کد مطلب:  49494 
درج نظر
ویرایش پست
درج نظر
زمان مطالعه: 7 دقیقه
شبکه ملی اطلاعات، اینترنت ملی نیست

شبکه ملی اطلاعات، اینترنت ملی نیست

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: شبکه ملی اطلاعات به معنی اینترنت ملی نیست و دارایی‌های داده‌ای مهم کشور را مدیریت می‌کند که اگر اینترنت جهانی قطع شود کشور کارهای خودش را پیش ببرد و دچار نقصان نگردد.
زمان مطالعه: 7 دقیقه
شبکه ملی اطلاعات، اینترنت ملی نیست - The national information network is not the national Internet
شبکه ملی اطلاعات، اینترنت ملی نیست - The national information network is not the national Internet
شبکه ملی اطلاعات، اینترنت ملی نیست - The national information network is not the national Internet

به گزارش آسمونی : سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در نشست خبری گرامیداشت سی و پنجمین سالگرد تأسیس این شورا، گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی یک میراث برای انقلاب است و از گام دوم انقلاب تاکنون 40 سال را پشت سر گذاشته و در همه این سال‌ها فلسفه وجودی‌اش حضور در فرهنگ بوده است. این شورا پایه‌گذار سیاست‌های مختلفی در حوزه فرهنگ و علم و فناوری بوده است همانطور که امام فرهنگ را مرکز تحولات جامعه مطرح می‌کردند و نگاهشان به فرهنگ محوری بود رهبر انقلاب نیز فرهنگ را عامل حل مسائل اجتماعی در جامعه می‌دانند.وی ادامه داد: در دوره‌ای از زمان سیاست محور همه مسائل و تعیین کننده سرنوشت هر کشور بود اما به مرور که جنبه های دیگر مطرح شد مسئله اقتصاد عامل اساسی تحولات قرار گرفت در این بین قوی شدن جامعه و فرد نیز موجب شده است تا به عقیده عده ای از صاحب نظران ما در دوره فرهنگ مرکزی زندگی کنیم.

اصلاح فرهنگ مصرف موجب معجزه در اقتصاد خواهد شد

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به بودجه شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد: در وضعیت کنونی کشور ما 1200 میلیارد تومان در حوزه یارانه هزینه کرده‌ایم که دو برابر و نیم بودجه امسال کل کشور است. ما برای 6 واحد مصرف شده انرژی در واقع یک واحد نیاز داریم اما 6 برابر نیازمان برق، گاز و ... مصرف می‌کنیم به همین خاطر برای اصلاح آن نیاز به اصلاح فرهنگ مصرف در کشور داریم. به طور مثال در کشورهای پیشرفته یک روز زباله جمع می‌شود اما در شهرهای ما روزی یک یا حتی دو بار زباله جمع می‌شود. به همین خاطر است که می‌گویم اگر فرهنگ مصرف اصلاح شود در بحث اقتصاد معجزه خواهد شد.

عاملی در ادامه سخنان خود تصریح کرد: فرهنگ در دیدگاه امام و رهبری پررنگ بوده به همین خاطر است ما یک انقلاب فرهنگی کردیم چون با سبک و روش زندگی پهلوی مخالف بودیم حال عده‌ای می‌پرسند که چرا شورا وارد حوزه علم و فناوری شده است در پاسخ باید بگویم چون پیشران همه چیز علم و فناروی است و همانطور که در یانیه گام دوم مشاهده کرده‌اید یکی از راه های راهبردی و استراتژیک که رهبر روی آن تأکید داشتند مسئله علم و فناوری بوده است.وی افزود: امروز علم و فناوری نظام فرهنگی تولید می‌کند به همین خاطر ما با یک تغییر اساسی در زندگی‌هایمان مواجه شده‌ایم. در دنیای امروز ما با دو فضای جغرافیایی و باز مواجه هستیم در فضای اول به آن اشراف داریم برایش قانون وضع کرده و چارچوب قائل می‌شویم اما در فضای دوم که یک فضای باز است با دهه ظهور اینترنت که به دهه خیرگی نیز معروف است مواجه می‌گردیم. دولت‌های مختلف در تلاشند که محیط دوم خود را با محیط اول منطبق کنند در همین راستا کشور ما نیز تلاش می‌کند که نظام بانکی، ثبت احوال، منابع داده های جغرافیایی و ... را شامل این حرکت کند.

تا سال 2006، 75 درصد منابع اطلاعاتی در اختیار مراکز اطلاعاتی امریکا بود

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در حال حاضر 130 لایحه اطلاعات ملی ثبت شده داریم که یک مدیریت ملی باید حاکم براین داده‌ها باشد. در سال 2006، 75 درصد منابع اطلاعاتی جهان در اختیار مراکز اطلاعاتی آمریکا بود و سرورها و داده‌ها از آنجا مدیریت می‌شد امروز این رقم به 50 درصد رسیده است به همین خاطر کشورهایی همچون روسیه سعی می کنند از ورودی داده‌های خود را مدیریت کنند. ایران نیز در این زمینه اقدام به تأسیس شبکه ملی اطلاعات کرد.شبکه ملی اطلاعات، اینترنت ملی نیست

عاملی با تأکید براینکه شبکه ملی اطلاعات اینترنت ملی نیست، بیان داشت: این شبکه در واقع حفاظت از داده‌های ملی است که به طور مثال در شهر الکترونیکی مثل تهران از 79لایه اطلاعاتی و 1700 خدمات شهری تعریف شده حفاظت می‌کند. اولویت شبکه ملی اطلاعات دارایی‌های داده‌ای کشور است به همین خاطر باید بر روی سیستم مدیریت اجتماعی کشور اشراف داشته باشیم.

وی با تأکید براینکه یکی از خصایص فرهنگ امروز سردرگمی فرهنگی است تصریح کرد: فرهنگ امروز هم ظرفیت ایجاد کرده و هم بحران و چالش، به همین خاطر ما در معرض تکثر فرهنگی قرار گرفته ایم. امروز پلتفرم‌ها سیاست ارتباطات را تعریف می‌کنند. به عقیده بسیاری از صاحب نظران انسان امروز دچار گمگشتگی شده است چرا که ارتباطات بیرونی دچار تنوع و تکثر شده‌اند. مورد بعدی که باید به آن تأکید کنم شبکه‌ای شدن جوامع است که به تناسب افکار گرایشات و علایق جوامع شکل می‌گیرند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: در مورد جهان دوم که جهان باز می‌گویند بحث الگوریتمی نیز مطرح است چرا که خیلی ها این عصر را عصر الگوریتم نامگذاری کرده اند به این خاطر که نظامها را برنامه ریزی می‌کنند.

عاملی در ادامه سخنان خود در جمع اصحاب رسانه گفت: ما برای انقلاب اسلامی آرمان استقرار عدالت اجتماعی در جامعه را داریم ما با ورود به فضای مجازی و جهان دوم چالش‌های استعمار سوم یا سلطه آمریکا را پیش رو داریم اما قابلیتهایی را نیز برای تحقق بخشیدن به آرمان‌های انقلاب داریم.پراکندگی مصوبات شورا یکی از ضعف‌های آن است

وی با اشاره به اینکه شورای عالی انقلاب فرهنگی در دو حوزه علم و فناوری و  فرهنگ کار می‌کند، افزود: این شورا تاکنون دو هزار و 300 مصوبه داشته که 66 درصد آنها مربوط به حوزه علم و فناوری، 27 درصد مربوط به حوزه فرهنگ و 8 درصد مربوط به مصوبات مشترک است. همه این مصوبات در 28 قالب تصویب شده‌اند اما پراکندگی آنها یک ضعف به حساب می‌آید چرا که هرچقدر قالب‌ها استاندارد تعریف شوند موفقیت بیشتری را فراهم می‌کنند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: 1117 مصوبه مربوط به افراد بوده یعنی روسای دانشگاه ها، نمایندگان شورا و ...، همچنین 68 درصد مصوبات یعنی 1790 مصوبه تاکنون اجرایی شده، 8.5 درصد یعنی 1227 مصوبه در حوزه علوم و فناوری، 23.7 درصد یعنی 424 مصوبه در حوزه فرهنگ و 7.8 درصد یعنی 139 مصوبه در حوزه های مشترک تاکنون اجرایی شده اند. برای بررسی علت اجرایی نشدن باقی این مصوبات در واقع دولت نسبت به آنها اقدام جدی نکرده است. دولتها مقداری با مصوبات شورا فاصله دارند و اندازه این فاصله در ادوار مختلف متفاوت بوده است.دلایل اجرایی نشدن برخی مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی توسط دولتها

عاملی در خصوص دیگر ضعف‌های مصوبات شورا و علت اجرایی نشدن تعدادی از آنها گفت: مبهم و انشایی بودن متن مصوبات، فقدان تقسیم کار ملی، فقدان برنامه‌های عملیاتی، فقدان شاخصهای ارزیابی و سنجش، فقدان ضمانت های حقوقی و ضعف در مشارکت دستگاه‌ها در ارائه طرح‌ها به شورا را از دیگر ضعفهای مصوبات شورا دانست.

وی در خصوص فقدان تقسیم کار ملی با اشاره به سه سند نقشه جامع علمی کشور، سند مهندسی کشور و سند جامع تحول آموزش و پرورش عنوان کرد: در سند نقشه جامع علمی کشور 224 برنامه عمل، در صند مهندسی کشور 300 برنامه عمل در قالب 13 راهبرد کلان ملی تعریف شده است و این یعنی ما در تلاش برای تقسیم کار ملی هستیم.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان داشت: ما در مسیر جدید شورا ضمن احترام به مصوبات شورا و اجرایی سازی مصوبات قبلی و پیگیری برای اجرای آنها به بروز رسانی اسناد هم اهمیت می‌دهیم چرا که نقشه جامع علمی کشور نیازمند بروزرسانی است و در این راستا دبیرخانه شورا دو اقدام مهم را در ساختار انجام داده است. چرا که ارتباط قوی بین شوراها و کمیسیون های تخصصی و ستاد نقشه جامع علمی کشور وجود نداشت و به همین خاطر برای رفع این مشکل ستاد فرهنگ و علم و فناوری را تدبیر کردیم تا هر کمیسیونی که امروز کار می‌کند در ارتباط با شورای تخصصی خود باشد و برای اجرایی سازی مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی تلاش کنند.

عاملی در ادامه این نشست به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.حضور 8 وزیر کشور با حق رأی در جلسات سیاست گذاری شورای عالی انقلاب فرهنگی

وی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی براینکه چرا شورای عالی انقلاب فرهنگی برای وزارت علوم و آموزش عالی تصمیم گیری می‌کند، گفت: تصمیم گیری برای حوزه سیاست گذاری علم و فناوری که زیرمجموعه وزارت علوم، بهداشت و آموزش و پرورش می‌شود برعهده شورای عالی انقلاب فرهنگی است. اگر قرار باشد مجری هم اجرا کننده طرح باشد هم خودش سیاست گذاری کند ممکن است فرمان را برای نفع بیشتر خود بچرخاند. در جلسات شورا 8 وزیر از جمله وزیر علوم، بهداشت، آموزش و پرورش، اطلاعات و ... با حق رأی حضور دارند و در تصمیم گیری‌ها دخیلند. در کمیسیون‌های تخصصی شورا نیز معاونین وزارتخانه ها و کمیسیون‌های تخصصی مجلس نیز حضور دارند.اتصال سند مهندسی فرهنگی به برنامه های 5 ساله کشور

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه سه  سند مهم شورا چیست و چگونگی اجرایی شدن آنها چگونه است گفت: سند مهندسی فرهنگی کشور سند بسیار مهمی است و برای آن 13 برامه کلان ملی تدوین شده است و ذیل هر برنامه جمعا حدود 300 برنامه اقدام تصویب گردیده به همین خاطر ستاد هماهنگی و راهبردی این سند تشکیل شده و حتی این سند به برنامه های 5 ساله کشور اتصال پیدا کرده است. اگر این اسناد به تصمیم گیری های مهم دولت وصل نشود سندها سلیقه ای می‌شود.قطعی اینترنت کشور در هفته های گذشته تست خیلیخ وبی برای شبکه ملی اطلاعات بود

عاملی در پاسخ به سوال یکی دیگر از خبرنگاران مبنی براینکه آیا شبکه ملی اطلاعات جایگزین اینترنت ملی یا جهانی می‌شود، گفت: این شبکه به معنی اینترنت ملی نیست و دارایی‌های داده ای مهم کشور را مدیریت می‌کند که اگر اینترنت جهانی قطع شود کشور کارهای خودش را پیش ببرد و دچار نقصان نگردد. چند روزی که اینترنت کشور قطع شد تست خیلی خوبی برای شبکه ملی اطلاعات بود. چرا که توانستیم در کنار قطعی اینترنت، اینترنتهای شبکه بانکی، انرژی و... را داشته باشیم که به خوبی هم کار می‌کردند.

وی در پاسخ به این سوال که نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص استنفرد 2040 چیست، تصریح کرد: اولین گزارش راجع به این سند را دبیرخانه شورا تدوین کرد استنفرد در واقع شاید حس پشرفت علم و فناوری را تقویت می کرد اما نقدی که در این گزارش وارد است ایجاد تشکیک در کیفیت مقالات دانشگاهی ایران بود. چرا که مدعی است دانشگاه های ایران با بودجه‌های کم این حجم از تولید مقالات علمی را دارند.

: برای دریافت مشاوره درباره شبکه ملی اطلاعات، اینترنت ملی نیست فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط :

نظر خود را درباره «شبکه ملی اطلاعات، اینترنت ملی نیست» در کادر زیر بنویسید :

3 * 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید