کد مطلب: 15236 درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
تنها راه ملاقات با امام زمان (عج)

تنها راه ملاقات با امام زمان (عج)

وفای به عهد یک دستور قرآنی است که در علم حقوق و تجارت گاه به جای آن واژه‌های وفای تعهد، پرداخت و اجرای تعهد...
زمان مطالعه: 1 دقیقه

Untitled-1

وفای به عهد یک دستور قرآنی است که در علم حقوق و تجارت گاه به جای آن واژه‌های وفای تعهد، پرداخت و اجرای تعهد به کار برده می‌شود. در لغت به معنای به جای آوردن تعهد و انجام دادن عهد و پیمان و در واقع به معنای اجرای قرارداد است. در تجارت این اصطلاح شامل پرداخت پول، انجام کار یا خودداری از انجام کار و انتقال یا تسلیم حق یا مال است.

امام زمان (عج) می‌فرماید :

وَ لَوْ اَنَّ أشیاعَنا وَ فَقَّهُمُ اللّه ُ لِطاعَتِهِ، عَلی اجْتِماعٍ مِنَ الْقُلُوب فی الْوَفاءِ بالْعَهْد عَلَیْهِمْ، لَما تأخَرَّ عَنْهُمُ الْیُمْنُ بلِقائنا، وَ لَتَعَجَّلَتْ لَهُمْ السَّعادَةُ بمُشاهِدَتِنا، عَلی حقِّ الْمَعْرِفَةِ وَ صِدْقِها مِنْهُمْ بنا، فَما یَحْبسُنا عَنْهُمْ إلاّ ما یَتَّصِلُ بنا مِمّا نُکْرِهُهُ. (بحارالانوار 53: 177)

از امام  علیه  السلام  نقل شده که به شیخ مفید فرمود:

اگر دلهای شیعیان ما  که خداوند آنان را برای اطاعت خودش موفق کند در وفا کردن به پیمانشان یکی بود هرگز سعادت و ملاقات ما از آنان به تأخیر نمی افتاد، بلکه سعادت دیدار با ما همراه با شناخت و صداقت برای آنان زود به دست می آمد، چیزی جز کارهای ناشایست آنان ما را از ایشان محبوس نمی سازد.

سه نکته :

   در معامله با مردم خیانت نکن

حضرت رضا(ع) از پدرانش از پیامبر خدا روایت می کنند که آن حضرت فرمود: کسی که با مردم معامله کند و به آنان ستم نورزد و سخن بگوید و به آنان دروغ نگوید و به آنان وعده دهد و خلف وعده نکند از کسانی است که مروتش کامل شده و عدالتش آشکار گشته، برادری اش واجب شده و غیبتش حرام است.

    از عهد و پیمان می پرسند

قرآن مجید  و روایات نسبت به این حقیقت تاکید و پافشاری دارند.

"و اوفوا بالعهد ان العهد کان مسئوولا (سوریه اسراء آیه 34)؛ به عهد و پیمن وفا کنید زیرا عهد و پیمان مورد بازپرسی است".

   همه دین همین است!

شخصی به نام ابومالک می گوید به حضرت علی بن الحسین (ع) گفتم مرا به همه قوانین دین خبر ده، گفت حضرت فرمودند گفتار حق و حکومت به عدالت و وفای به عهده همه قوانین دین است.

معرفی نویسنده:

ثبت نظر درباره «تنها راه ملاقات با امام زمان (عج)»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

4 * 6 = ?