موضع دوستان عربستان در قبال ایران/ پیام‌محرمانه اردن و مصر برای عربستان: توان درگیری با ایران را نداریم | آسمونی
کد مطلب: 28192 درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
موضع دوستان عربستان در قبال ایران/ پیام‌محرمانه اردن و مصر برای عربستان: توان درگیری با ایران را نداریم

موضع دوستان عربستان در قبال ایران/ پیام‌محرمانه اردن و مصر برای عربستان: توان درگیری با ایران را نداریم

به گزارش آسمونی:محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین چند شب گذشته در سفری غیرمنتظره و از پیش اعلام...
زمان مطالعه: 2 دقیقه
موضع دوستان عربستان در قبال ایران/ پیام‌محرمانه اردن و مصر برای عربستان: توان درگیری با ایران را نداریم
موضع دوستان عربستان در قبال ایران/ پیام‌محرمانه اردن و مصر برای عربستان: توان درگیری با ایران را نداریم


به گزارش آسمونی:محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین چند شب گذشته در سفری غیرمنتظره و از پیش اعلام نشده به عربستان سعودی سفر کرد. سفری که توجهات زیادی را با توجه به تحولات روزهای گذشته لبنان جلب کرد و تحلیل های مختلفی پیرامون آن ارائه شد.

تعداد عمده ای از ناظران این سفر غیرمنتظره را در راستای تلاش های ریاض برای اعمال فشار بر ایران ارزیابی کرده اند.

به طوری که پایگاه خبری رأی الیوم نوشت که سعودی ها درصدد هستند تا  ابومازن را برای مقابله با ایران و حزب الله همسو کنند

کانال 7 اسرائیل نیز مدعی شد که عربستان از «محمود عباس» می‌خواهد به ائتلاف ضد ایران بپیوندد.

تلویزیون رژیم اسرائیل با اشاره به سفر غیرمنتظره محمودعباس به عربستان اعلام کرد ریاض خواستار پیوستن تشکیلات خودگردان به ائتلاف ضد ایران و حزب‌الله است.

در واقع از شب گذشته بخش عمده ای از تحلیل ها در مورد سفر محمود عباس به ریاض حول محور فرضیه مقابله با ایران چرخیده است.

در مقابل بخشی دیگر از ناظران و رسانه ها بر این باورند که برخی بازیگران نزدیک به عربستان از رویکرد این کشور در قبال ایران به شدت نگران هستند و قصد دارند از رویکردهای تهاجمی جدید ریاض در مقابل ایران که احتمالا هماهنگ با رویکرد ضد ایرانی آمریکا است جلوگیری کنند.

در همین زمینه گزارش ها حاکی از آن است که محمود عباس در سفر به ریاض حامل پیام مصر و اردن درخصوص ایران است.

المیادین به نقل از شبکه 14تلویزیونی اسرائیل گزارش داد که محمود عباس پس از دیدار از مصر و گفت و گو با عبدالفتاح السیسی در شرم الشیخ در حالی که حامل پیامی از مصر واردن است به عربستان سعودی سفر کرده است.

براساس این گزارش مصر و اردن در این پیام ابراز نگرانی کردند که سیاست های عربستان سعودی و اقدامات اخیر سران این کشور در اجرای کودتای سیاسی در درون هیات حاکمه سعودی و همزمان حمله شدید علیه سیاست های ایران در خاورمیانه منجر به درگیری شدید میان سنی ها و شیعیان درخاورمیانه شود.

تحلیلگر امور عربی شبکه 14 تلویزیونی رژیم صهیونیستی در این خصوص گفت: این درگیری میان کشورهای عربی معتدل و میان ایران خواهد بود و این چیزی نیست که اردن و مصر حداقل در این مرحله خواستار آن باشند تاوضعیت از کنترل خارج نشود پیش تر رسانه های خبری از سفر غیر منتظره محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی به عربستان سعودی خبر داده بودند.

لازم به ذکر است که ثامر السبهان، وزیر مشاور عربستان سعودی در امور خلیج فارس روز دوشنبه (6 نوامبر/15 آبان) اعلام کرد که به دلیل حضور حزب‌الله در ترکیب دولت لبنان برخورد ریاض با این کشور هم‌چون رفتار با کشوری است که به عربستان اعلان جنگ کرده باشد.

حال باید منتظر ماند و دید که آیا کشورهای عربی از رویکرد جنگ طلبانه ریاض در قبال ایران پشتیبانی خواهند کرد؟  آنچه واضح است این است که آن ها از هزینه های اقدامات ریاض علیه تهران آگاه هستند و به راحتی نمی خواهند در دام سعودی ها گرفتار شوند. موضوعی که روز گذشته نیز رسانه های اسرائیل به مقامات این رژیم هشدار داده بودند.

منبع: نامه نیوز

 

www.Asemooni.com

: برای دریافت مشاوره درباره موضع دوستان عربستان در قبال ایران/ پیام‌محرمانه اردن و مصر برای عربستان: توان درگیری با ایران را نداریم فرم زیر را تکمیل کنید
پرداخت هزینه مشاوره

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

instagram.com/asemooniportal

ثبت نظر درباره «موضع دوستان عربستان در قبال ایران/ پیام‌محرمانه اردن و مصر برای عربستان: توان درگیری با ایران را نداریم»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

3 + 7 = ?