ارزیابی مهاجرت
کد مطلب:  9707 
1 نظر
1 نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
فضائل لیله الرغائب

فضائل لیله الرغائب

لیلة‌ الرغائب، اولین شب جمعه ماه رجب است؛ در این شب ملائک بر زمین نزول می‌کنند.
زمان مطالعه: 2 دقیقه

لیله الرغائب یکی از زیباترین شب های ماه رجب است. کلمه «رغائب» جمع «رغیبه» به معنای چیزی که مورد رغبت و میل است و نیز به معنای عطا و بخشش فراوان می‌باشد. بنابراین معنای اول «لیلة‌الرغائب» یعنی شبی که میل و توجه به عبادت و بندگی در آن فراوان است و بندگان خوب و شایسته خداوند در این شب تمایل زیادی به رفتن به در خانه خداوند و ارتباط و انس با معبود خویش دارند. در ادامه مطلب آسمونی درباره فضائل شب آرزوها بیشتر می پردازیم.

بنا بر معنای دوم، «لیلة‌الرغائب» یعنی شبی که در آن عطا و بخشش خداوند فراوان است و بندگان مخلص خداوند با روآوردن به بارگاه قدس ربوبی و خاکساری در برابر عظمت حق شایسته دریافت انعام و عطا و بخشش بی کرانه حق می‌گردند. رسول خدا (صلى الله علیه وآله) در روایتى که فضیلت ماه رجب را بیان مى کرد فرمود:

«از اوّلین شب جمعه ماه رجب غافل نشوید که فرشتگان آن را «لیلة الرّغائب» نامیدند»

"محدّث قمی" در مفاتیح‌الجنان در ذیل اعمال ماه رجب برای لیلةالرغائب اعمالی را به نقل از رسول خدا بیان می‌کند، که به شرح زیر است:

  1. در صورت امکان و بلامانع بودن روزه گرفته شود.
  2. همچنین نماز مخصوصی برای این شب در نظر گرفته شده است که پیامبر اکرم (ص) بر فضیلت آن تاکید دارد. زمان ادای این نماز بین نماز مغرب و عشاء است؛ و باید 12 رکعت نماز اقامه شود که هر دو رکعت به یک سلام ختم می‌شود و در هر رکعت یک مرتبه سوره حمد، سه مرتبه سوره قدر، 12 مرتبه سوره توحید خوانده شود.
  3. هنگامی که 12 رکعت به اتمام رسید، 70 بار ذکر «اَللّهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّدٍ النَّبیِّ الاُْمِّیِّ وَعَلی آلِهِ» گفته شود.
  4. پس از آن در سجده 70 بار ذکر «سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّ الْمَلائِکَةِ وَالرُّوحِ» گفته شود.
  5. پس از سر برداشتن از سجده، 70 بار ذکر «رَبِّ اغْفِرْ وَارْحَمْ وَتَجاوَزْ عَمّا تَعْلَمُ اِنَّکَ اَنْتَ الْعَلِیُّ الاَعْظَمُ» گفته شود.
  6. سپس می‌توان حاجت خود را از خدای متعال درخواست کرد. ان‌شاء‌الله به استجابت می‌رسد.

پیامبر اکرم (ص) در فضیلت نماز لیله الرغائب فرموده است: «کسی که این نماز را بخواند، شب اول قبرش خدای متعال ثواب این نماز را با زیباترین صورت و با روی گشاده و درخشان و با زبان فصیح به سویش می‌فرستد.» پس او به آن فرد می‌گوید: «ای حبیب من، بشارت بر تو باد که از هر شدت و سختی نجات یافتی. فوت شده می‌پرسد تو کیستی؟»

به خدا سوگند که من صورتی زیباتر از تو ندیده‌ام و کلامی شیرین‌تر از کلام تو نشنیده‌ام و بویی، بهتر از بوی تو نبوییده‌ام.

آن زیباروی پاسخ می‌دهد: «من ثواب آن نمازی هستم که در فلان شب از فلان ماه از فلان سال به جای آوردی. امشب به نزد تو آمده‌ام تا حق تو را ادا کنم و مونس تنهایی تو باشم و وحشت را از تو بردارم و چون در صور دمیده شود و قیامت بر پا شود، من سایه بر سر تو خواهم افکند.»

آسمونی در لیله الرغائب برای همه شما عزیزان بهترین آرزوها را دارد. امیدواریم هرچه به صلاح است هرچه زودتر برایتان اتفاق بیفتد.

نظر خود را درباره «فضائل لیله الرغائب» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید
ارزیابی مهاجرت
: برای دریافت مشاوره درباره فضائل لیله الرغائب فرم زیر را تکمیل کنید

هزینه مشاوره ۳۰ هزار تومان می باشد

پاسخ مشاوره شما ظرف 1 روز کاری در پنل شما درج می شود و پیامک دریافت می کنید