن یا کندن موهای زائد استفاده کرد.

از انجام این قبیل اقدامات حداقل دوهفته قبل از جلسه ی لیزر درمانی اجتناب کنید و موهای ناحیه مورد نظر را فقط باید با تیغ اصلاح کرد.

    17. نتایج

اولین اثر لیزر براز بین بردن موهای زائد دوهفته بعد از اولین جلسه لیزر درمانی مشخص می شود پس تا در دو هفته اول لیزر مراجعه کننده هیچ اثری را نمی بیند، پس از گذشت دو هفته مو های لیزر شده سست و نازک تر می شود و رشد موهای زائد نیز کم می شود و هر بار که لیزر موهای زائد تکرار میشود به موازات آن تراکم موها نیز کمتر میشود تا اینکه بالاخره اکثر موههای زائد ( 80 تا 100 درصد ) از بین می روند.

لیزر موی زائد
لیزر موی زائد

 1. بعد از تعداد جلسات مورد نیاز لیزر، نتیجه تا چه زمانی ماندگار است؟

معمولا بعد از 4 تا 6 جلسه لیزر با کاهش شدید تعداد موها و کاهش رشد موها بر می خوریم.

اگر فرد مشکل هورمونی نداشته باشد معمولا نیاز به مراجعه دوباره ندارد ، ولی افرادی که دچار تنبلی تخمدانها هستند ممکنست نیاز به تکرار دوباره لیزر ،در حد سالی یک تا دوبار داشته باشند . البته موارد ذکر شده مربوط به لیزر موهای صورت است و در مورد بدن معمولا لیزر موها پس از پایان دوره درمان نیاز به تکرار نیست و فرد برای همیشه از موهای زائد رها میشود.

 1. چرا بعضی جاها لیزر کل بدن با هزینه های خیلی کم انجام میدهند ؟

دستگاههای لیزر و IPL بسیار زیادی با قیمتهای پایین در کشور چین تولید شده است که افرادی سودجو بدون هیچ اطلاعات درستی از لیزر و عوارض احتمالی آن اقدام به خرید آنها کرده اند و در بعضی آرایشگاهها و حتی منازل و بدون رعایت نکات ایمنی هموطنان رابا قیمتهای کم لیزر میکنند .

گرچه تاکنون عوارض خطرناکی از لیزر گزارش نشده است ولی معلوم نیست در افرادی که مخصوصا لیزر کل بدن را با این دستگاههای غیر استاندارد و بدون تاییدیه انجام میدهند ، و بدلیل عدم کاراآیی دستگاه ،مجبورند تعداد جلسات زیادی بدنشان را زیر دستگاه قرار دهند ، خطراتی سلامت آنان را تهدید نکند.

از طرفی لیزرهایی که توان و انرژی پایینی دارند و از قدرت زیادی برخوردار نیستند ، ممکنست برعکس ، این لیزر ضعیف باث رشد بیشتر و افزایش ضخامت موها شود . بنابراین دقت کنید فریب قیمتهای پایین را نخورید و به افرادی که در مکانهای غیر پزشکی اقدام به انجام لیزر میکنند به هیچ وجه اعتماد نکنید، حتی اگر دوست شما باشند.

در پایان باید گفت :

لیزر موهای زائد صورت و بدن یک روش دائمی و بی خطر برای از بین بردن و رفع موهای زائد بدن و صورت می باشد. لیزر بهترین راه درمان موهای زائد در تمام نواحی بدن و صورت از جمله چانه، پشت لب، گونه، گردن، دست، پا، کمر و ... می باشد. در این روش نور لیزر فقط ریشه موهای زاید را تحت تاثیر قرار داده و به نواحی مجاور پوست و بافت های عمیقتر بدن صدمه ای را وارد نمی کند و تا کنون عوارض خطرناکی بجز قرمزی و التهاب چند روزه پوست برای این روش دیده نشده است .

مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره نکات مهم برای افرادی که قصد لیزر موی زائد دارند فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «نکات مهم برای افرادی که قصد لیزر موی زائد دارند» در کادر زیر بنویسید :
3 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید