کد مطلب: 35701 درج نظر
اوقات شرعی

اوقات شرعی به زمان های مشخص و دقیقی از شبانه روز گفته می شود که در آن ها اذان گفته می شود و مسلمانان نماز می خوانند. محاسبه دقیق اواقت شرعی از دیرباز نزد منجمان رایج بوده‌ است اما اوقات شرعی یا زمان دقیق اذان چگونه محاسبه می شود؟

اوقات شرعی

زمان صبح شرعی از آغاز سپیده ‌دم است تا طلوع خورشید. اذان صبح در آغاز صبح خوانده می ‌شود و ادای نماز صبح تا طلوع خورشید مجاز است. صبح هنگام اولین پرتوهای نور صبحگاهی وارد جو زمین می شوند که اصطلاحا به این پدیده فجر صادق می گویند. هنگامی که ارتفاع خورشید حدودا 17 الی 19 درجه زیر خط افق باشد، زاویه ساعتی خورشید را به دست می آید و با تعدیل زمان می شود به وقت اذان صبح رسید. موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران زاویه 17.7 درجه زیر خط افق را مرجع محاسبات خود قرار داده و اوقات شرعی را با توجه به این زاویه اعلام می کند. وقتی خورشید با خط افق مماس می شود، طلوع رخ می دهد.

طلوع خورشید لحظه دیدن خورشید در هر سرزمین است. خورشید بر اثر شکست نور همیشه بالاتر از مکان واقعی خود دیده می شود که مقدار این شکست به طور متوسط 34 دقیقه قوسی است و هر درجه 60 دقیقه قوسی است.

هنگامی که خورشید به بالاترین ارتفاع خود از افق و ایجاد کوتاه ترین سایه برسد اذان ظهر است. در این هنگام نماز ظهر خوانده می شود. عصر حدود چهار، زمان پس از ظهر است. اذان عصر وقت فضیلت نماز عصر است و نماز عصر از بعد از نماز ظهر تا غروب خورشید خوانده می شود. محاسبه این ارتفاع به طول جغرافیایی ناظر بستگی دارد. تفاوت ساعت اذان ظهر شهرهای مختلف با اختلاف طول جغرافیایی آنها متناسب است به طوری که هر 15 درجه طول جغرافیایی نماینده یک ساعت تفاوت زمان اذان ظهر است.

غروب خورشید کاملا مشابه زمان طلوع است که خورشید کاملا مماس با خط افق قرار می گیرد. وقتی مرکز قرص خورشید 50 دقیقه قوسی زیر خط افق ناظر باشد غروب اتفاق می افتد که این تفاوت به علت شکست نور و شعاع ظاهری خورشید ایجاد می شود.

بعد از غروب خورشید، پرتوهای باقی مانده در جو می مانند و با تشکیل سایه، نوار سرخ رنگی را در آسمان ایجاد میکنند. ارتفاع این نوار سرخ رنگ هر لحظه بیشتر می شود تا زمانی که به سمت الراس برسد. بر اساس محاسبات صورت گرفته، وقتی که خورشید در ارتفاع -4.5 درجه زیر خط افق قرار دارد، زمان اذان مغرب است.

نیمه شب شرعی ممکن است دقایقی قبل یا بعد از نیمه شب نجومی یعنی ساعت 00:00 بامداد باشد.

توجه داشته باشید که اوقات شرعی در برخی شهرها ممکن است تا یک دقیقه اختلاف داشته باشد.

معرفی نویسنده:

ثبت نظر درباره «اوقات شرعی»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

3 + 8 = ?