کد مطلب: 38225 درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
حضرت محمد در کجا به پیامبری رسیدند

حضرت محمد در کجا به پیامبری رسیدند

همه مسلمانان می دانند که پیامبر گرامی اسلام حضرت حضرت محمد (ص) در غار حرا به پیامبری رسیدند.
زمان مطالعه: 2 دقیقه

حضرت محمد در دوران نوجوانی در جنگ‌های فجار شرکت کرد؛ اگرچه گزارش‌ها در جزئیات چگونگی شرکت او اختلاف نظر دارند. سن او در هنگام بروز این جنگ‌ها (که چندین سال طول کشید) 14 تا 28 سال بوده‌است. اگر به طور دقیق تر می خواهید بدانید که حضرت حضرت محمد در کجا به پیامبری رسید این بخش آسمونی را تا پایان مطالعه نمایید.

پیمان حلف‌الفضول پس از جنگ‌های فجار در خانه «عبدالله بن جدعان» میان برخی از قبایل قریش منعقد شد تا به عدالت پایبند باشند و آن را برپا دارند و جمعاً از ستمدیدگانی که قبیله‌ای در مکه ندارند حمایت کنند و حضرت محمد نیز در حالی که بیست ساله بود در آن عضویت یافت. حضرت محمد آورنده اسلام که در جوانی‌اش خود عضو یکی از این پیمان‌ها بوده می‌گوید؛ عوض کردن آن را با هیچ چیز دیگر خوش ندارد و حتی در دوره اسلام هم حاضر به پذیرفتن دعوت به آن‌گونه عهدی‌است.

حضرت محمد، گاه در حل اختلاف میان بزرگان شهر مداخله می‌کرد و راه‌ کارهای عملی جهت حل و فصل اختلافات ارائه می‌کرده‌است. از سویی امانت‌داری و وفاداری نیز، از صفات برجسته حضرت محمد پیش از اسلام بوده‌است. تا جایی که گاه او را «حضرت محمد امین» می‌خواندند. حضرت محمد که مدت‌ها بود دیگر سرمایه‌ای برای بازرگانی نداشت، از سوی برخی سرمایه‌داران مکه، از جمله خدیجه، استخدام شد تا به‌نیابت از آنان به بازرگانی بپردازد. ارتباط کاری و تجاری حضرت محمد 25 ساله و خدیجه که زنی بیوه و صاحب دو فرزند بود، به ازدواج انجامید و حضرت محمد از این وصلت دارای دو پسر (که در کودکی درگذشتند) و چهار دختر شد که بر اساس تمامی گزارش‌ها ازدواج موفقی بود.

با وجود این که در دوران جوانی حضرت محمد، بت‌پرستی در مکه مرسوم و معمول بود ولی حضرت محمد هرگز تفکرات بت‌ پرستی نداشت و بت‌ پرستی نکرد.

حضرت محمد در کجا به پیامبری رسیدند
حضرت محمد در کجا به پیامبری رسیدند

غار حرا در کوه نور، جایی که مسلمانان باور دارند که حضرت محمد نخستین وحی را دریافت کرده‌است. بنابر برخی روایت‌های اسلامی، حضرت محمد پیش از بعثت، هر سال چند هفته را در غار حرا به عبادت و تفکر می‌پرداخته‌است. زمانی که حضرت محمد چهل سال سن داشت، در یکی از شب‌های سال 610. م (13 ق. ه)، جبرییل در غار حرا بر حضرت محمد ظاهر شد و 3 بار به او گفت: «إقرأ — بخوان!» و سپس این آیه‌ها را برایش خواند:

 (به عربی: إقرأ باسمِ رَبّک الّذی خَلَق. خَلَقَ الإنسانَ مِن عَلَق. إقرأ وربُّک الأکرَم، الَّذی عَلَّمَ بالقَلَم، عَلَّمَ الإنسانَ ما لَم یَعلَم.)
بخوان به نام پروردگارت که آفرید؛ که انسان را از خون بسته (علق) آفرید. بخوان که پروردگار بسیار بخشنده‌است، آن که با قلم آموزش داد. به انسان آموخت آنچه را که نمی‌دانست.
سوره علق، آیه‌های 1 تا 5

به نوشته رسول جعفریان، طبق اغلب روایات شیعه و سنی نزول نخستین آیات قرآن در ماه رمضان و احتمالاً در هفدهم این ماه یا شب قدر بوده‌است. البته، طبق روایات شیعه مبنی بر آن که بعثت به نبوت در 27 ماه رجب بوده‌است، بعث پیش از دریافت آیات بوده‌است. در خصوص حالات حضرت محمد در زمان نخستین دریافت وحی، مطالبی توسط سیره نویسان و عمدتاً از طریق آل زبیر نقل شده‌است که به عایشه می‌رسد. روایات مربوط به این موضوع به راویانی می‌رسد که در زمان نخستین وحی متولد نشده یا خردسال بوده‌اند.

به نوشته پیترز نخستین سورهٔ وحی‌شده به حضرت محمد نامعلوم است و می‌تواند سوره‌های دیگری نیز باشد. اما رسول جعفریان می‌گوید قطعاً نخستین آیات نازل شده آیات ابتدایی سوره علق بوده‌است. سپس مدتی فاصله بین این آیات و آیات بعدی که به سوره مدثر مربوط است، واقع می‌شود. اما، اختلاف بین منابع زیاد است به‌طوری‌که از سه روز تا سه سال ذکر شده‌است.

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

ثبت نظر درباره «حضرت محمد در کجا به پیامبری رسیدند»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

3 * 6 = ?