کد مطلب:  14498 
درج نظر
ویرایش پست
درج نظر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
اسامی تنباکوهای جدید از «پرتقال خونی» تا «گواوا»/ کدام تنباکو ضرر کمتری دارد؟

اسامی تنباکوهای جدید از «پرتقال خونی» تا «گواوا»/ کدام تنباکو ضرر کمتری دارد؟

95/01/22این روزها تنباکوهای مختلفی با نام‌های عجیب وارد بازار شده‌اند که مشخص نیست ضررشان نسبت به تنباکوهای...
زمان مطالعه: 4 دقیقه

95/01/22

این روزها تنباکوهای مختلفی با نام‌های عجیب وارد بازار شده‌اند که مشخص نیست ضررشان نسبت به تنباکوهای قدیمی کمتر باشد.

به گزارش آسمونی به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان،‌ در تعریفات مجازی آمده است که قلیان وسیله‌ای آبی برای کشیدن تنباکو که در خاورمیانه٬ آسیای مرکزی و شمال آفریقا متداول است.

قلیان توسط ایرانیان و هندی‌ها اختراع شد که در فارسی به صورت قالیان و غلیان نیز ثبت شده و گاه نارگیلی نیز نامیده شده‌است. در افغانستان به کل مجموعه قلیان، چلم نیز می‌گویند.
در کشورهای عربی به نام شیشه و نارجیلة معروف است و در شبه قاره به حقّه معروف است. قلیان برای استفاده از دود حاصل از تماس زغال گداخته و تنباکو است که به این عمل «کشیدن قلیان» می‌گویند.
داستان از اواخر سال 70 پرنگ تر شد، ابتدا دود هم نبود ولی با روی کار آمدن تنباکو‌های مختلف (میوه‌ای) دود‌ها هر روز بیشتر شد تا جاییکه فعالان محیط زیستی هم صدایشان درآمد که قلیان نه تنها به آدم‌ها آسیب می‌رساند بلکه باعث تخریب محیط زیست می‌شود.
دستان پشت پرده واردات تنباکو را حیدر محمودی راشد، تولیدکننده داخلی تنباکو  به «شهروند» می‌گوید: «در بازار همه چیز پیدا می‌شود، با مدل‌های مختلف. عمده این محصولات هم در کشورهای همسایه مانند عراق و شمال عراق تولید می‌شود، پاکستان را هم می‌توان به این کشورها اضافه کرد، این مواد به صورت قاچاق وارد می‌شوند، اغلبشان مانده‌اند و قابل استفاده نیستند.  بعضی‌ها یک‌ساله و دوساله‌اند، قارچ که می‌گذارند، توسط قاچاقچی‌ها به کشورهای دیگر فرستاده می‌شوند، هیچ نظارتی هم اعمال نمی‌شود.»
با بالا رفتن قاچاق و سوء استفاده قاچاقیچان داخلی و خارجی روند طعم مختلف تنباکو اضافه شد به طوری که در سال‌های اخیر گوشمان به نام‌های انواع میوه‌ها،،لیمو یخ، سیب یخ، هندوانه نعناع، پرتقال یخ،بلومیکس،ماراکویا،هلو نعناع، دوسیب،بلومیس،گواوا،میوه های استوایی، تمشک آبی، پرتفال خامه ،چرتقال نعنا، هلو پرتقال، پرتقال خونی، بلوبری، چای زعفرانی، دوسیب نعنا، شیر نارگیل، شیرقهوه، بخارآبی، آدامس، آدامس دارچین، شلیل، دارچین، سیب یخ، شراب، ردبول و ...  آشنا شد.

قائید رحمت، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با تأکید بر ضرورت اطلاع‌رسانی دقیق نسبت به واردات توتون‌های آلوده،‌به «خانه ملت» گفت: «در بعضی موارد ممکن است افراد نسبت به آلوده بودن این توتون‌ها آگاهی چندانی نداشته باشند که لازم است رسانه‌ها این آگاهی را به مردم به‌ویژه جوانان بدهند.  باید تلاش شود تا واردات این محصولات به کشور محدود شود. البته ناگفته نماند که کشور با معضل قاچاق کالا هم روبه‌رو است به گونه‌ای که اگر بتوان از واردات این کالاها جلوگیری کرد این مواد از راه قاچاق وارد می‌شوند.»

فروش قلیان در پارک ها مجاز نیست

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: فروش قلیان در پارک ها و از سوی دستفروشان، مجاز و رسمی نیست.
جنیدی از ماموران شهرداری و نیروی انتظامی خواست تا نسبت به جمع آوری این دست فروشان اقدام کنند.
وی یادآور شد: مصرف قلیان موجب بروز بیماری های متعدد از بیماری های تنفسی گرفته تا خونی، می شود.
از قلیان سراهای اطراف دانشگاه ها که رشد قارچ گونه ای به خود گرفته اند مشاهده شده است که سودجویان برای تشویق جوانان به کشیدن قلیان از ترفندهای «تخفیف ویژه» با ارائه کارت دانشجویی استفاده می کنند و همچنین در پارک های عمومی اجاره دادن قلیان از 20 تا 50 هزار تومان مشاهده می شود.

 رشد نگران کننده مصرف قلیان در کشور

بنا به آمار اعلام شده از سوی وزارت بهداشت، مصرف روزانه قلیان تا سال 86 روند کاهشی یا ثابت داشت، اما از سال 88 مصرف روزانه آن زیاد شده است.
طبق این آمار، مصرف قلیان در نوجوانان 13 تا 16 سال کشور بیش از دو برابر رشد یافته که این میزان رشد بین دختران بیشتر بوده است.
شیوع مصرف مواد دخانی شامل سیگار و قلیان در سال 82 در پسران 16 درصد بود که در سال 86 به 31.5 رسیده و در دختران از 8.7 درصد به 20 برابر افزایش یافته است.
برداشت های نادرست از مصرف قلیان، نگرانی های جدی را ایجاد کرده، بطور مثال اغلب افراد تصور می کنند که قلیان، عارضه ای ندارد درحالیکه مجرای عبور دود قلیان می تواند حاوی آلودگی های میکروبی و قارچی بوده و خطر ابتلا به هپاتیت و سل را در مصرف کنندگان قلیان بیشتر است، از سوی دیگر مصرف یک وعده قلیان برابر با مصرف یک تا پنج پاکت سیگار است.
به هرحال شیوع مصرف قلیان در کشور به عنوان یک ماده دخانی و بیماری زا و دروازه استعمال مواد مخدر و محرک در کشور، شتاب زده و نگران کننده است و نه تنها تاکنون اقدامی جامع برای مبارزه با آن اتفاق نیافتاده بلکه سودجویان هر بار قلیان را با شیوه ای جدید به مردم عرضه می کنند و جوانان مشتریان هدف آنها هستند.

اکثر قلیان ضرر‌های مشترک دارند


مصرف قلیان آشکارا نشان داده است که تاثیرات مضری بر دو عضو حیاتی بدن به نام ریه‌ها و قلب دارد. سرطان ریه، سرطان مری، بیماری انسدادی ریوی مزمن، آمفیزم، پایین بودن وزن هنگام تولد نوزاد، افزایش حملات آسم و ذات‌الریه برخی از خطرات مربوط به کشیدن قلیان هستند.
میزان و عمق دَم در حرکت دادن آب قلیان بسیار مهم است و قلیان با وجود اینکه کمتر مصرف می ‌شود، اما حجم دودی که از طریق آن وارد بدن می‌ شود، 10 تا 20 برابر دود ناشی از مصرف سیگار است.
سایر خطراتی که در کشیدن سیگار مشاهده نمی شود، ولی در کشیدن قلیان وجود دارد، بیماری‌های عفونی مثل هپاتیت ب (در اثر استفاده مشترک از شیلنگ قلیان) و افزودن الکل یا داروهای روان‌گردان به تنباکوی قلیان است.
تحقیقات همچنین نشان داده است که پس از 45 دقیقه استفاده از دود قلیان، مونوکسید کربن، نیکوتین پلاسما و ضربان قلب به شدت بالا می‌رود و براساس همین تحقیقات نمی‌توان فرقی میان تنباکو‌های میو‌‌ه‌ای مختلف مشاهده کرد.

گفتنی است، استفاده از قلیان در کنار سرطان ریه با افزایش احتمال ابتلا به سرطان دهان و مثانه نیز همراه است و کشیدن قلیان خطر ابتلا به سل ریوی را افزایش می‌دهد.

: برای دریافت مشاوره درباره اسامی تنباکوهای جدید از «پرتقال خونی» تا «گواوا»/ کدام تنباکو ضرر کمتری دارد؟ فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط :

نظر خود را درباره «اسامی تنباکوهای جدید از «پرتقال خونی» تا «گواوا»/ کدام تنباکو ضرر کمتری دارد؟» در کادر زیر بنویسید :

4 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید