مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  49098 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
آب دریاچه ارومیه 3 برابر شد

آب دریاچه ارومیه 3 برابر شد

رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه، از سه برابر شدن آب این دریاچه خبر داد.
زمان مطالعه: 1 دقیقه
آب دریاچه ارومیه 3 برابر شد - The water of Lake Urmia tripled
آب دریاچه ارومیه 3 برابر شد - The water of Lake Urmia tripled
آب دریاچه ارومیه 3 برابر شد - The water of Lake Urmia tripled

به گزارش آسمونی : رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان‌غربی با اعلام اینکه این دریاچه هم‌اکنون بیش از سه میلیارد و 260 میلیون مترمکعب آب دارد، گفت: حجم آب این دریاچه نسبت به زمان مشابه سال گذشته سه برابر شده است.

فرهاد سرخوش با بیان اینکه مساحت نگین آبی آذربایجان نیز طبق آخرین پایش به 2 هزار و 785 کیلومترمربع رسیده، بیان کرد: وسعت این دریاچه نسبت به زمان مشابه سال گذشته یک‌هزار و 2 کیلومترمربع افزایش داشته است.

او با اعلام اینکه تراز دریاچه ارومیه طی یک هفته گذشته در رقم یک‌هزار و 271 متر و 24 سانتی‌متر ثابت مانده است، اظهار کرد: ارتفاع دریاچه نسبت به سال گذشته 91 سانتی‌متر و نسبت به هفته گذشته یک سانتی‌متر افزایش یافته است.

او با اشاره به اینکه تراز دریاچه ارومیه در مقایسه با کمترین سطح ثبت شده برای آن یک‌متر و 22 سانتی‌متر افزایش یافته، افزود: این دریاچه به دلیل حل شدن نمک در برخی نقاط تا 113 سانتی‌متر عمیق‌تر شده و همین امر در کنار بارش‌های مناسب و کاهش محسوس دما، میزان تبخیر آب در تابستان گذشته را کاهش داده است.

رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان‌غربی ادامه داد: قبل از تشکیل این ستاد تراز دریاچه ارومیه سالانه به طور متوسط 40 سانتی‌متر کاهش می‌یافت، اما در سایه برنامه‌ریزی، تخصیص اعتبار و تلاش دولت تدبیر و امید برای احیای این دریاچه، روند خشک شدن آن متوقف شد و بارندگی‌ها هم به کمک دریاچه آمد.

سرخوش با اعلام اینکه طرح‌های مهم انتقال آب به دریاچه ارومیه طی سال‌های آینده و به تدریج به بهره‌برداری می‌رسد، افزود: تراز دریاچه ارومیه در صورت بهره‌برداری از این طرح‌ها سالیانه نزدیک به یک‌متر افزایش می‌یابد.

او با بیان اینکه 30.5 کیلومتر از تونل انتقال آب از جنوب آذربایجان‌غربی به دریاچه حفر شده است، گفت: حدود پنج کیلومتر برای اتمام این تونل باقی است تا این طرح به بهره‌برداری برسد.

سرخوش با اعلام اینکه طبق آخرین صورت وضعیت برای طرح انتقال آب از جنوب آذربایجان‌غربی به دریاچه ارومیه بیش از 12 هزار میلیارد ریال هزینه شده، بیان کرد: برای اتمام این طرح 6 هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز است و هیچ مشکلی نیز در تامین اعتبار این طرح وجود ندارد.

رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه همچنین در خصوص خط انتقال کانال بتنی روباز این طرح، بیان کرد: طول این خط انتقال نیز 11 کیلومتر است که هم‌اکنون 60 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و همزمان با تونل خط انتقال به بهره‌برداری خواهد رسید.

مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره آب دریاچه ارومیه 3 برابر شد فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «آب دریاچه ارومیه 3 برابر شد» در کادر زیر بنویسید :
3 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید