کد مطلب:  48619 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
سه‌ چهارم ونیز به زیر آب رفت

سه‌ چهارم ونیز به زیر آب رفت

شهر تاریخی و گردشگری ونیز که با شدیدترین سیل در 50 سال اخیر روبه‌رو شده است شاهد زیر آب رفتن و صدمه دیدن بسیاری از جاذبه‌های تاریخی، هنری و گردشگری خود است.
زمان مطالعه: 2 دقیقه
سه‌ چهارم ونیز به زیر آب رفت - Three-quarters of Venice went under water
سه‌ چهارم ونیز به زیر آب رفت - Three-quarters of Venice went under water
سه‌ چهارم ونیز به زیر آب رفت - Three-quarters of Venice went under water

به گزارش آسمونی : به نقل از واشنگتن پست، ونیز که از سال 1987 میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده، به عنوان یکی از مهم‌ترین شهرهای توریستی جهان در پی شدیدترین سیل در 50 سال اخیر حالا با زیر آب رفتن مهم‌ترین آثار تاریخی و هنری خود مواجه شده است.

سطح مد آب که به بیش از 194 سانتی‌متر رسیده است، موجب شده 85 درصد از ونیز کاملا شسته شود و با صدمه زدن به خانه‌ها، مغازه‌ها، زیرساخت‌ها و ... صدها میلیون دلار خسارت به بار آورده است.

مسئولان ایتالیایی بروز این حادثه در ونیز را ناشی از اثرات مخرب تغییرات آب و هوایی و بالاآمدن سطح آب اقیانوس‌ها و رودخانه‌هایی که به این شهر می‌رسند دانسته‌اند و شهردار ونیز هم در صفخه توئیتر خود عنوان کرده این شهر زیبا و تاریخی حالا به زانو درآمده است.

سه‌ چهارم ونیز به زیر آب رفت
سه‌ چهارم ونیز به زیر آب رفت

شاید مهم‌ترین قسمت شهر ونیز میدان اصلی و تاریخی سن‌ مارکو است که سالانه میلیون‌ها نفر توریست از آن بازدید می‌کنند. تنها راه رسیدن به میدان تاریخی سن‌ مارکو از طریق آب است و به همین دلیل این قسمت یکی از پرترافیک‌ترین مسیرهای عبور قایق‌هاست؛ میدانی که حالا به استخری تبدیل شده و بر اساس دستور شهردار ونیز به دلیل شرایط بحرانی فعلا بسته شده است و کسی اجازه ورود به آن را ندارد.

کلیسای جامعه سن مارکو که ساخت آن در قرن 11 میلادی انجام شده مشهورترین جاذبه تاریخی گردشگری ونیز است که به سبب سبک معماری خاصش و ارتباطش با کلیسای کاتولیک، توریست‌های فراوانی را جذب خود می‌کند. سردابی که زیر ساختمان کلیسا واقع شده بر اثر سیل اخیر برای دومین‌بار از زمان ساخت تاکنون به زیر آب رفته که نگرانی‌های فراوانی درباره وارد شدن صدمه به بخش‌های داخلی بنا ایجاد کرده است. ساختمان کلیسا از دیرباز نگرانی‌هایی را در مواجهه با سیل و صدمه دیدن ستون‌های نگه‌دارنده بنا برانگیخته است.

بنکسی، نقاش معروف خیابانی در ماه می امسال در واکنش به غرق‌ شدن صدها مهاجر در دریای مدیترانه در سال 2015، یک نقاشی گرافیتی روی یکی از دیوارهای ونیز کشید که دختری را با مشعلی رنگی در دست نشان می‌دهد. این اثر هنری در مقابل یکی از پرترددترین کانال‌ها در مسیر کانال اصلی در قلب شهر ونیز خلق شده که با بیشترین بالاآمدن سطح آب همراه بود و بخشی از گرافیتی بنکسی نیز حالا به زیر آب رفته است.

three-quarters-of-venice-went-under-water
three-quarters-of-venice-went-under-water

هتل مجلل و باشکوه گریتی پالاس در قلب شهر ونیز برای میزبانی از بازدیدکنندگان ثروتمند، سیاستمداران و دیگر سلبریتی‌ها از شهر، معروف است. این بنا که زمانی یک خانه شخصی بوده حالا به اقامتگاهی پرزرق و برق تبدیل شده است اما بر اثر سیل چند روز گذشته این هتل تخلیه شده و بسیاری از فرش‌ها و مبلمان هتل برای جلوگیری از آب‌خوردگی روی هم تلنبار شده‌ است.

کتابخانه آکوا آلتای ونیز از زیباترین کتابخانه‌های جهان و یکی دیگر از جاذبه‌های فرهنگی و هنری شهر است که از سیل اخیر در ونیز در امان نمانده است. با وجود این که کتابخانه از زمان ساخت برای مقابله با بالاآمدن سطح آب طراحی شده اما باز هم سیل هفته اخیر را پیش‌بینی نمی‌کرد و صدها جلد کتاب در این کتابخانه گم شده است. به گفته یکی از مالکان کتابخانه، آن‌ها توقع چنین سیلی را نداشته‌اند.

کانل اصلی ونیز (گرند کانال) مهم‌ترین آبراه ونیز است که در مسیر خود از کاخ داگز، باغ‌های سلطنتی و همچنین پل ریالتو عبور می‌کند اما در نتیجه سیل اخیر بسیاری از سیل‌بندهای جدید ایجادشده تخریب شده‌اند و این امر موجب واژگونی قایق‌ها در این مسیر شده است.

موزه تاریخی «داگز» در شهر ونیز که بازدیدکنندگان را با تاریخ، معماری و هنر شهر آشنا می‌کند از جاذبه‌های مهم ونیز است که بالاآمدن سطح آب موجب زیر آب رفتن بخش‌هایی از معابر اطراف ساختمان موزه شده است.

سه‌ چهارم ونیز به زیر آب رفت
سه‌ چهارم ونیز به زیر آب رفت
: برای دریافت مشاوره درباره سه‌ چهارم ونیز به زیر آب رفت فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «سه‌ چهارم ونیز به زیر آب رفت» در کادر زیر بنویسید :
3 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید