کد مطلب: 14732 درج نظر
بحران ظروف یکبار مصرف

بحران ظروف یکبار مصرف

مصرف بي رويه پلاستيك به ويژه در دو دهه اخير همگام با رشد صنعت و تكنولوژي به دليل فرآيند برگشت پذيري آهسته و...
زمان مطالعه: 4 دقیقه
سرفصل های این مطلب:[بستن]

The-way-of-dealing-with-the-crisis-once-containers

مصرف بی رویه پلاستیک به ویژه در دو دهه اخیر همگام با رشد صنعت و تکنولوژی به دلیل فرآیند برگشت پذیری آهسته و کند که عملا صدها سال به طول می انجامد، آنرا به یک بحران زیست محیطی تبدیل کرده است. شیوع مصرف مواد پلاستیکی به خصوص در کشورهای در حال توسعه نظیر ایران چنان گسترده شده است که حتی برخی افراد ترجیح می دهند صرف نظر از آسیب جبران ناپذیری که به محیط زیست وارد می شود از این ظروف در منزل نیز استفاده کنند. بر اساس آمار موجود،  کشورمان جزو 5 کشور اول جهان در زمینه سرانه مصرف پلاستیک است به گونه ای که از سال 85 به بعد سالانه بیش از 570 هزار تن از این مواد در کشور تولید شده که با یک حساب ساده این مقدار تا کنون بالغ بر 4 هزارتن بوده است. این درحالی است که برای تجزیه ظروف پلاستیکی سالها زمان لازم است و در طی این مدت آسیب جدی و فاجعه به محیط زیست وارد می شود.

ماندگاری ظروف یکبار مصرف پلاستیکی در طبیعت 300 تا 500 سال است در حالی که چن
د سالی است ظروف یکبار مصرف با پایه گیاهی وارد بازار شده است که در ایران ظروف یکبار مصرف گیاهی دارای 30تا 40 درصد مواد نشاسته ای گیاهی است که همراه با ترکیبات دیگر ساخته می شود. این ظروف تخریب پذیر بوده و در زمان کوتاه تری نسبت به ظروف پلاستیکی در محیط زیست تجزیه می شوند.در امریکا و اروپا ظروفی تولید و عرضه می شود که از نشاسته گیاهی و قابل خوردن است.

تحقیقات کارشناسان نشان می دهد: با مصرف نکردن یک کیسه پلاستیکی درهفته هر خانواده ایرانی، می توان از مصرف حدود 816 میلیون کیسه پلاستیکی در سال جلوگیری کرد بنابراین رسیدن به این نکته نیاز به فرهنگ سازی دارد.باید به این نکته توجه ویژه شود در صورتی که اگر مصرف ظروف یکبار مصرف پلاستیکی همچنان ادامه داشته باشد و مردم و دولت برای جایگزینی این مواد اقدامی نکنند سال های آینده مشکلات و معضلات شدید زیست محیطی گریبانگیرمان خواهد شد که رفع آن به این راحتی ها نخواهد بود.

the-way-of-dealing-with-the-crisis-once-containers

افزایش مصرف در ماه محرم و صفر

به گفته برخی فعالان محیط زیستی مصرف ظروف یکبار مصرف در ایام محرم و صفر تا دو برابر افزایش می یابد از این رو از هیات های مذهبی خواستند تا از ظروف یکبار مصرف تجدید پذیر در مساجد و تکایا استفاده کنند.
اگر در شهر تهران 20 هزار هیات عزاداری ثبت شده باشد و هر کدام از آنها 10 شب اول محرم حدود هزار پرس غذا توزیع کنند، فقط در شهر تهران در این مدت حدود 200 میلیون ظرف یکبار مصرف استفاده می شود که اگر هیات های ثبت نشده و توزیغ نذری در منازل را هم در نظر بگیریم آمار استفاده از این ظروف تا چندین برابر افزایش خواهد یافت.
این در حالی است که اگراستفاده از کیسه های پلاستیکی نیز به این میزان مصرف ظروف پلاستیکی اضافه شود رقمی درخورتامل به دست می آید که این موضوع توجه مسوولان را می طلبد.

