کد مطلب: 16408 درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
راز گران شدن سکه، طلا و ارز

راز گران شدن سکه، طلا و ارز

1395/04/23افزایش قیمت طلا طی یک ماه اخیر توجه همگان را به خود جلب کرده است. در این مدت قیمت هر گرم طلای 18 عیار از...
زمان مطالعه: 3 دقیقه

1395/04/23

افزایش قیمت طلا طی یک ماه اخیر توجه همگان را به خود جلب کرده است. در این مدت قیمت هر گرم طلای 18 عیار از حدود 102 هزار تومان به بیش از 114 هزار تومان افزایش یافته است.

The secret of getting expensive coins, gold and foreign exchange
 
   به گزارش آسمونی به نقل ار شهرخبر، قیمت طلا و سکه در داخل کشور به طور معمول به قیمت اونس جهانی، نرخ ارز و عرضه و تقاضای داخلی وابسته است. در واقع با تغییر هر یک از مؤلفه‌های ذکر شده، قیمت ریالی طلا و سکه دستخوش تغییر خواهد شد. خروج احتمالی بریتانیا از منطقه یورو و وضعیت اقتصاد آمریکا مهم‌ترین عوامل در تعیین قیمت جهانی طلا (اونس) بوده است. در داخل نیز کاهش نرخ سود بانکی تا حدودی سبب افزایش تقاضای سکه و ورود سرمایه‌های جدید به این بازار شده است. به نظر می‌رسد روند افزایش طلا براساس پیش‌بینی‌های جهانی ادامه‌دار باشد.

  قیمت اونس ودلار

 قیمت طلا و سکه در داخل کشور در بلندمدت به قیمت ارز و قیمت جهانی اونس طلا وابسته است. به طور طبیعی در بلندمدت ارزش طلای داخل و خارج از کشور با هم برابرند. اگر ارزش طلا در داخل و خارج برابر نباشد، طلا به کشور وارد یا خارج خواهد شد. در واقع اگر قیمت طلا در خارج ارزان‌تر از داخل باشد، بازرگانان برای به دست آوردن سود به کشور طلا وارد خواهند کرد و برعکس. البته در کوتاه مدت و بخصوص در شرایط تحریمی این موضوع صادق نخواهد بود (در این شرایط عرضه و تقاضای داخلی  مهم‌ترین عوامل تأثیرگذاری بر طلا خواهند بود)

 در دو ماه اخیر نوسان‌های قیمت ارز بسیار اندک بود. البته در دو هفته اخیر روند صعودی به خود گرفته است و از 3450 به مرز 3500 تومان افزایش یافته است (البته هنوز نسبت به دی‌ماه سال گذشته حدود 150 تومان ارزان‌تر است). اما در سوی دیگر نوسان‌های قیمت اونس چشمگیر بوده است. اونس از حدود 1050 دلار در آذر ماه 94 به 1200 دلار در میانه‌های اردیبهشت افزایش داشته و در چهل روز اخیر نیز با افزایش حدود 15 درصدی به مرز 1370 دلار رسیده است. بنابراین مهم‌ترین عامل در افزایش قیمت طلا و سکه طی روزهای اخیر به افزایش قیمت اونس در بازارهای جهانی برمی‌گردد.

  افزایش تقاضای خرید

 به طور کلی بسیاری از سرمایه‌های بدون استفاده، در بازارهای عمومی سرمایه‌گذاری می‌شوند. سپرده‌گذاری بانکی، بازار سرمایه، بازار سکه و ارز فراگیرترین بازارهای عمومی سرمایه هستند. در هر زمان که یکی از این بازارها رونق می‌یابد، سرمایه‌ها از دیگر بازارها به بازار پر رونق‌تر منتقل می‌شوند. طی دو سال اخیر به دلیل فاصله زیاد بین تورم و سود بانکی، سرمایه‌های دیگر بازارها به سمت بانک‌ها منتقل شده است. کاهش 2 و 3 درصدی سود سپرده‌های بانکی که در اسفند 94 و تیرماه جاری رخ داد، جذابیت سپرده‌گذاری بانکی به طور قابل توجهی کاهش پیدا کرده است. همزمانی افزایش قیمت طلا و کاهش سود سپرده‌های بانکی کافی بود تا برخی سرمایه‌ها به سمت بازار سکه روانه شود، بنابراین تقاضا برای خرید سکه طی روزهای اخیر روند افزایشی به خود گرفته است و به نظر می‌رسد در صورت ادامه روند افزایش قیمت اونس، تقاضای خرید افزایش بیشتری را تجربه کند. بانک ملی نیز برای پاسخ به افزایش تقاضای سکه، از دیروز(دوشنبه) اقدام به حراج سکه‌های 2.5 و 5 بهار آزادی نموده است تا بخشی از تقاضای بازار را پوشش دهد. براساس قیمت کنونی سکه و طلا، 5 بهار حدود پنج میلیون و چهارصد و پنجاه هزار تومان و 2.5 بهار حدود دو میلیون و هفتصد هزار تومان قیمت دارد. براساس اعلام بانک ملی، هر هفته در روزهای دوشنبه، سه شنبه و چهارشنبه حراج سکه در این بانک صورت می‌پذیرد.

  پیش‌بینی‌ اونس

 خروج احتمالی بریتانیا از یورو (به دلیل همه‌‌پرسی اخیر در این کشور) یکی از عوامل مهم در افزایش قیمت اونس طی روزهای اخیر محسوب می‌شود. در واقع با جداشدن بریتانیا از منطقه یورو، میانگین رشد اقتصادی دنیا اندکی کاهش خواهد یافت و این به معنای افزایش قیمت اونس طلا خواهد بود. رونق اقتصادی در دنیا به طور کلی موجب کاهش قیمت اونس می‌شود، در این بین وضعیت اقتصادی آمریکا از دیگر اقتصاد‌ها، اثر بیشتری روی اونس دارد. جدیدترین آمار اشتغال در آمریکا از افزایش اشتغال در این کشور حکایت دارد. افزایش اشتغال در آمریکا به معنای تولید بیشتر و بهبود اندک اقتصاد این کشور خواهد بود. بر این اساس بهبود اقتصاد آمریکا موجب کاهش قیمت اونس خواهد بود. رویترز تثبیت دیروز قیمت اونس را به همین موضوع پیوند داده است. اقتصاد چین نیز پس از آمریکا مهم‌ترین بازیگر در اقتصاد جهانی است. به نظر می‌رسد پس از رشد اقتصادی خیرکننده چین در سال‌های گذشته، رشد ادامه‌دار چین با ابهامات زیادی روبه‌رو باشد، بنابراین کنش عوامل مثبت و منفی هم تعیین کننده قیمت اونس خواهد بود. یکی دیگر از عوامل مهم در نوسان قیمت اونس در ماه‌های آینده به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و نتایج آن در آبان‌ماه سال جاری برمی‌گردد. به نظر می‌رسد در صورت پیروزی ترامپ(نامزد جمهوری‌خواهان) در انتخابات، نوسان‌های اقتصادی در آمریکا و پیامد آن در اروپا و چین بیشتر شود و احتمال افزایش مجدد قیمت اونس وجود خواهد داشت. البته طبق نظرسنجی‌ها شانس ترامپ از رقیبش کلینتون کمتر است.

 در مجموع بیشتر بانک‌ها و مؤسسات تحقیقاتی از افزایش بیشتر قیمت اونس در روزها و ماه‌های آینده خبر می‌دهند. بر اساس اعلام اتحادیه جواهر و طلای استان تهران، بانک آمریکایی مریل لینچ احتمال افزایش قیمت اونس تا 1500 دلار را نیز پیش بینی کرده‌ است.

معرفی نویسنده:

ثبت نظر درباره «راز گران شدن سکه، طلا و ارز»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

2 * 9 = ?