کد مطلب:  36349 
درج نظر
ویرایش پست
درج نظر
زمان مطالعه: 5 دقیقه
سکه ثامن هم نماد اعتماد داشته است هم مجوز اتحادیه طلا فروشان

سکه ثامن هم نماد اعتماد داشته است هم مجوز اتحادیه طلا فروشان

به گزارش آسمونی:«سکه ثامن»، نام سایتی است که در چند روز اخیر سر و صدای زیادی به پا کرده است که علتش هم ظاهرا...
زمان مطالعه: 5 دقیقه

به گزارش آسمونی:«سکه ثامن»، نام سایتی است که در چند روز اخیر سر و صدای زیادی به پا کرده است که علتش هم ظاهرا کلاهبرداری از اعتماد مردم و سرمایه‌های خرد و کلان گروهی از آنهاست.

هفته‌ای که گذشت برای تعدادی از مردم با خبرهای نگران‌کننده همراه بود؛عنوان برخی از اخبار این بود که مدیر سکه ثامن فرار کرد؛ سکه ثامن ورشکسته شد؛ سکه ثامن تعطیل شد و...همچنین در تماسهایی هم که به طرق مختلف با روزنامه کیهان گرفته شد تعدادی از مردم نسبت به کلاهبرداری احتمالی از آنها توسط سکه ثامن ابراز نگرانی کردند. ماجرا از این قرار است که شرکت بازرگانی«آریو پرگاس آیلین» با عنوان «سکه ثامن» از سال 95 فعالیت خود را در زمینه مرکز معاملات سکه و طلای آبشده، معاملات حواله شنبه‌ای طلا، معاملات جهانی انس طلا، گشایش اعتبارات و ال سی، واردات و صادرات کالاهای مجاز، اخذ وام و اعتبارات ارزی و ریالی ازتمام بانک‌های خارجی و داخلی به صورت مجازی آغاز کرد و تاکنون به فعالیت ادامه داده تا اینکه اخیرا با عدم پاسخگویی به کاربران، مشکلاتی را برای گروهی از مردم ایجاد کرده است. تعدادی از مردم با توجه به تبلیغات سایت سکه ثامن، سرمایه‌های خود را برای کسب سود بیشتر به این شرکت داده و مدتی به صورت آنلاین به خرید و فروش سکه مشغول بودند. ولی چند روزی است که این افراد امکان برداشت وجوه سرمایه‌گذاری خود را از سکه ثامن ندارند. این شرکت از ابتدای هفته گذشته مشتریان خود را سرگردان کرده و موج جدیدی از نگرانی و اضطراب مالباختگی را بین گروهی از مردم ایجاد کرده است. آمار غیر رسمی و تایید نشده از مالباختگان شرکت سکه ثامن خبر از کلاهبرداری 15 هزار میلیارد تومانی سکه ثامن و عدم توانایی این موسسه ورشکسته برای بازپرداخت اصل پول مالباختگان را دارد که باعث اعتراض سرمایه‌گذاران شده است. سکه ثامن بعد از تشدید نگرانی‌ها در بین سرمایه‌گذاران خود رسماً اعلام ورشکستگی کرد و نوشت: «به اطلاع می‌‌رساند بنا به استفاده کاربران و تریدرها از ربات‌های غیرمجاز و همچنین کارمند ثامن که به نام شوهر خود معامله می‌‌کرد به مبلغ 500 میلیون تومان و........ و سودهای غیر متعارف کاربران که به وسیله ربات‌‌ها و اتورفرش استفاده شده است، به اطلاع می‌‌رساند سکه ثامن ورشکستگی خود را اعلام می‌‌نماید و از امروز فقط کاربران می‌ توانند پول‌‌های خود را بدون دریافت سودهای غیر متعارف، ثبت درخواست نمایند. کاربران امروز مهلت دارند موجودی خود را به فروش رسانده و درخواست واریز نمایند».نماد اعتماد الکترونیکی جعلی یا واقعی؟!

مراجعه به سایت سکه ثامن در روزهای قبل نشان می‌داد که این شرکت نمـاد اعتمـــــاد الکتـرونیـکی کسب و کارهای اینترنتی را دارد و شاید به همین دلیل هم بوده که مردمی که سرمایه‌های خود را در اختیار این شرکت قرار داده بودند، اطمینان داشتند این شرکت حداقل تایید شده و دارای مجوز است.نماد اعتماد الکترونیکی کسب و کارهای اینترنتی نشانه‌ای است که از طرف مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران به فروشگاه‌های اینترنتی که صلاحیت شان تایید شده داده می‌شود. گفتنی است، نماد اعتماد الکترونیکی این شرکت طی یکی دو روز اخیر حذف شده و دیگر اثری از این نماد یا همان مجوز فعالیت و کسب و کار اینترنتی در سایت سکه ثامن وجود ندارد. سؤال اساسی در مورد نماد اعتماد الکترونیکی این شرکت این است که اگر این نماد جعلی بوده و از سوی مرکز تجارت الکترونیکی وزارت صنعت داده نشده بود چرا طی 2 سال از فعالیت سکه ثامن، واکنشی از سوی مسئولان این وزارت خانه مشاهده نشده و این هشدار به مردم داده نشد که فریب شرکت را نخورند؟مجوزهای صمت و اتحادیه طلا!

یکی دیگر از اقدامات این شرکت که رسماً عدم صلاحیت و صداقتش را تایید می‌کند این است که در قسمت مجوزهای خود اعلام کرده از اتحادیه طلا و جواهر نیز مجوز فعالیت دریافت کرده است درحالی که محمدولی رئیس‌این اتحادیه از عدم اعطای هر گونه مجوزی به این شرکت خبر داده و تاکید کرده: از ابتدا فعالیت این شرکت فاقد مجوز بوده و تذکرهای لازم و همچنین اقدامات لازم برای توقف فعالیت این شرکت داده شده بود. همانطور که از وزارت صمت انتظار می‌رفت به مردم درباره جعلی بودن نماد سکه ثامن هشدار دهند، قطعاً از اتحادیه طلا نیز این انتظار وجود داشت که قبلاً به مردم هشدارهای لازم را نسبت به این شرکت دهند نه اینکه بعد از بالاگرفتن هیاهو پیرامون این شرکت رئیس ‌اتحادیه اعلام کند که از حدود دو ماه قبل اخطارهایی از سوی اتحادیه طلا و جواهر درباره قطع فعالیت این شرکت داده شد و از راه قانونی نیز برای پلمب این واحد اقدام شد زیرا عملکرد و شیوه فعالیت این شرکت مطابق قوانین و چارچوب‌های اتحادیه طلا و جواهر نبود. به گزارش تسنیم، این شرکت با تبلیغ در برخی رسانه‌های خبری سعی در جلب اعتماد بیشتر مردم از طریق این رسانه‌ها داشته و تبلیغاتی با این مضمون منتشر کرده است: «مرکز سکه و طلای ثامن به‌ عنوان بزرگ‌ترین و به روزترین مرکز خرید و فروش آنلاین طلا در ایران شناخته شده است. سرمایه‌گذران می‌توانند بدون هیچ‌گونه نگرانی نسبت به سرمایه‌گذاری در این مرکز اقدام کنند. زیرا این مرکز فعالیت خود را با مجوزهای معتبر و رسمی از جمله پروانه کسب و پروانه کسب الکترونیکی و نماد اعتماد الکترونیکی و نماد ثبت در رسانه‌های دیجیتال آغاز کرده و دارای گواهی اس‌اس‌ال برای امنیت کاربران است؛ همچنین طلای ثامن دارای تندیس مدیریت عملکرد در سنجش جهانی در زمینه طلا و جواهر و سنگ‌های زینتی است.سکوت بانک مرکزی

یکی از مشتریان این سایت با ابراز نگرانی از مسدود شدن حساب‌های این شرکت و ابهام در دریافت سرمایه خود، گفت: «به ما اعلام شده که دلیل اینکه حساب‌ها از طرف بانک مرکزی مسدود شده باید برای دریافت پول خود صبر کنیم و اگر قرار هم باشد که پول‌های ما پرداخت شود، سودی به آن تعلق نمی‌گیرد و اصل پول را پرداخت می‌کنند که با این حساب بسیاری از مشتریان این سایت مبالغ میلیاردی متضرر خواهند شد.» هنوز بانک مرکزی واکنشی به سرنوشت سکه ثامن نشان نداده است و باید منتظر ماند و دید که سرانجام این شرکت و مشتریان آن‌چه خواهد شد و هنوز مشخص نیست که می‌توان برای آنها عبارت مالباخته را به کار برد یا خیر... هشدار پلیس به مشتریان «سکه ثامن» البته سرهنگ تورج کاظمی، رئیس‌ پلیس فتای تهران با‌ اشاره به پرونده شرکت سکه ثامن، گفته است: پرونده شرکت تجارت الکترونیک ثامن یا همان «سکه ثامن» در مراحل تحقیقات اولیه خود بوده و چند نفر شاکی هم دارد. رئیس‌پلیس فتای تهران افزود: اگر فردی شکایتی در این خصوص دارد باید در دادسرای جرایم رایانه‌ای شکایت خود را مطرح کند تا پرونده آنها برای رسیدگی در دستور کار قرار گیرد. موضوع این سایت در حال بررسی است و امیدواریم پس از احضار‌گردانندگان سایت مذکور وضعیت آن مشخص شود. پلیس فتا اما به مشتریان شرکت سکه ثامن هشدار داده که بار دیگر فریب تبلیغات فضای مجازی را نخورند و اعلام کرده است که برخی افراد سودجو با استفاده از وضعیت پیش‌آمده درخصوص شرکت تجارت الکترونیکی «سکه ثامن» با تبلیغات گسترده در سایت‌ها، کانال‌ها و شبکه‌های اجتماعی به قربانیان و مالباختگان اعلام کرده‌اند که با دریافت مبالغی به صورت نقدی بر اساس روابط و تعاملات با مدیریت شرکت مذکور توانایی استرداد مبالغ و وجوهات آنان را دارند. سرهنگ رامین پاشایی معاون اجتماعی پلیس فتا با هشدار با مشتریان موسسه سکه ثامن گفته است: هدف این افراد سودجو صرفا کلاهبرداری ثانویه از مالباختگان بوده و با توجه به پیگیری‌های پلیس فتا درخصوص شرکت مذکور و سرنخ‌های به دست آمده صرفا مالباختگان از طریق مراجع قضایی و پلیس فتا پیگیر امور خود بوده و تحت هیچ عنوان از پرداخت هرگونه وجوهات به افراد سودجو و کلاهبردار خودداری کنند. به‌هرحال مردم خواستار برخورد جدی و قاطع با متخلفان احتمالی و بازگشت سرمایه‌هایشان هستند.

منبع: کیهان

: برای دریافت مشاوره درباره سکه ثامن هم نماد اعتماد داشته است هم مجوز اتحادیه طلا فروشان فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط :

نظر خود را درباره «سکه ثامن هم نماد اعتماد داشته است هم مجوز اتحادیه طلا فروشان» در کادر زیر بنویسید :

9 - 2 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید