کد مطلب:  46212 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
حذف یارانه دهکهای بالا کمی جدی شد

حذف یارانه دهکهای بالا کمی جدی شد

بعد از تصویب آیین‌نامه مربوط به حذف دهک‌های بالای درآمدی و اکنون تهیه دستورالعملی در این رابطه به نظر می‌رسد غربالگری یارانه‌بگیران تا حدی جدی تر پیش خواهد رفت، البته فعلا تضمینی برای حذف کامل سه دهک بالا وجود ندارد و همه چیز روی کاغذ است.
زمان مطالعه: 2 دقیقه
حذف یارانه دهکهای بالا کمی جدی شد - The removal of the subsidies of the upper deciles became a little serious
حذف یارانه دهکهای بالا کمی جدی شد - The removal of the subsidies of the upper deciles became a little serious
حذف یارانه دهکهای بالا کمی جدی شد - The removal of the subsidies of the upper deciles became a little serious

به گزارش آسمونی : طبق تبصره (14) قانون بودجه سال جاری دولت بار دیگر مکلف به حذف سه دهک بالای درآمدی از دریافت یارانه نقدی شده است.

از آنجایی که طی سال‌های گذشته و در قوانین بودجه بارها این تکلیف بر عهده دولت قرار داشت و ورود جدی به آن نکرده بود به نظر نمی‌رسید برای امسال هم برنامه خاصی در این رابطه وجود داشته و بار دیگر تکلیف قانون در همان بودجه باقی بماند.

اما در اواسط تیرماه یعنی بعد از سه ماه از اجرایی شدن قانون بودجه هیات دولت آیین‌نامه مربوط به حذف دهک‌های درآمدی را به تصویب رساند و اخیرا بحث‌ها به طور جدی‌تر در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مطرح است؛ به طوری که به تازگی مسئولان این وزارتخانه اعلام کردند که دستورالعملی را طی یک ماه آینده برای حذف یارانه پردرآمدها تهیه خواهند کرد که با همکاری وزارت ارتباطات و سازمان برنامه و بودجه مورد بررسی قرار می‌گیرد و نهایی خواهد شد.

گرچه برای حذف دهک‌ها آیین‌نامه به تصویب رسیده و دستورالعمل در حال تهیه است ولی باز هم این تضمینی برای حذف کامل سه دهک بالای درآمدی از سوی دولت نخواهد بود و البته این را هم در این مدت برخی مدیران دولت مورد اشاره قرار داده و گفته‌اند که باید بعد از بررسی‌ها این موضوع مشخص شود.

در سال‌های گذشته به دلایلی از جمله تکمیل نبودن بانک‌های اطلاعاتی و یا اینکه دولت نگران حذف یارانه کم درآمدها و بروز خطا در این موضوع بود اقدام جدی انجام نداد و فقط حدود سه سال پیش یارانه حدود چهار میلیون نفر را حذف کرد که در نهایت یک میلیون نفر از آن‌ها را برگرداند.

در هر صورت باید منتظر تدوین دستورالعملی که وزارت رفاه از آن سخن گرفته بود تا مشخص شود که بر چه مبنایی و چگونه قرار است دولت این بار جمعیت حداقل 78 میلیون نفری یارانه بگیر در هر ماه را غربالگری کند و این انتظار وجود دارد که برخلاف دفعات گذشته شفاف‌سازی کاملی صورت گرفته و توضیح دهند که معیار حذف یارانه بگیران چیست و چگونه در این رابطه اقدام می‌شود.

آمار از این حکایت دارد که در حال حاضر بیش از 78 میلیون نفر در هر ماه یارانه نقدی دریافت می‌کنند که هزینه نزدیک به 3500 میلیاردی در ماه و بیش از 42 هزار میلیارد تومان در سال به همراه دارد. از سال 1389 تاکنون که پرداخت یارانه نقدی آغاز شده رقم 45 هزار و 500 تومانی آن برای هر نفر هیچ تغییری نداشته و بالغ بر 350 هزار میلیارد تومان در این سال‌ها صرف پرداخت نقدی شده است.

: برای دریافت مشاوره درباره حذف یارانه دهکهای بالا کمی جدی شد فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «حذف یارانه دهکهای بالا کمی جدی شد» در کادر زیر بنویسید :
2 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید