رسانه روس: آمریکا نمی‌تواند صادرات نفت ایران را به صفر برساند | آسمونی
کد مطلب: 42327 درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
رسانه روس: آمریکا نمی‌تواند صادرات نفت ایران را به صفر برساند

رسانه روس: آمریکا نمی‌تواند صادرات نفت ایران را به صفر برساند

به گزارش آسمونی:به عقیده کارشناسان، برغم تلاش آمریکا برای محدود کردن خرید نفت از ایران، بعید است صادرات...
زمان مطالعه: 2 دقیقه
رسانه روس: آمریکا نمی‌تواند صادرات نفت ایران را به صفر برساند
رسانه روس: آمریکا نمی‌تواند صادرات نفت ایران را به صفر برساند

به گزارش آسمونی:به عقیده کارشناسان، برغم تلاش آمریکا برای محدود کردن خرید نفت از ایران، بعید است صادرات نفتی ایران به صفر برسد و تهدید واشنگتن نمی تواند همه کشورها، به‌خصوص چین و ترکیه، را به خودداری از واردات نفت از جمهوری اسلامی وادار کند.

کارشناسانی که خبرگزاری «تاس» با آنها به گفت‌وگو نشسته، معتقدند که تشدید تحریم‌های نفتی آمریکا علیه تهران بعید است بتواند به طور کامل صادرات ایران را از بین ببرد. برغم ممنوعیت خرید نفت از ایران از سوی آمریکا، چین و ترکیه میتوانند خرید نفت خود از ایران را حفظ کنند.

پیش از این "دونالد ترامپ" رئیس جمهوری آمریکا تصمیم گرفت که دیگر هیچ استثنای در تحریم نفتی علیه ایران که در ماه نوامبر سال 2018 برقرار شده بود، وجود نداشته باشد. در آن زمان واشنگتن واردات نفت از ایران را ممنوع اعلام کرد، ولی به بزرگترین واردکنندگان نفت ایران، یعنی کشورهای چین، یونان، هند، ایتالیا، ژاپن، کره جنوبی، تایوان و ترکیه اجازه داد تا برای مدت 6 ماه به خرید نفت از ایران ادامه دهند.

بر اساس اطلاعات آژانس بین المللی انرژی، صادرات نفت ایران در نتیجه تحریم‌های آمریکا 2.5 میلیون بشکه نفت در شبانه روز در شبانه روز به 1.2 میلیون بشکه کاهش یافت. بر اساس برخی ارزیابی‌های دیگر، صادرات نفت ایران به کمتر از یک میلیون بشکه در روز کاهش یافته است. هدف از اعمال تحریم های آمریکا به صفر رساندن صادرات نفت ایران است.

البته به عقیده کارشناسان چنین سناریویی بسیار بعید است. "کارن کوستانیان" تحلیلگر «Bank of America Merrill Lynch» چنین اظهارنظر کرده است: «فکر نمی کنم که صادرات نفت ایران به صفر برسد. حتی در زمان تحریم‌های نفتی قبلی آمریکا در زمان دولت باراک اوباما نیز، صادرات نفت ایران هرگز به کمتر از 900 هزار بشکه در شبانه روز نرسد. در حال حاضر، به احتمال زیاد ژاپن و کره جنوبی از واردات نفت از ایران خودداری کنند. ولی چین و ترکیه احتمالا بدون توجه به تهدید آمریکا، به خرید نفت از جمهوری اسلامی ادامه خواهند داد.

"دنیس پریوزینتسیف" تحلیلگر بخش نفت و گاز شرکت «Moody's» هم با این نظریه کاملا موافق بوده و فکر نمی کند که با وجود کاهش جدی صادرات نفتی ایران، این صادرات بطور کلی از بین برود.

"دمیتری مارینچینکو" مدیر بخش شرکت‌های آژانس رده بندی «Fitch» هم یادآور شده که افزایش شدید قیمت نفت در نتیجه سیاست‌های ضدایرانی دولت دونالد ترامپ، حتی به نفع خود آمریکا نخواهد بود. وی گفت: «چنین روند اوضاعی خطر جدی برای اقتصاد آمریکاست، و این مسئله به‌خصوص در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سال آینده در ایالات متحده اهمیت زیادی خواهد داشت. برای اجتناب از افزایش قیمت نفت، آمریکا احتمالا تحریم‌های ثانویه علیه کشورهایی که به خرید نفت ایران ادامه دهند، اعمال نخواهد کرد.

این کارشناس افزود: «در صورت کاهش شدید صادرات نفت ایران، سایر تولیدکنندگان بزرگ نفت می توانندد با افزایش صادرات خود، مانع از رشد بیش از حد قیمت نفت شوند.» به عقیده وی، تلاش‌های روسیه و عربستان سعودی برای افزایش استخراج نفت در چارچوب اوپک+ هم مانع از افزایش شدید قیمت نفت در بازار جهانی خواهد شد.

منبع: تسنیم

www.Asemooni.com

: برای دریافت مشاوره درباره رسانه روس: آمریکا نمی‌تواند صادرات نفت ایران را به صفر برساند فرم زیر را تکمیل کنید
پرداخت هزینه مشاوره

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

instagram.com/asemooniportal

ثبت نظر درباره «رسانه روس: آمریکا نمی‌تواند صادرات نفت ایران را به صفر برساند»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

3 + 7 = ?