کد مطلب:  55176 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
قیمت گوشی در بازار به دلیل ایجاد رقابت کاهش یافت

قیمت گوشی در بازار به دلیل ایجاد رقابت کاهش یافت

بازار تلفن همراه که تحت تاثیر عواملی همچون شیوع ویروس کرونا بوده است، این روز ها به ثبات نسبی رسیده است.

زمان مطالعه: 1 دقیقه

به گزارش آسمونی : رییس کمیسیون ساماندهی و تنظیم بازار انجمن واردکنندگان موبایل با تاکید بر ایجاد رقابت در بازار بیان کرد: با ترخیص این کالاها و کاهش قیمت ارز، در بازار رقابتی سالم ایجاد شد تا هم واردکننده‌ها و هم اصناف کالا را در رقابت بفروشند. از طرفی به دلیل وفور کالا، بازار از دست دلال خارج شد، چون دلال‌بازی‌ دیگر صرفه اقتصادی ندارد. اکنون قیمت تلفن همراه بسته به مدل، نسبت به 20 تا 30 روز گذشته در بخش خرده‌ فروشی و عرضه به مصرف ‌کننده نهایی بین 15 تا 30 درصد کاهش پیدا کرده است. 

رضا قربانی اظهار کرد: بازار موبایل تابع سه شاخصه مهم است که اصلی‌ترین آن نرخ ارز است، بعدی تامین کالا و اینکه کالا به اندازه کافی وارد شود که بازار را اشباع کند. سوم اینکه کالا دچار دلالی نشود. یعنی حرکت کالا از شرکت واردکننده تا مصرف‌کننده نهایی، چرخه صحیح و شفافی را طی کند. این سه مورد قیمت بازار را تعیین می‌کند.

وی ادامه داد: از طرف دیگر چرخه واردات تا فروش کالایی مثل تلفن همراه بین 15 تا 25 روز است و برای شرکت واردکننده، عمده فروش یا خرده فروش توجیه اقتصادی ندارد که بخواهد کالا را شش ماه احتکار کند. از طرفی آخرین زمانی که شاهد دلار 12 هزار تومانی بودیم، بهمن ماه سال 1398 بوده است. بنابراین کالایی با ارز 12 هزار تومانی به هیچ عنوان در بازار وجود ندارد و تمام کالاهای موجود، با ارز حاصل از صادرات و دلار 20 هزار تومان و بیشتر وارد شده است.

نظر خود را درباره «قیمت گوشی در بازار به دلیل ایجاد رقابت کاهش یافت» در کادر زیر بنویسید :
4 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید