کد مطلب:  34790 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
زلزله 5.9 ریشتری تازه آباد را لرزاند / آماده باش کامل نیرو‌های امدادی/مصدومیت 25 نفر بر اثر زلزله

زلزله 5.9 ریشتری تازه آباد را لرزاند / آماده باش کامل نیرو‌های امدادی/مصدومیت 25 نفر بر اثر زلزله

به گزارش آسمونی:زلزله 5.9 ریشتری تازه آباد در استان کرمانشاه را لرزاند. بر اساس اعلام موسسه...
زمان مطالعه: 4 دقیقه
به گزارش آسمونی:زلزله 5.9 ریشتری تازه آباد در استان کرمانشاه را لرزاند.

بر اساس اعلام موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران ، زلزله ای به بزرگی 5.9 ریشتر ساعت 14:37:25  تازه آباد در استان کرمانشاه را لرزاند.

این زمین لرزه در عمق 8 کیلومتری زمین رخ داد و شدت آن به گونه ای بود که در استان های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، ایلام، کردستان، لرستان و همدان نیز احساس شد.

استاندار کرمانشاه عازم ثلاث‌باباجانی شد /تاکنون40 مصدوم داشته ایم

هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه با اعلام مصدوم شدن 40 نفر در پی وقوع زلزله 5.9 ریشتری گفت: هم‌اکنون برای بررسی خسارات عازم ثلاث‌باباجانی هستم.

وی  گفت: بیشتر  مصدومان به صورت سرپایی مداوا شدند.

استاندار کرمانشاه اظهار داشت: ساعت 6 امروز جلسه ستاد بحران در شهرستان ثلاث‌باباجانی برگزار خواهیم کرد.

مورد فوتی تاکنون گزارش نشده است

صائب مدرسی رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیر حوادث دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: با وقوع زلزله بلافاصله اکیپ‌های ارزیاب به منطقه اعزام شدند و مورد فوتی گزارش نشده است.

وی افزود: مجروحیت مصدومان از قطع انگشت تا تروما بوده است.

احتمال آسیب به ساختمان‌ها و تاسیسات زیاد است

معاون امداد و نجات هلال احمر استان کرمانشاه گفت: تا این لحظه ( ساعت 17:00) هیچ گزارشی در خصوص تلفات انسانی مخابره نشده است اما احتمال آسیب به ساختمان‌ها و تاسیسات زیاد است.

25 مصدوم در زلزله اخیر کرمانشاه

کولیوند سرپرست سازمان اورژانس کشور در گفتگو با خبرنگار   گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان؛ گفت: بر اثر وقوع  زلزله، استان‌های همجوار استان کرمانشاه در آماده باش هستند و 10 تیم ارزیاب و بالگردهای اورژانس کشور به منطقه اعزام شدند اما برخی از بالگردها به دلیل شرایط نامساعد جوی و تندباد مجبور به بازگشت به آشیانه شدند.

کولیوند گفت: بر اثر زلزله 5.9 ریشتری تازه آباد کرمانشاه تیم‌های ارزیاب خبر از مصدومیت 25 هموطن می‌دهند.

مصدومان در حال مدوا هستند

فرماندار ثلاث باباجانی در گفتگو با خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمانشاه، گفت : با توجه به شدت زلزله  چند نفر مصدوم شدند که با همکاری نیروهای هلال احمر و تیم بهداشت علوم پزشکی در حال مداوا هستند.

اعزام 20  تیم ارزیاب و واکنش سریع به مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه

معاون جمعیت هلال‌احمر استان کرمانشاه گفت: 15 تیم ارزیاب و 5 تیم واکنش سریع به مناطق زلزله‌زده در تازه‌آباد، سرپل‌ذهاب، قصرشیرین و جوانرود اعزام شد.

عادل شفیعی اظهار داشت: به محض اعلام وقوع حادثه 10 تیم ارزیاب به کانون زلزله در تازه‌آباد ثلاث‌باباجانی اعزام شد و اکنون در حال ارزیابی هستند.

وی عنوان کرد: به شهرستان‌های نزدیک کانون زلزله از جمله سرپل‌ذهاب، قصرشیرین و جوانرود پنج تیم ارزیاب اعزام شده است و  سگ‌های تجسس و جستجوگر نیز به منطقه تازه‌آباد اعزام شده‌اند.

شفیعی با بیان اینکه بالگرد در حال آماده‌باش است گفت: پنج تیم واکنش سریع بلافاصله بعد از اعلام حادثه به منطقه اعزام شد که در حال انجام فعالیت هستند.

معاون جمعیت هلال‌احمر استان کرمانشاه افزود: تیم‌های هلال‌احمر در حال ارزیابی هستند و به محض دریافت اطلاعات اطلاع‌رسانی می‌شود.

مردم ایلام به هوش باشید

مدیرکل بحران استانداری ایلام گفت: مردم هوشیاری لازم برای پس لرزه‌های احتمالی را داشته باشند.

احسان اکبری مدیرکل بحران استانداری ایلام افزود: زلزله 5.9 ریشتری که مرکز آن در شهرستان تازه آباد در استان کرمانشاه بود  در ایلام نیز احساس شد و خوشبختانه  تا این لحظه خسارتی نداشته است.

وی افزود: تمام مراکز اورژانس و بیمارستان‌های ایلام در آماده باش هستند.

بیشتر خانه‌های ثلاث باباجانی دوباره فرو ریخته اند

ناصر عظیمی عضو شورای شهر ثلاث باباجانی گفت:  شدت زیاد زلزله موجب آسیب دیدگی سازه‌ها و منازل در ثلاث باباجانی شده است.

تلفات جانی نداشتیم

بازوند استاندار کرمانشاه گفت: در زلزله امروز کرمانشاه فقط 25 مصدوم سرپایی داشتیم و تخریب در برخی روستا‌ها گزارش شده است.

بازوند افزود:  تخریب‌ها آن طور که به ما اطلاع داده اند به این شکل نبوده که یک خانه به طور کامل تخریب شود، ولی دیوار‌ها و برخی جداکننده ساختمان‌ها ریخته اند.

استاندار کرمانشاه بیان داشت: همه تیم‌های امدادی و عملیاتی به محل حادثه اعزام شده اند و اوضاع تحت مدیریت است و بنده هم عازم محل وقوع زلزله هستم.

آماده‌باش سازمان‌های امدادرسانی و مدیریت بحران کردستان

در پی زمین‌لرزه 5.9 ریشتری تازه آباد در استان کرمانشاه، استاندار کردستان طی دستوری به سازمان‌های امدادی و مدیریت بحران استان ابلاغ نمود که با بررسی وضعیت و خسارات احتمالی در سطح استان کردستان نسبت به هر گونه امداد و کمک جهت آسیب‌دیدگان احتمالی زمین‌لرزه در کردستان و کرمانشاه آمادگی و برنامه‌ریزی‌های لازم را داشته باشند.

محور باینگان بسته است

برخی از جاده‌های کوهستانی استان کرمانشاه به ویژه در مناطق ثلاث‌باباجانی و اورامانات در پی زلزله به علت ریزش کوه مسدود شده بودند که نیرو‌های راهداری و پلیس در حال بازگشایی هستند.

یکی از محور‌ها گردنه سیاه تایر در محور ثلاث باباجانی _ جوانرود بود که به علت ریزش کوه و تصادف خودرو‌ها بسته شده بود و دیگری محور باینگان به علت ریزش کوه است.

سرهنگ محمد حیدری گفت: بر اساس گزارش‌های اداره راه و شهرسازی در این محور ریزش کوه داشته‌ایم.

فرمانده پلیس راه استان کرمانشاه همچنین از اعزام نیرو‌های پلیس راه به این منطقه خبر داد.

خسروانی مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان کرمانشاه نیز گفت: محور سیاه تایر بازگشایی شده و محور باینگان هنوز بسته است و در حال بازگشایی هستیم.

زلزله در آذربایجان غربی احساس نشد

مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان غربی گفت: زلزله کرمانشاه در آذربایجان غربی احساس شد.

امیرعباس جعفری  با اشاره به اینکه زلزله 509 ریشتری در تازه آباد کرمانشاه رخ داده افزود: این زمین لرزه در شهر‌های جنوبی آذربایجان غربی از جمله، میاندوآب، مهاباد و پیرانشهر احساس شده است.

وی بابیان اینکه نیرو‌های امدادی آمادگی کامل دارند و مردم نگران نباشند، ادامه داد: خوشبختانه هیچ خسارت مالی و جانی در شهر‌هایی که زلزله را احساس کردند گزارش نشده است.

زلزله امروز پس لرزه زلزله پارسال بود

مسئول شبکه لرزه‌نگاری کرمانشاه گفت: زلزله امروز کرمانشاه، بزرگترین پس‌لرزه زلزله 21 آبان سال قبل بود.

وی افزود: برای زلزله‌ای با بزرگی 7.3 ریشتر که پارسال رخ داد، وقوع چنین پس‌لرزه‌هایی طبیعی است.

تازه آباد روی نوار زلزله

بر اساس اطلاعاتی که مرکز لرزه‌نگاری کشور اعلام کرده، پس از زمین لرزه اصلی با قدرت 5.9 ریشتر، تا ساعت 16:17 دقیقه بعد از ظهر امروز، این استان 22 پس لرزه داشته است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
نظر خود را درباره «زلزله 5.9 ریشتری تازه آباد را لرزاند / آماده باش کامل نیرو‌های امدادی/مصدومیت 25 نفر بر اثر زلزله» در کادر زیر بنویسید :
2 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید