کد مطلب:  49579 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
قیمت گوجه‌فرنگی در بازار کاهش یافت

قیمت گوجه‌فرنگی در بازار کاهش یافت

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی با اشاره به اینکه قیمت گوجه‌فرنگی نیز در حال برگشت است و کاهش پیدا خواهد کرد بیان کرد: کار جلسه تنظیم بازار فقط کاهش قیمت کالاها نیست و در بعضی مواقع ما حتی افزایش قیمت داریم تا تولیدکننده ضرر نکند.
زمان مطالعه: 3 دقیقه
قیمت گوجه‌فرنگی در بازار کاهش یافت - The price of tomatoes on the market dropped
قیمت گوجه‌فرنگی در بازار کاهش یافت - The price of tomatoes on the market dropped
قیمت گوجه‌فرنگی در بازار کاهش یافت - The price of tomatoes on the market dropped

به گزارش آسمونی : "حسین مدرس‌خیابانی" ظهر امروز 21 اذرماه در جلسه تنظیم بازار استان کرمان هدف تنظیم بازار را حمایت از تولیدکننده و مصرف کننده دانست و گفت: تامین، توزیع و کنترل بازار سه حلقه جلسات تنظیم بازار است و هر کدام از این سه حلقه خوب اجرا نشود، بازار دچار مشکل می‌شود، ضمن آنکه با بگیر و ببند هیچ بازاری تنظیم نمی‌شود.وی اظهار کرد: تنطیم بازار صرفا محدود به کشور ایران نیست و در همه کشورهای دنیا حوزه مداخله‌گری و تنظیم‌گری دولت در اقتصاد دنیا وجود دارد و افرادی که می‌گویند تنظیم بازار را به بازار بسپاریم و...مطالبی است که غربی‌ها در کتاب‌های خود تنها نوشته‌اند زیرا خودشان این مسائل را رعایت نمی‌کنند.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی بیان کرد: در بازار به هم ریخته رقابت به وجود نمی‌آید و آنچه که برخی از فعالان اقتصادی به آن در حوزه دخالت دولت اعتراض دارند، دخالت‌های غیر ضروری دولت است.

وی از اقدامات صنعت، معدن و تجارت در خصوص تنظیم بازار سخن به میان آورد و بیان کرد: بخشی از اقدامات ما قبل از افزایش نرخ بازار بود و سعی کردیم فراوانی کالا در بازار باشد که بخش عمده‌ای از انبارها و بنادر ما در جنوب سرشار از کالاهای اساسی و استراتژیک است.

مدرس‌خیابانی با بیان این مطلب که زمانی که بازار تنظیم می‌شود که دو شاخص بازار یعنی قیمت و موجودی کالا باید در صد مطلوبی قرار بگیرند، عنوان کرد: موضوع تنظیم بازار حفظ معیشت اقشار متوسط و کم درآمد جامعه است. گفتنی است که زمانی بازار حالش خوب است که  تامین، توزیع و کنترل، کارکرد مناسبی داشته باشند.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی با بیان این مطلب که دولت به اعتبار فراوانی کالای استراتژیک در کشور افزایش قیمت بنزین را انجام داد، عنوان کرد: مردم اطمینان داشته باشند که کالا در بازار وجود دارد و هیچ کمبودی نداریم و واردات کالاهای اساسی نیز انجام شده است.وی افزود: فراوانی کالاها از چند جهت برای ما اهمیت دارد یکی اینکه مردم اطمینان پیدا می‌کنند کالاهای که الان در بازار موجود است، 10 روز دیگر هم وجود دارد و این باعث می‌شود خانه‌های مردم انبار کالاها نشود.

مدرس‌خیابانی اظهار کرد: بعد از افزایش قیمت بنزین جلسات تنظیم بازار در کشور برگزار شد و تاکید ما بود که آثار روانی بر این افزایش قیمت کنترل شود و اصل هماهنگی بین دستگاه‌ها را ایجاد کردیم و اتحادیه‌ها، تعاونی‌ها و اتاق‌های اصناف به میدان آمدند.

وی با اشاره به اینکه تخفیفات فروشگاه‌های زنجیره‌ای ادامه‌دار شده و همه همکاری های لازم را در این راستا کردند افزود: نظارت بر بازار شدید و کنترل شده است به طوری که  4 هزار و 300 بازار در سطح کشور با سایر دستگاه‌های نظارتی پای کار آمدند.

قائم مقام وزیر صمت عنوان کرد: 7 هزار و 500 اتحادیه داریم که آنها نیز بازرسان خود را به بازار آوردند و همکاری کردند و این افراد از جنس جریمه کردن نیستن بلکه برای مصالحه در بازار حضور دارند و در سه هفته گذشته بعد از اصلاح  قیمت بنزین 300 هزار مورد بازرسی در سراسر کشور انجام شده است که 24 هزار پرونده تعزیراتی در سطح کشور از این بازرسی‌ها تشکیل شده است.

وی با تاکید برآنکه باید با مسایل منطقی برخورد کنیم، بیان کرد: نگاه افراط و تفریطی نباید داشته باشیم و امکان ندارد بنزین افزایش پیدا کند اما قیمت سایر کالاها افزایش پیدا نکند، بنابراین حمل کالاهایی که از طریق خودروهای بنزین سوز انجام می‌شود قطعا بر نرخ تمام شده کالا اثر می‌گذارد و قطعا به زور نمی توان قیمت کالا را ثابت نگه داشت اما باید مدنظر داشت که تنظیم بازار تاکید دارد بعد از اجرای سهمیه بندی بنزین تنها برخی کالاها افزایش قیمت واقعی دارند و آن افزایش نیز بر اساس اسناد و مدارکی که سازمان حمایت ارایه می‌کند، است.

مدرس‌خیابانی در خصوص نرخ کرایه‌ها اظهار کرد: نرخ حمل و نقل مسافر تنها وابسته به افزایش قیمت بنزین نیست و اول امسال نیز شاهد افزایش کرایه‌ها بودیم در حالیکه بنزین هم گران نشده بود؛ همچنین افزایش آهن و برخی دیگر از کالاها نیز ربطی به گرانی بنزین ندارد زیرا سوخت ماشین‌های که این کالاها را حمل می‌کنند گازوئیلی است.

وی با اشاره به اینکه قیمت گوجه‌فرنگی نیز در حال برگشت است و کاهش پیدا خواهد کرد بیان کرد: کار جلسه تنظیم بازار فقط کاهش قیمت کالاها نیست و در بعضی مواقع ما حتی افزایش قیمت داریم تا تولیدکننده ضرر نکند.

قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی اظهار کرد: اگر ما سرکوب قیمت انجام دهیم، دیگر تولید  شکل نمی‌گیرد و ما نمی‌توانیم آن را به زور نگه داریم همچنین یک دیدگاه دیگر افراطی این است که هر زمان که قیمت بنزین افزایش پیدا می‌کند باید قیمت کالاها دو برابر شود و این حرف کاملا اشتباه است، مگر اثرات افزایش بنزین به چه میزان است؟وی بیان کرد: مطالعاتی که بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه، موسسه مطالعات بازرگانی و معاونت برنامه ریزی وزارت صمت بر روی کالاها انجام داده است اثر واقعی افزایش بنزین به ازای 100 درصد، افزایش را تنها 4 درصد محاسبه کرده است.

: برای دریافت مشاوره درباره قیمت گوجه‌فرنگی در بازار کاهش یافت فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «قیمت گوجه‌فرنگی در بازار کاهش یافت» در کادر زیر بنویسید :
4 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید