کد مطلب: 8354 درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
تیم ملی واقعا در جام ملتهای آسیا مدعی است ؟

تیم ملی واقعا در جام ملتهای آسیا مدعی است ؟

1393/09/13این روزها که زمزمه لغو اردوی آفریقای جنوبی بیشتر از هر وقت دیگر به گوش می رسد، مقایسه تعداد بازیهای...
زمان مطالعه: 3 دقیقه

1393/09/13

این روزها که زمزمه لغو اردوی آفریقای جنوبی بیشتر از هر وقت دیگر به گوش می رسد، مقایسه تعداد بازیهای دوستانه حریفان ایران با بازیهایی که تیم ملی انجام داده نگرانی‌های زیادی را ایجاد می کند.

به گزارش آسمونی به نقل از ایسنا، کمتر از 40 روز دیگر جام ملتهای اسیا آغاز می شود؛ رقابتهایی که برای رقبای سنتی فوتبال قاره کهن مسابقاتی مهم و پر اهمیت به حساب می آید. شاید این دوره از رقابتهای جام ملتها از یک حیث دیگر هم با اهمیت باشد و آن هم چهره شدن تیمهایی است که تا پیش از این کمتر در بین مدعیان آسیایی به حساب می آمدند اما نگاهی به عملکرد این تیمها نشان می دهد باید این دوره از رقابتهای جام ملتهای آسیا را رویدادی "ویژه" بدانیم.

اگر تا دوره قبل این رقابتها تنها تیمهایی نظیر ایران، ژاپن، کره جنوبی و استرالیا مدعی قهرمانی بودند در این دوره می توان به بازگشت عربستان و چین به جمع مدعیان و ظهور پدیده هایی نظیر قطر، اردن و ازبکستان اشاره کرد.

در این میان، بعد از عملکرد قابل قبول تیم ملی ایران در جام جهانی و به ویژه دو بازی ابتدایی برابر نیجریه و آرژانتین حریفان آسیایی احترام بسیار بیشتری برای تیم ایران قائل هستند و بعید است که کارشناسی در فوتبال آسیا تیم ایران را مدعی قهرمانی در استرالیا نداند.

با این حال هر چه قدر بازی برابر "نجیب زادگانی" مانند آرژانتین و بوسنی و رویارویی برابر مردانی چون لیونل مسی و ادین ژکو برای سختکوشان ایرانی در جام جهانی راحت بود، رویارویی برابر تیمهایی نظیر بحرین، امارات و قطر که همه ویژگیهای حریفان عربی را در اختیار دارند، نمی تواند راحت باشد، آن هم در شرایطی که بدانید این حریفان چگونه خود را برای مقابله با ایران آماده کرده اند.

هر چه قدر به شایعات دست به یکی کردن تیمهای منطقه برای منزوی کردن تیم ایران بی توجه باشیم اما نمی شود از تعداد بازیهایی که این حریفان در ماه های اخیر انجام داده اند و فرصت سوزیهایی که فوتبال ایران کرده بگذریم، آن هم در شرایطی که در این روزها بیش از هر زمان دیگر احتمال لغو اردوی آفریقای جنوبی قوت گرفته است.

قطر خطرناک ترین حریف ایران

در میان سه حریف ایران شاید قطر از هر لحاظ وضعیت بهتری داشته باشد. این تیم که نتایج بسیار خوبی در ماه های اخیر زیر نظر جمیل بالمادی الجزایری گرفته پس از پایان جام جهانی تا شروع جام ملتها 15 بازی دوستانه انجام داده و خواهد داد که در میان نتایج به دست آمده پیروزی برابر استرالیا، عربستان و ازبکستان از همه جالب توجه تر بوده است.

حضور بازیکنانی که به تازگی تابعیت قطری گرفته اند یکی از راهکارهایی است که مسوولان فدراسیون فوتبال قطر و آکادمی "اسپایر" این کشور برای قدرت گرفتن فوتبال کشورشان با توجه به در پیش بودن میزبانی جام جهانی اندیشیده اند و جام ملتها می تواند شروع قدرتنمایی این کشور برای حضور در جام جهانی 2018 و پس از آن میزبانی جام جهانی 2022 باشد.

امارات، با دستی پر

تیم ملی امارات هم این روزها به شدت در حال آماده کردن خودش است تا بتواند جواب سرمایه گذاری بلند مدتی که انجام داده را بگیرد. این تیم که بر خلاف سالهای قبل از مربی بومی بهره می برد، می خواهد در این دوره بر ناکامیهای سالهای قبل غلبه کند. "مهدی علی" سرمربی این تیم از آن جهت خوشبخت است که بازیکنانش از تیمهای نوجوانان امارات و از سن 13، 14 سالگی کنار هم بوده اند.

این تیم نیز مانند قطر بازیهای دوستانه زیادی انجام داده که تساوی برابر تیمهایی نظیر نروژ، پاراگوئه، لیتوانی و استرالیا از نتایج بسیار خوب این تیم بوده است. امارات از تیر و پس از پایان جام جهانی تا شروع جام ملتهای آسیا 13 بازی دوستانه انجام داده و خواهد داد.

بحرین دردسرساز

همانطور که کارلوس کی روش بارها گفته بازی با تیمهای عربی مایه دردسر است و سرآمد این تیمها با ویژگیهای همیشگی تیم ملی بحرین است؛ تیمی که هر چند به نظر نسبت به دو حریف دیگر برای ایران ساده تر به نظر می رسد اما باخت فراموش ناشدنی فوتبال ایران به بحرین در منامه همیشه یک نوستالژی آزار دهنده است و می تواند به لحاظ روانی برای تیم ملی یک امتیاز منفی باشد.

این تیم هم مانند امارات مربی بومی دارد و "عید مرجان" وظیفه دارد فوتبال بحرین را به جمع مدعیان فوتبال آسیا ببرد. بحرین نیز مانند دو حریف دیگر ایران بازیهای دوستانه زیادی دارد که البته بخشی از آن مانند امارات و قطر در جام خلیج فارس انجام گرفته است. بحرین در هفت بازی دوستانه رسمی که داشته توانسته در بهترین عملکرد خود برابر ازبکستان، کره شمالی و قطر به نتیجه مساوی برسد.

ایران، با پرستیژ اما...

شاید نیاز به یادآوری نباشد که تیم ملی ایران با همه توقعها و انتظارهای داخلی و خارجی که وجود دارد پس از جام جهانی تاکنون تنها توانسته یک بازی دوستانه داشته باشد و اگر بازی با فلسطین و عراق را هم قطعی بدانیم (بازی با فلسطین در تقویم فیفا ثبت نشده)، تیم ایران تا شروع جام ملتها تنها 3 بازی تدارکاتی را پشت سر خواهد گذاشت.

بعید نیست که اگر امروز فکری به حال این تیم و نحوه آماده سازی اش نکنیم، همه ما از رسانه ها گرفته تا مردم و مسوولان فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش بعد از جام ملتها افسوس زمانهای از دست رفته را بخوریم که چرا به خاطر اختلافهای بین سازمانی، تیم ملی را قربانی کردیم و احترامی که بعد از جام جهانی به دست آوردیم را تا این حد آسان از دست دادیم.

معرفی نویسنده:

ثبت نظر درباره «تیم ملی واقعا در جام ملتهای آسیا مدعی است ؟»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

3 + 9 = ?