علاوه بر روند طولانی مدت برگشت پلاستیک به طبیعت، این مواد دارای خطرات و معضلات بهداشتی و سلامتی نیز برای انسان است به طوری که تماس مستقیم آن با مواد غذایی گرم منجر به آزاد شدن مواد شیمیایی خطرناکی خواهد شد که در تماس با مواد غذایی در بدن انسان باعث بروز بسیاری از بیماری ها با علائمی از قبیل خستگی عضلانی، تحریک سیستم عصبی و غیره می شوند. از آنجایی که تاثیرات مخرب این مواد  در بدن به صورت تجمعی می باشد در دراز مدت می توانند عامل بروز بسیار از سرطان ها باشند.ظروف پلاستیکی به علت اینکه از مشتقات نفتی هستند، ساختار مولکولی آنها به گونه ای است که در دماهای پائیز از 30 درجه نیز می توانند وارد مواد غذایی شوند که در دراز مدت این مواد شیمیایی باعث کاهش مصونیت بدن در برابر انواع میکروبها و بیماری ها  می شود.

the-way-of-dealing-with-the-crisis-once-containers

 نقش دولت در کاهش مصرف

هرچند توجه به رویکرد و راهکارهای فرهنگی نقش بسزایی در زمینه کاهش مصرف پلاستیک خواهد داشت ولی می بایست توجه کرد که اساسا بدون اتخاذ سیاست های کلان و همکاری و هماهنگی کلیه بخش های دولتی، خصوصی و سازمانهای مردم نهاد این امر عملا چندان نتیجه مطلوبی به همراه نخواهد داشت. امروزه بسیاری از کشورها با اتخاذ سیاستهای ممنوعیت مصرف پلاستیک برای صنایع گام های مؤثری در این مسیر برداشته اند به گونه ای که حتی در کشورهایی نظیر امارات، مصرف کیسه های نایلونی و ظروف یکبار مصرف پلاستیکی از چرخه عرضه کالا حذف و ممنوع شده است و در بسیاری از کشورهای توسعه یافته نیز نظیر کانادا اقدامات مشابهی صورت گرفته است و یا حداقل برنامه ها و قوانین به سمتی حرکت کرده اند که کاربرد  این گونه مواد را در سبد خانوار به حداقل برسانند. اما در خصوص ضرورت فرهنگسازی، بی تردید بر هیچکس پوشیده نیست که همواره تقاضا، عرضه را به همراه خواهد داشت. در صورتی که نهادهای فرهنگی مثل رسانه و سازمانهای غیردولتی که با سطوح جامعه در تماس مستقیم هستند وارد عمل شوند و هزینه های گزاف سلامتی و زیست محیطی کاربرد مواد پلاستیکی را برای مردم بازگو کنند، این روند با سرعت بیشتری به نتیجه خواهد رسید.

راه هایی هر چند ساده برای کاهش مصرف:

از کیف کمک بگیرید

 اگر کیف‌های نازک و بزرگ را با خود به خرید ببرید می‌توانید به جای کیسه از آنها استفاده کنید. البته از کیف‌های نایلون یا پلی‌استر استفاده نکنید چون آنها هم پلاستیکی هستند. کیف پارچه‌ای بهترین گزینه است.

ظروف یک‌بار مصرف را کنار بگذارید

استفاده از قاشق و چنگال و ظروف یک بار مصرف باعث تولید حجم زیادی از زباله می‌شود. اگر قاشق و چنگال فلزی در محیط کارتان نیست یا در رستوران مورد علاقه‌تان پیدا نمی‌شود، سعی کنید آنها را از خانه ببرید و درجلسات و ادارات، بجای رومیزی‌ها و ظروف یکبار مصرف، از رومیزی‌ها و ظروف قابل شستشو استفاده کنید.

به نی نه بگویید

یکی از آسان‌ترین راه‌ها این است که از گرفتن نی خودداری کنیم. به پیش‌خدمت رستوران بگویید شما به نی احتیاج ندارید و اگر تلفنی سفارش می‌دهید هم می‌توانید تاکید کنید برایتان نی نیاورند.

همچنین بخوانید:

تفکیک و بازیافت زباله

معرفی نویسنده:

ثبت نظر درباره «بحران ظروف یکبار مصرف»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

3 * 9 = ?