کد مطلب:  56060 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
عجیب ترین جام ویترین پرسپولیس

عجیب ترین جام ویترین پرسپولیس

پرسپولیس این روزها قدرت مطلق فوتبال ایران است. تیمی که در چهار سال اخیر، چهار بار پیاپی قهرمان لیگ، یک بار فاتح جام حذفی و سه بار برنده سوپرکاپ ایران شده است
زمان مطالعه: 1 دقیقه

اختصاصی آسمونی

نوشته از مهدی زارعی

رقابتهایی که هرگز تکرار نشد

پرسپولیس این روزها قدرت مطلق فوتبال ایران است. تیمی که در چهار سال اخیر، چهار بار پیاپی قهرمان لیگ، یک بار فاتح جام حذفی و سه بار برنده سوپرکاپ ایران شده، در آسیا هم تنها نماینده ایران در مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان به شمار می آید.

با این حال  تا همین پنج سال قبل، شرایط سرخپوشان به کلی از اوضاع فعلی آنها متفاوت بود. پرسپولیس یک دهه بود که لیگ را فتح نکرده بود و تنها افتخارات این تیم به جام حذفی ایران محدود می شد. جام حذفی و تورنمنتی به نام « جام ولایت»

***

در سال 1389 در جهت تقویت باشگاه های لیگ برتری استان تهران شامل استقلال، پرسپولیس، سایپا، راه آهن، نفت و استیل آذین پیشنهاد شد تا قبل از شروع مسابقات لیگ برتر باشگاه های مذکور در تورنمنت دوستانه ای تحت عنوان «جام ولایت» با یکدیگر به رقابت بپردازند. تا آمادگی مطلوبی پیدا نماید. به همین خاطر، جلسات مشترکی در دفتر مدیرکل تربیت بدنی استان تهران با حضور مسوولان تیم ها برگزار شد و مقرر گشت تا اولین دوره مسابقات تنها تیم های داخلی حضور یابند.

در نخستین دوره جام ولایت که با حضور 6 تیم در دو گروه برگزار شد تیم امید کشورمان قهرمان شد و عنوان نایب قهرمانی به سایپا رسید.

در دومین دوره قرار شد تیم های پرسپولیس و استقلال تهران، ناسیونال پاراگوئه و کورینتیانس برزیل در رقابت ها شرکت کنند. با توجه عدم حضور نماینده برزیل مسابقات با حضور سه تیم از دوازدهم لغایت شانزده آبان 1390 در استادیوم آزادی برگزار شد. در اولین روز تیم پرسپولیس با پنالتی هادی نوروزی و در حضور 400 تماشاگر ناسیونال پاراگوئه را شکست داد. دو روز بعد ناسیونال در حضور 200 تماشاگر استقلال را با تک گل تکسیرا شکست داد. درآخرین روز تیم های پرسپولیس و استقلال در برابر 20000 تماشاگر به مصاف هم رفتند که در این مسابقه پرسپولیس دو بار در دقایق 6 و 46 توسط هادی نوروزی از استقلال پیش افتاد. اما استقلال در دقایق 33 و 70 توسط آرش برهانی و حنیف عمران زاده به گل تساوی دست یافت. با تساوی 2-2 دو تیم، تیم پرسپولیس فاتح جام ولایت شد.

از نکات جالب توجه این تورنمنت، این بود که نماینده پاراگوئه حتی تا پایان تورنمنت و مشخص شدن جایگاه خود در این مسابقات نیز در ایران نماند و بلافاصله پس از بازی دوم خود، با جامی که به عنوان یادبود از مسوولان برگزاری بازیها گرفت، ایران را ترک کرد.

جام ولایت نیز پس از آن هرگز برگزار نشد.

: برای دریافت مشاوره درباره عجیب ترین جام ویترین پرسپولیس فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «عجیب ترین جام ویترین پرسپولیس» در کادر زیر بنویسید :
5 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید