کد مطلب:  2678 
1 نظر
1 نظر
زمان مطالعه: 7 دقیقه
آخرین اخبار از سیل مازندران و قربانیان آن

آخرین اخبار از سیل مازندران و قربانیان آن

آخرین وضعیت مناطق آسیب‌دیده سیل مازندران  مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل وزارت نیرو گفت: اولویت...
زمان مطالعه: 7 دقیقه

آخرین وضعیت مناطق آسیب‌دیده سیل مازندران
 
مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل وزارت نیرو گفت: اولویت ما در بحران طوفان و سیل در مازندران، برقراری برق در مدار چاه‌های آب شرب استان بوده که خوشبختانه تا الان بیش از 95 درصد از چاه‌های استان برق‌دار شده‌اند.
به‌ گزارش آسمونی به نقل از ایسنا، به‌دنبال وقوع سیل در استان مازندران میثم جعفرزاده گفت: ساعت 5 صبح جمعه کل شهرهای استان مازندران از محمود آباد گرفته تا آمل و بابل و قائمشهر و ... به‌علت طوفان و سیل شدید در استان دچار خسارات زیادی شدند.

وی افزود: با این شرایط، با اعزام بیش از 27 اکیپ از استان‌های همجوار به‌ویژه از گیلان و سمنان به مازندران توانستیم در همان ساعات ابتدایی روز به بخش اعظمی از شهرها و روستاهای آسیب دیده خدمات برق رسانی و آبرسانی را انجام دهیم.

وی گفت: خوشبختانه شبکه تولید و فوق توزیع در استان هیچ مشکلی ندارد و عمده مشکل ما در حوزه توزیع است که ان‌شاءالله تا پایان امروز این مورد نیز برطرف می‌شود.

جعفرزاده تصریح کرد: عمده‌ترین مشکل ما در حوزه برق مربوط به قائمشهر است که خوشبختانه تا این لحظه اکیپ‌های فنی و امدادی ما موفق شدند 46 فیدر برق‌رسانی از 48 فیدری که در این شهر با مشکل اساسی مواجه شده بودند، تعمیر و دوباره راه اندازی کنند.

وی تأکید کرد: تا چند ساعت آینده ان‌شاءالله مشکل دو فیدر دیگر در این شهر نیز برطرف می‌شود و شرایط برقی استان به شرایط نرمال و عادی برمی‌گردد.

وی در مورد وضعیت آب آشامیدنی در این استان گفت: اولویت ما در این بحران، برقراری برق در مدار چاه‌های تامین آب شرب استان بوده که خوشبختانه تا الان بیش از 95 درصد از چاه‌های استان برق‌دار شده‌اند.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل وزارت نیرو خاطرنشان کرد: شرایط آبی در حال حاضر در این استان، نرمال است و معدود مناطق روستایی هم که همچنان با مشکل مواجه هستند از طریق تانکر در حال آبرسانی به آن‌ها هستیم.

وی تأکید کرد: متاسفانه گستردگی جغرافیایی حادثه زیاد بوده است؛ با این وجود، دیزل‌های اضطراری مستقر شده و ما برای شرایط حادتر از این خود را آماده کرده‌ایم.

تازه ترین گزارش ها ازخسارت های ناشی از سیل و طوفان در مازندران، گلستان و میامی

به‌ گزارش آسمونی به نقل از انتخاب:
گزارش های اولیه منابع رسمی نشان می دهد که سیلاب و طوفان روز جمعه در مازندران ، گلستان و میامی شهرستان تابعه استان سمنان بیش از 250 میلیارد ریال به تاسیسات ، واحد های مسکونی ،تولیدی ، خدماتی ، آموزشی و کشاورزی خسارت وارد کرده است.

آمار و گزارش ها بیانگر این است که بیشترین خسارت های سیلاب و طوفان در شهرستان قائم شهر و آمل بوده است که هنوز خسارت های شهرستان قائم شهر برآورد نشده است.

**خسارت های آمل

طوفان و بارندگی رگباری بامداد جمعه به گفته ی فرماندار آمل بیش از 240 میلیارد ریال به خانه ها ، واحدهای تولیدی ، خدماتی و آموزشی این شهرستان خسارت وارد کرده است.

احمد منفرد شنبه شب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : برآورد این میزان خسارت پس از کارشناسی میدانی بخش های مختلف برآورد شده است .

سرعت طوفان در آمل حدود 110 کیلومتر بر ساعت بود و به همین دلیل سبب تخریب سقف 903 خانه شهری و روستایی ، 400 واحد گلخانه و مرغداری و 45 واحد شالیکوبی شد و به دهها مسجد ، تکیه ، مدرسه و فضاهای ورزشی از 30تا 100 درصد خسارت وارد کرد.

طوفان همچنین به تاسیسات خطوط توزیع و شبکه های انتقال 2 پست فوق توزیع برق خسارت وارد کرد و موجب سقوط 15 دستگاه ترانس و پاره شدن سیم های انتقال برق شد.

**خسارت گلستان

استاندار گلستان براساس ارزیابی های صورت گرفته اعلام کرد که بارش های پنجشنبه شب و بامداد جمعه و سیلاب ناشی از آن حدود 10 میلیارد ریال به زیرساخت های استان خسارت وارد کرده است.

حسن صادقلو با اشاره به پیش بینی بروز بارش های رگباری و آمادگی استان برای مقابله با بحران، تصریح کرد: با توجه به هشدارهای مدیریت بحران پیش از حادثه آمادگی لازم جهت مقابله و کاهش خسارات حوادث وجود داشت و هم اینک مشکل زیرساختی نداریم و مشکلات در حوزه آب و برق تقریباً مرتفع شده است و تنها در بخش مخابراتی نواقصی وجود دارد.

وی افزود: بر اثر این بارش ها، آب شرب 3 روستا دچار مشکل شد و سه میلیارد ریال در این بخش خسارت وارد شده است که با توجه به تخصیص بودجه بزودی مرتفع می شود.

استاندار گلستان از همکاری با استان مازندران در امر امداد رسانی در برخی بخش ها نیز خبر داد و گفت: 10 اکیپ برق برای کمک به راه اندازی تاسیسات برق مازندران راهی این استان شده اند.

به گفته وی، براثر بارش های رگباری افزون بر 200 منزل مسکونی در گرگان دچار آبگرفتگی شده اند، اما با توجه به اینکه کل منازل این شهر بیمه است، پس از برآورد، خسارت وارده جبران خواهد شد.

وی همچنین با بیان اینکه متاسفانه این بارش ها و سیلاب باعث جان باختن چهار نفر در استان شده است، افزود: یک نفر بر اثر صاعقه و 3 نفر بر اثر سیل جان خود را از دست دادند که فرمانداران، معاون عمرانی استاندار و مدیر کل مدیریت بحران استان برای دلجویی به سراغ خانواده های آنان رفتند.

** خسارت شاهرود

بخشدار کالپوش شهرستان میامی تابعه استان سمنان گفت: وقوع سیلاب روز جمعه در این شهرستان 9 میلیارد و 110 میلیون ریال به محصولات کشاورزی و راه های ارتباطی این بخش خسارت وارد کرد.

مجید قاهری روز شنبه در گفت و گو با ایرنا میزان خسات وارده به بخش کشاورزی را هفت میلیارد و 610 میلیون ریال و راه های ارتباطی را یک میلیارد و 500 میلیون ریال اعلام کرد.

وی افزود: در این حادثه طبیعی بیشترین خسارت به کشاورزان محصولات آفتابگردان، حبوبات و چغندرقند و به پل ها و جاده های روستاهای حسین آباد، کرنگ و دشت شاد وارد شده است.

بخشدار کالپوش به مسدود شدن برخی از راه های روستایی بعد از وقوع سیل اشاره و اضافه کرد : کارکنان راهداری مستقر در راهدارخانه چشمه نی در کمتر از 2 ساعت راه های روستاهای آسیب دیده را بازگشایی کردند.

وی با اشاره به خسارت های وارده به دیگربخش های شهرستان خاطرنشان کرد: کارشناسان امر در حال برآورد خسارت های وارده به بخش های زیربنایی و خانه های روستایی منطقه هستند.

به گفته قاهری خسارت سیلاب در روستاهای دشت شاد، نام نیک و حسین آباد بیشتر از سایر مناطق بوده است.

7 نفر قربانی سیل و صاعقه

روز گذشته در حالی شهردار قائمشهر از خسارت 40 میلیارد تومانی طوفان روز جمعه به این شهر خبر داد که یک مقام مسئول در سازمان امداد و نجات هلال احمر عنوان کرد: چهار نفر در سیلاب و سه نفر بر اثر صاعقه جانشان را در شمال کشور از دست داده اند. همزمان مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان مازندران بیان کرد: 1300 خانوار مازندرانی در طوفان روز جمعه آسیب دیدند. این در حالی است که اخیرا حال و هوای شمال ایران بسیار وخیم است، چرا که از یک طرف طوفان روز جمعه مازندران و از طرف دیگر سیل و صاعقه در استان های شمالی شهروندان را در تنگنا قرار داده است. روز گذشته شهردار قائمشهر اظهار داشت: طوفان صبح جمعه 40 میلیارد تومان به المان های شهری، تابلوهای تبلیغاتی و مبلمان شهری شهرستان خسارت وارد کرد. به گزارش مهر، رضا رحیمی با اشاره به اینکه از لحظه وقوع حادثه، همه عوامل شهرداری برای امدادرسانی بسیج شدند، گفت: ما در حال نزدیک شدن به شرایط مطلوب هستیم، اما ترمیم این مسیر دشوار به نظر می رسد که لازم است با یک نگاه فرااستانی مجموعه شهرداری قائمشهر یاری شوند.

افزایش شمار تلفات سیل شمال کشور

«در حالی که از روز جمعه سیل در پنج استان مازندران، گلستان، سمنان، اردبیل و آذربایجان شرقی به وقوع پیوست، 21 شهرستان نیز شامل قائمشهر، سواد کوه، آمل، بابل، ساری، جویبار، نور، بابلسر، بندپی، بهشهر، نوشهر، کلاله، آق قلا، چالوس، بندرگز، کردکوی، مینودشت، گرگان، پارس آباد، هریس و شهرود تحت تاثیر سیل قرار گرفتند.»  این اظهار نظر روز گذشته توسط رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر انجام شد. ناصر چرخساز مطرح کرد: 294 امدادگر هلال احمر در قالب 72 تیم کار امدادرسانی را در 138 شهر و روستا انجام دادند. او از امدادرسانی به شش هزار و 341 نفر خبر داد و در مورد آخرین تلفات وقوع سیل بیان کرد: چهار نفر در روستای آق لر کلاله و آمل به علت سیلاب و سه نفر در آزاد شهر، آمل و قائمشهر به علت برخورد صاعقه جان خود را از دست دادند. به گفته چرخساز سه نفر نیز در جریان سیلاب و طوفان مجروح شدند که به مراکز درمانی منتقل شدند. او از اسکان 20 نفر خبر داد و افزود: چهار نفر نیز از مسیر سیلاب به مناطق امن منتقل شدند. به گزارش میزان، رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر با اشاره به اقدامات انجام‌شده برای سیل زدگان اظهار کرد: در این مدت از 56 خانه آب تخلیه و 8440 کیلوگرم نایلون به همراه 92 تخته پتو و 68 قوطی کنسرو توزیع شد.

خسارت طوفان به 1300 خانوار مازندرانی

در حالی که حوادث اخیر در استان های شمالی تبعاتی به همراه داشته است، مسئولان مربوطه بر آن شده اند تا هر چه زودتر میزان خسارت های وارده به شمال کشور را کم کنند، چرا که این مخاطرات طبیعی علاوه بر خسارت مالی و قطع خطوط برق، اهالی را سردرگم کرده است. روز گذشته مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان مازندران با بیان اینکه 109 روستا در مازندران از این طوفان آسیب دیدند، خاطرنشان کرد: یک ‌هزار و 376 خانوار درگیر این طوفان شده بودند. مجتبی اکبری با اشاره به اینکه شش هزار و 870 کیلوگرم نایلون به مناطق آسیب‌دیده ارسال شد، تصریح کرد: از این میزان چهار هزار و 737 کیلوگرم نایلون در سطح مازندران توزیع شد. او از شش مورد تخلیه آب منازل در مازندران خبر داد و گفت:  42 تیم عملیاتی، 161 نفر نیرو به همراه 42 دستگاه خودرو امدادی و شش دستگاه موتور پمپ لجن‌کش در این عملیات‌ها به ‌کارگیری شد. محمد سلطان‌ تویه، روابط عمومی  دانشگاه علوم پزشکی استان مازندران نیز از مصدوم شدن 28 نفر در شهرستان‌های قائمشهر، نور و آمل خبر داد و گفت: قائمشهر با 17 زخمی و یک کشته بیشترین آسیب را در این طوفان دید. مهدی محمدی، فرماندار شهرستان قائمشهر عنوان کرد: آبگرفتگی معابر تخلیه شد و در حال حاضر زیرگذرها با مشکل هستند که امیدواریم به سرعت این مشکل نیز حل شود. رضا رحیمی، شهردار قائمشهر خاطرنشان کرد: در حال حاضر آب، برق و تلفن با اختلال روبه‌رو است و در قائمشهر شرایط مناسب نیست. علی رحمانی، رئیس اداره برق فریدونکنار اظهار کرد: در فریدونکنار شبکه‌ها به دلیل سقوط اشیا اتصالی دارد و بسیار خطرناک است، با این شرایط در حال پایش شبکه هستیم. به گزارش ایسنا، جعفر جعفرنیا، رئیس اداره آب و فاضلاب فریدونکنار بیان کرد: به نظر می‌رسد با رفع مشکلات توزیع برق در فریدونکنار مشکل آب این شهرستان نیز به زودی رفع می‌شود.

نظر خود را درباره «آخرین اخبار از سیل مازندران و قربانیان آن» در کادر زیر بنویسید :
2 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید