کد مطلب: 28965 درج نظر
زمان مطالعه: 10 دقیقه
فردی که ادعای مردمی بودن دارد علیه نظام خنجر کشیده است

فردی که ادعای مردمی بودن دارد علیه نظام خنجر کشیده است

به گزارش آسمونی:رئیس قوه قضاییه با انتقاد از آب به آسیاب دشمن ریختن یکی از مسئولان سابق گفت: فردی که ادعای...
زمان مطالعه: 10 دقیقه
فردی که ادعای مردمی بودن دارد علیه نظام خنجر کشیده است
فردی که ادعای مردمی بودن دارد علیه نظام خنجر کشیده است


به گزارش آسمونی:رئیس قوه قضاییه با انتقاد از آب به آسیاب دشمن ریختن یکی از مسئولان سابق گفت: فردی که ادعای مردمی بودن دارد علیه نظام خنجر کشیده است. آیت الله صادق آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه امروز (یکشنبه) در جمع بسیجیان حقوقدان اظهار کرد: اصل نظام جمهوری اسلامی ایران بر اساس نگاه توحیدی است.

وی افزود: قوه قضاییه به عنوان رکن اصلی نظام جمهوری اسلامی ایران مسئولیت‌های زیادی دارد و قانون اساسی به غیر از حل و فصل اختلافات، مسئولیت‌های سنگینی از جمله احیای حقوق عامه، پیشگیری از وقوع جرم را بر عهده قوه قضاییه قرار داده است. در این شرایط تخریب این رکن نظام چه معنایی دارد.

رئیس قوه قضاییه گفت: همان گونه که مقام معظم رهبری فرمودند: هر وقت این قوه مقتدرانه عمل کرد، هجمه‌ها علیه آن زیاد شد و در جای دیگر نیز فرمودند این هجمه‌ها نشانه ایستادگی قوه قضاییه است.

آیت الله آملی لاریجانی تاکید کرد: در خارج از کشور هجمه‌ها به حقوق بشری بر روی ما زیاد است. بسیاری از کشورها در منطقه و جود دارند که در طول عمر خود هیچ انتخاباتی برگزار نکردند. امروز بحرین برای برگزاری انتخابات می‌جنگد، عربستان هم تا کنون هیچ انتخاباتی برگزار نکرده اما مورد هجمه حقوق بشری قرار نگرفته است. دلیل آن کرنش مقابل آمریکا است، در شرایطی که در کشور ما هر دو سال یک بار یک انتخابات برگزار می‌شود.

وی افزود: در داخل کشور هم برخی آب به آسیاب دشمن می‌ریزند و دروغ‌های عجیب و غریب می‌گویند. آقایی که خودش از مسئولان سابق کشور است در عرض چند دقیقه 50 حرف دروغ علیه قوه قضاییه می‌زند. آیا این خیانت نیست انسان ادعای مردمی بودن بکند و اینطور از پشت به نظام خنجر بزند.

رئیس قوه قضاییه گفت: در نظام جمهوری اسلامی ایران مسئولیت‌هایی بر عهده قوه قضاییه قرار گرفته است. این مسئولیت‌ها را انکار می‌کنند و می‌گویند چرا باید سازمان زندان‌ها و دادگستری‌ها زیر مجموعه قوه قضاییه باشد که باید گفت این از لوازم کار ما است و نظام‌ کشورهای دیگر به گونه دیگر است.

وی افزود: در هیچ جای دنیا، قوه قضاییه ای با این استقلال پیدا نخواهید کرد. حالا ما اصلا سر چه چیزی بحث می کنیم. یک نظامی تشکیل شده و قانون اساسی دارد. می گویند الحاق سازمان زندان ها خلاف قانون اساسی است و می گویند اول انقلاب یک مصوبه ای خلاف انجام شده و همین طور مانده است و می گویند اصلا به زندان ها سر نمی زنند. اولاً شورای انقلاب به لحاظ استحکام، گاهی مصوباتش از مصوبات مجلس هم بالاتر بود،زیرا به تجویز و امضای امام راحل بود. شورای نگهبان آن وقت که ما بحث می کردیم، درباره قوانین مصوب مجلس و قبل از انقلاب نظر می داد. اما مصوبات شورای انقلاب را فقهای شورای نگهبان هم نمی توانند لغو کنند و نمی توانند بگویند خلاف شرع است،زیرا موید به نظر امام راحل بود.

آیت الله آملی لاریجانی گفت: الحاق سازمان زندان ها به قوه قضاییه ربطی به مصوبه شورای انقلاب ندارد. زیرا سازمان زندان ها مصوبه سال 1364 است. حالا یک آقایی بلند می شود و می گوید خلاف قانون اساسی است. خیلی خب، این نظر شما است، اما این را به عنوان یکی از خطاهای جمهوری اسلامی عنوان می کنند، واقعاً عجیب است.

وی ادامه داد: می گویند به زندان ها نظارت نمی شود. این چه دروغی است آخر؟ من در دادسرا، زندان، سازمان ثبت و پزشکی قانونی حضور یافتم. معاون اول و دادستان کل کشور نیز حضور یافتند و روسای کل به صورت منظم بر دادسراها و زندان ها نظارت می کنند و یک معاون نظارت برای روسای کل تعبیه کردیم که کارش فقط نظارت کردن است. در تهران یکبار بدون هیچ اطلاع قبلی، یه یکی از شعبات دادگاه رفتم. دفتر حضور و غیاب را گرفتم و دیدم برخی نیستند. پرسیدم گفتند که در زیارت عاشورا هستند و گفتم زیارت عاشورا مستحب است، اما خدمت به مردم واجب است و می توانند در منزل خود زیارت عاشورا بخوانند.

رئیس قوه قضاییه افزود:مسئولان قوه قضاییه همه زحمت می کشند، اما چه دروغ هایی که نمی گویند. عده ای بال بال می زنند برای دفاع از همراهانشان و نظام را زیر سئوال می برند. یک بنده خدایی گفته بود 17 میلیون پرونده در قوه قضاییه وجود دارد و سریع ضرب در دو کرده و گفته بود 34 میلیون گرفتار داریم و قوه قضاییه توی سر آن‌ها می زند. این چه ادبیاتی است؟ آن هم کسی که سال ها مسئولیت داشته است. در بدو ورود بنده امکان گرفتن آمار وجود نداشت و سیستم cms تکمیل نشده بود؛ ضمن اینکه آمار پرونده ها 15 میلیون است و بارها گفتیم این به معنای 15 میلیون نزاع و شکایت نیست.

آیت الله آملی لاریجانی گفت: مگر دستگاه قضایی بر سر مردم می زند؟ به دستگاه قضایی مراجعه می کنند و دستگاه قضا نیز حکم می کند. این سیاه نمایی ها علیه قوه قضاییه غلط است. ما نمی گوییم اشکال نداریم و قطعاً برای برطرف کردنن آن تلاش می کنیم. بالاترین مسئله ای که در یک سازمان باید به آن توجه کرد، ارتقای منابع انسانی است. منابع انسانی قوه قضاییه به لحاظ کمی و کیفی ارتقاء قابل توجهی پیدا کرده است. در سال 88 حدود 7 هزار قاضی داشتیم و متاسفانه عده ای هم اصرار می کردند همین مقدار کافی است. با تلاش و توقیق و تحقیقات، نیاز دستگاه قضا سنجیده شد و با تلاش های اجرایی مستمر با همین آقایانی که الان علیه نظام سیاه نمایی می کنند، جنگیدم تا اجازه استخدام قاضی بدهند. تا اینکه به رهبر انقلاب نامه نوشتیم و ایشان به مسئولان منعکس کردند و فرمودند استدلال های نامه فلانی منطقی است.

وی افزود: امروز بیش از 11 هزار قاضی در قوه قضاییه مشغول به کار هستند. این کم کاری است؟ گاهی برای جذب قاضی 40 هزار نفر ثبت نام می کنند و بعد از گزینش های مختلف علمی و اخلاقی و روان شناختی، 250 نفر جذب می شوند. این طور نیست که دست هر کسی که از خیابان رد می شود را بگیریم و به عنوان قاضی مشغول شود.

رئیس قوه قضاییه گفت: با این حال هنوز فکر می کنیم تعداد قضات کم است و دلیل آن هم تعداد پرونده های ورودی به محاکم است. قاضی باید با ارباب رجوع با تکریم رفتار کند. یک بار به من گزارش دادند که فلان قاضی با مردم و وکلا بد رفتار می کند و چند بار تذکر داده شد و نهایتاً انفصال دادیم.

آیت الله آملی لاریجانی ادامه داد: من برخلاف عده ای که می گویند ویرانه تحویل گرفتیم، می گویم که دستگاه قضایی سیر تکاملی داشته است. امروز معتقدیم منابع انسانی قوه قضاییه سختگیرانه ترین ممیزی ها را برای جذب قاضی و کارمند در دستگاه قضایی انجام می دهد. بنا نیست که هر چه به ذهن شریف مان آمد، رسانه ای کنیم.

وی با بیان اینکه آرمان های انقلاب اسلامی در واقع آرمان اسلام است، گفت: همان طور که بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی، پیش از انقلاب مکرر اشاره فرموند، اصل نظام، اسلام و طریقه انبیاء الهی خصوصاً حضرت محمد (ص) است. جهان بینی اسلامی، بنیان حرکت انقلابی مردم ما بود و همین مطلب در مقدمه قانون اساسی انعکاس یافته است.

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: مقصود از حرکت انقلابی این است که انسان با ارزش های والای الهی رشد یابد و استعدادهایش شکوفا شود که این‌ها در مقدمه قانون اساسی آمده و انعکاس دهنده حرکت انقلابی مردم ما است. نظام جمهوری اسلامی بر خاسته از این قانون اساسی، یک نظام یکتایی است. گرچه قوانین اساسی در هر جای دنیا نوشته و به رای عمومی گذاشته می شود، طبیعتاً یک نظام سیاسی را تشکیل می دهد اما نظام جمهوری اسلامی یک نظام یکتای سیاسی است. در هیچ نظام سیاسی دیگری، مولفه های این نظام را پیدا نمی کنید. مردم سالاری دینی فقط در این قانون اساسی تبلور پیدا کرده است.

آیت الله آملی لاریجانی گفت: در نظام های لیبرال غربی بنیان ها کاملا با بنیان نظام جمهوری اسلامی متفاوت است و از این جهت هر چه در تبیین نظام جمهوری اسلامی ایران تلاش کنیم جا دارد و در واقع محتوای نظام ما، محتوای اسلام و سند و میثاق قانون اساسی ما، انعکاس دهنده نظام ارزشی و اسلامی است و نظام لیبرال غربی مدعی بود که لیبرالیسم پایان تاریخ است و تمام نظام های دنیا وقتی به عقلانیت می‌رسند، به نظام لیبرال دموکراسی منتهی می شود و نظام جمهوری اسلامی یک چالش اساسی مقابل این طرز تفکر بود؛ بنیان نظام جمهوری اسلامی، بر اساس نگاه توحیدی است.

آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به اینکه بند یک اصل دوم قانون اساسی، کافی است تا شاکله این قانون را تا آخر بدانیم، گفت: در قانون اساسی ما، اساس تبیین و حضور مردم به رای گذاشته شده و مسئولیت ها، مستقیم یا غیرمستقیم بر مبنای رای مردم است و اینجا فرق نظام جمهوری اسلامی با نظام های لیبرال دموکراسی مشخص می شود. در واقع نظام های غربی بر اساس نگاه مدرنیته هستند؛ در نگاه مدرنیته، اصل بر فردگرایی لیبرالی و نسبی بودن ارزش هاست؛ اصل بر این است که ارزش ها را خود انسان ها خلق می کنند، در حالی که بنابر نظام اسلامی که تبلورش در قانون اساسی است؛ اساس تفکر ما، جهان بینی الهی است.

رئیس قوه قضاییه ادامه داد: لیبرال ها همه منکر خدا نیستند اما معتقدند، خدا، نقش اساسی در فکر انسان نداشته است، در حالی که در نظام اسلامی ما، توحید اصل است و نگاه توحیدی، نگاه ما به عالم و آدم را تحت تاثیر قرار می دهد. نظام ارزشی جمهوری اسلامی، یک نظام الهی است. چطور می شود بگوییم، ارزش ها از دانش ها و واقعیات جدا هستند؟ تز جدایی دانش و ارزش، در مغرب زمین بسیار مورد حمایت قرار گرفت و یکی از ارکان همین مدرنیته است.

وی با بیان اینکه سکولاریسم در نظام جمهوری اسلامی معنا ندارد، گفت: در عالم واقع در دوران های مختلف، عده ای آمدند و حتی مسئولیت در این کشور داشتند و از سکولاریسم به نحوی دفاع می کردند و ترویچ می دادند و برای مدعیان روشنفکری مجال عجیب و غریب داده بودند تا سکولاریسم را در بستر دانشگاه ها و مطبوعات ترویج کنند، در حالی که این با قانون اساسی ما سازوکار نیست و سکولاریسم نفی شده است. در همین نظام جمهوری اسلامی، برخی مسئولان طور دیگر عمل کردند.

رئیس قوه قضاییه گفت: در بند اول اصل سوم قانون اساسی آمده که دولت جمهوری اسلامی باید همه امکانات خود را برای این امور که 16 بند است، بکار بگیرد. بند اول، ایجاد محیط مساعد برای رشد فضایل اخلاقی بر اساس ایمان و تقوا و غیره است. یک عده ای از بزرگواران گفتند ما نمی توانیم مردم را به زور به بهشت ببریم (بهشت اجباری). یک عده ای گفتند حالا دو خال موی خانمی بیرون باشد، چه اشکال دارد؟ اصلا واقعا بحث بر سر این ها است؟ بحث بر سر این است که مسئول جمهوری اسلامی، چقدر به همین بند التزام دارد؟ آیا تمام امکانات را برای ترویج فضایل اخلاقی بکار بسته است؟ آیا با تمام مظاهر تباهی و فساد مقابله شده است. مقصود من این است که اصول قانون اساسی ما هم دقیق نوشته شده و هم انعکاس دهنده خوبی برای آرمان های انقلاب اسلامی است و هم وظیفه سنگینی را بر دوش مسئولان برای حرکت به سوی اهداف متعالی انقلاب اسلامی قرار داده است. در مقام عمل طبیعی است هر نظامی با چالش مواجه است و همیشه نمی تواند آنچه می‌خواهد را در بستر واقعیت متبلور کند.

رئیس دستگاه قضا ادامه داد: در مقام ارزیابی آنچه واقع شده، باید منصفانه عمل کرد. نظام جمهوری اسلامی که این چنین در مقام شالکه ترسیم شده، در مقام عینیت یافتن طبیعی است با مشکلاتی مواجه می شود اما سیر تکاملی خود را داشته است. از ابتدای انقلاب، منافقان مقابل نظام ایستادند، اطرافیان امام را چگونه تخریب می کردند، با شهید بهشتی چه کردند، روزنامه ای از این ها نبود که تهمت آمریکایی بودن را نزنند. این بساط منافقان بود و بعد هم جریان بنی صدر و بعد هم تحریم های گسترده و جنگ تحمیلی علیه جمهوری اسلامی و تا به امروز دشمنی دشمنان جمهوری اسلامی، کمتر نشده است. در اوایل انقلاب می گفتند دو ماه بیشتر جمهوری اسلامی دوام ندارد و انحاء هجمه ها و کودتاها را داشتند، اما این نظام به برکت خون شهدا و به یمن حضور مردم در صحنه ادامه یافت و امروز جمهوری اسلامی در نقطه ای پر اقتدار در منطقه ایستاده است.

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: امروز جمهوری اسلامی، تاوان ایستادگی خود را می دهد. اگر جمهوری اسلامی هم مانند دولت های متجرع منطقه مقابل آمریکا و اذنابش کرنش می کرد، امروز وضع این چنین نبود اما هزینه در انداختن طرحی نو در فلسفه های سیاسی دنیا، همین است.

آیت الله آملی لاریجانی اظهار کرد: برخی جامعه شناسان غربی مروج این فکر بودند که سکولاریسم همه دنیا را می گیرد و فکر دینی دیگر جایی در دنیا ندارد، اما امروز اذعان می کنند که فکر دینی احیا شده است؛ چه کسی جز جمهوری اسلامی در دنیا، بانی این حرف بود؟

رئیس قوه قضاییه بیان کرد: آنهایی که از بیرون نگاه می کنند، می فهمند جمهوری اسلامی و امام امت چه غوغایی در دنیا به راه انداخت. آیا جمهوری اسلامی نبود که احیا کننده این تفکر در دنیا بود؟ به جز جمهوری اسلامی جایی بود که این حرکت را ایجاد کند؟

وی گفت: در ابعاد نظامی، فرهنگی، علمی و سیاسی، پیش روندگی فرزندان خود را ببینید و حالا عده ای در حال تخریب جمهوری اسلامی هستند. در درون کشور هم عده ای سیاه نمایی می کنند و این همه واقعیت را نمی بینند. نفس بقای نظام اسلامی با این همه فشار و تحریم، یک معجزه است که ناشی از بصیرت ملت ما است، اما برخی سیاه نمایی می کنند و دنبال قطع امیدها هستند و عده ای می خواهند برای خود کاسبی راه بیاندازند و بگویند ما منجی هستیم. چرا می خواهید به خاطر یک کار سخیف، روی ارزش های انقلاب یک خط سیاه بکشید؟

آیت الله آملی لاریجانی ادامه داد: در قوه قضاییه کارهای زیادی انجام شده است. باید این واقعیت ها را ببینیم و بعد تخریب کنیم.

وی افزود: مسئله عدالت رکن اصلی قوه قضاییه است که اجرای آن هم دشوار است.

رئیس قوه قضاییه بیان داشت: میلیون ها پرونده در قوه قضاییه رسیدگی می شود و نمی توان آن را با 3 پرونده ارزیابی کرد. چراکه نمی‌توانیم 15میلیون پرونده را با سه پرونده ارزیابی کنیم.

وی با اشاره به اینکه حقوقدان ها مسئولیت زیادی دارند، گفت: حقوقدان ها باید هم در نقادی و هم در حمایت از قوه قضاییه شرکت کنند و باید برابر سیاه نمایی هایی که علیه قوه قضاییه انجام می شود، پاسخگو باشند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

معرفی نویسنده:

تحصیلکرده رشته زبان انگلیسی و علاقمند به اخبار و موضوعات روز ایران و جهان، تازه ترین نوشته های من در بخش اخبار آسمونی منتشر میشه

ثبت نظر درباره «فردی که ادعای مردمی بودن دارد علیه نظام خنجر کشیده است»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

3 + 8 = ?