کد مطلب:  8883 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 8 دقیقه
پادشاه عربستان درگذشت

پادشاه عربستان درگذشت

1393/11/04 مقام‌های عربستان تایید کرده‌اند که ملک عبدالله بن عبدالعزیز پادشاه این کشور در سن 90 سالگی درگذشته...
زمان مطالعه: 8 دقیقه

1393/11/04

مقام‌های عربستان تایید کرده‌اند که ملک عبدالله بن عبدالعزیز پادشاه این کشور در سن 90 سالگی درگذشته است.

به گزارش آسمونی به نقل از ایسنا، ملک عبدالله بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان بامداد جمعه درگذشت و سلمان بن عبدالعزیز به عنوان پادشاه جدید این کشور معرفی شد.

به گزارش شبکه تلویزیونی الاخباریه عربستان، دربار پادشاهی عربستان سعودی در بیانیه ای اعلام کرد: با نهایت تاسف و تاثر درگذشت ملک عبدالله بن عبدالعزیز را به شاهزاده سلمان بن عبدالعزیز آل سعود، ولیعهد تسلیت می گوییم. ملک عبدالله بن عبدالعزیز در ساعت یک بامداد جمعه (به وقت محلی) برابر با سوم ربیع الثانی 1436 هجری درگذشت.

مجری این شبکه افزود پس از نماز عصر روز جمعه نماز بر ملک عبدالله بن عبدالعزیز در مسجد جامع ترکی بن عبدالله در شهر ریاض برگزار خواهد شد.

دربار عربستان در بیانیه ای افزود، شاهزاده سلمان بن عبدالعزیز آل سعود بر اساس قانون اساسی به عنوان پادشاه عربستان مورد بیعت قرار گرفت و پس از این بیعت بر اساس بند دوم فرمان پادشاهی شاهزاده مقرن بن عبدالعزیز آل سعود را به عنوان ولیعهد معرفی کرد.

بیعت شهروندان سعودی با ملک سلمان بن عبدالعزیز و شاهزاده مقرن بن عبدالعزیز به عنوان ولیعهد پس از نماز عشا جمعه در کاخ پادشاهی در ریاض برگزار خواهد شد.

واکنش‌های بین‌المللی

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا با صدور بیانیه‌ای درگذشت ملک عبدالله را تسلیت گفته و او را رهبری راسخ نامید. رئیس جمهوری آمریکا گفته است: ملک عبدالله به اهمیت روابط عربستان سعودی و آمریکا ایمان راسخ داشت و عامل ثبات و امنیت در منطقه خاورمیانه و فراتر از آن بود. اوباما پادشاه عربستان را دوستی امین و رهبری درستکار توصیف کرد که تصمیم هایی شجاعانه در روند صلح خاورمیانه اتخاذ کرد. رئیس جمهوری آمریکا افزود: کشورهای ما در زمینه مقابله با چالش های متعدد همکاری کردند و من همواره دیدگاه‌های ملک عبدالله و دوستی واقعی و صمیمانه با او را ارج نهاده ام.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا هم گفت که با درگذشت ملک عبدالله، واشنگتن شخصیتی خردمند و دوراندیش را از دست داده است.

جو بایدن، معاون اول رئیس‌جمهوری آمریکا نیز قرار است برای ابراز همدردی و شرکت در مراسم تشییع جنازه ملک عبدالله در رأس هیأتی از مقام‌های آمریکایی راهی ریاض شود.

همچنین چاک هاگل، وزیر دفاع آمریکا نیز در واکنش به درگذشت عبدالله بن عبدالعزیز در بیانیه‌ای اعلام کرد: عبدالله بن عبدالعزیز، شخصیت برجسته‌ای داشت و انسان شجاعی بود.

هاگل افزود: او یکی از چهره‌های تاریخی بزرگی است که همواره در طول حیاتش از مردم عربستان و نقش راهبردی این کشور در سطح بین‌الملل دفاع کرد.

وزیر دفاع آمریکا ادامه داد: عبدالعزیز شریک و دوست متعهد آمریکا بود که نهاد سازش، میانه‌روی و صلح در جهان اسلام و جهان بود. وزیر دفاع آمریکا در پایان درگذشت عبدالله بن عبدالعزیز را به مردم و پادشاهی عربستان تسلیت گفت.

دیوید کامرون، نخست‌وزیر انگلیس هم ضمن ابراز تسلیت، گفت که پادشاه عربستان گفت‌وگوی ادیان را تحکیم بخشید.

شبکه تلویزیونی العربیه نیز گزارش داد، در پی درگذشت پادشاه عربستان، محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین سه روز عزای عمومی اعلام کرد.

فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه درگذشت ملک عبدالله را تسلیت گفت و روابط بین پاریس و ریاض را قوی توصیف کرد. رئیس جمهوری فرانسه از ملک عبدالله به عنوان سیاستمداری که با عملکرد خود در تاریخ کشورش تأثیرگذار بود، تجلیل کرد.

دبیرکل سازمان ملل متحد، رئیس جمهوری مصر، دبیرکل اتحادیه عرب، شیخ الازهر و پادشاه مراکش نیز فوت ملک عبدالله را به امت عرب و اسلام تسلیت گفتند.

ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن هم درگذشت ملک عبدالله را تسلیت گفت و برای شرکت در مراسم تشییع جنازه او، سفر خود را به داووس نیمه‌کاره رها کرد. همچنین سخنگوی دولت اردن اعلام کرد که بنا به دستور پادشاه این کشور 40 روز در عزای عمومی خواهد بود.

نخست‌وزیر کانادا هم به درگذشت پادشاه عربستان واکنش نشان داد و گفت: ملک عبدالله مدافع سرسخت آشتی بود.

شبکه‌های ماهواره‌ای کشورهای عرب حوزه خلیج فارس و مصر از جمله شبکه‌های دولتی عربستان، کویت، بحرین و شبکه‌های ام.بی.سی، روتانا، سی.بی.سی و النهار در پی درگذشت ملک عبدالله، پخش برنامه‌های روتین خود را متوقف و با گذاشتن نوار سیاه رنگ در گوشه تصاویر خود، اقدام به پخش تلاوت قرآن کریم کردند.

از سوی دیگر، بعد از اعلام خبر فوت پادشاه عربستان بهای نفت در بازار نیویورک افزایش یافت. به گزارش خبرگزاری فرانسه، در بازار معاملات نیویورک هر بشکه نفت وست تگزاس اینتر مدییت برای تحویل در ماه مارس با افزایش 93 سنتی، 47 دلار و 24 سنت معامله شد.

نخست‌وزیر هند نیز درگذشت ملک عبدالله را از دست دادن فردی قدرتمند و اثرگذار توصیف کرد.

هم‌چنین عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر نیز درگذشت ملک عبدالله بن عبدالعزیز را تسلیت گفت و در بیانیه‌ای اعلام کرد: عربستان و کشورهای عربی یکی از برجسته‌ترین چهره‌های خود را از دست دادند. دستاوردهای متعدد ملک عبدالله در زمینه "دفاع شرافتمندانه، صادقانه و خالصانه از پرونده‌های عربی و اسلام که با در پیش گرفتن حق، عدالت، شجاعت در بیان و جوانمردی همراه بود" در تاریخ ثبت شد.

سیسی افزود: مردم مصر هرگز موضع گیری‌های تاریخی ملک عبدالله بن عبدالعزیز را که حاکی از خرد و ایمان راستین وی به لزوم همبستگی کشورهای عربی و افزایش تلاش‌ها و همکاری‌ها میان کشورهای اسلامی و عربی با هدف ارتقای این کشورها در سطح بین‌المللی بود، فراموش نخواهد کرد.

روزنامه الاهرام مصر نیز اعلام کرد رئیس جمهوری مصر سفر خود به سوئیس برای شرکت در نشست داووس را ناتمام گذاشته و برای شرکت در مراسم تشییع جنازه پادشاه عربستان در راس هیاتی بلند پایه به عربستان می‌رود.

حمد بن عیسی آل خلیفه، پادشاه بحرین نیز درگذشت ملک عبدالله بن عبدالعزیز را تسلیت گفت و با سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه جدید و مقرن بن عبدالعزیز، ولی عهد عربستان خاندان آل سعود و مردم این کشور ابراز همدردی کرد.

بحرین چهل روز عزای عمومی اعلام کرده و تمامی وزارتخانه‌ها و ادارات دولتی این کشور نیز به مدت سه روز تعطیل هستند.

عمر البشیر، رئیس جمهوری سودان نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد: ریاست جمهوری، دولت و مردم سودان به ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه جدید عربستان مقرن بن عبدالعزیز ولیعهد و مردم عربستان تسلیت می‌گویند.

وی در ادامه افزود: ملک عبدالله همواره موضع‌گیری‌های شجاعانه‌ای در قبال مسائل کشورهای عربی و اسلامی و به طور کلی مسائل انسانی داشت و تمام تلاش‌ خود را برای تقویت روند گفت‌وگو میان تمدن‌ها، ادیان و فرهنگ‌ها انجام داد. وی ناظر افزایش روابط دوستانه سودان و عربستان و یکی از کسانی بود که برای تقویت این روابط در تمامی سطوح تلاش بسیاری کرد و کمک‌های انسان دوستانه و خیرخواهانه خود را به تمام جهان ارائه کرد.

البشیر در ادامه تاکید کرد: ملک عبدالله برای توسعه عربستان تلاش بسیاری کرد و روشی اصلاحی در پیش گرفت و بر هماهنگی تمام احزاب سیاسی عربی و اتحاد مسلمانان تاکید داشت.

سلطان قابوس بن سعید، پادشاه عمان نیز با تسلیت درگذشت ملک عبدالله بن عبدالعزیز سه روز عزای عمومی در کشورش اعلام کرد.

شیخ محمد بن راشد آل مکتوم، نخست وزیر دولت امارات نیز با تسلیت در گذشت پادشاه عربستان و اعلام سه روز عزای عمومی وی را شخصیتی توصیف کرد که در طول حیاتش برای مردم و کشور خود خدمات بسیاری انجام داد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه نیز در واکنش به درگذشت ملک عبدالله بن عبدالعزیز سفر خود به سومالی را لغو و برای عرض تسلیت و همدردی خود به عربستان سفر کرد.

فواد سنیوره، نخست وزیر پیشین لبنان نیز در واکنش به درگذشت ملک عبدالله بن عبدالعزیز گفت: وی صخره بزرگی بود که کشورهای عربی به آن تکیه داشتند.

همچنین سنیوره به نقش ملک عبدالله در کمک به کشورهای عربی و کمک به حل بحران‌ها اشاره کرد و گفت: ما مطمئن هستیم که عربستان با پادشاه جدید خود توان برعهده گرفتن مسئولیتها و ایفای نقش خود در سایه شرایط سخت فعلی منطقه عربی را دارد.

سنیوره در تماسی تلفنی با شبکه تلویزیونی العربیه گفت: لبنان نیز مانند سایر کشورهای عربی این چهره حامی کشورهای عربی را به یاد خواهد داشت.

کشور کویت نیز سه روز عزای عمومی اعلام کرد. امیر کویت در واکنش به درگذشت ملک عبدالله بن عبدالعزیز گفت: کویت یکی ازمردان بزرگ و چهره‌های شاخص و یکی از رهبران برجسته خود را از دست داد.

حیدرالعبادی، نخست وزیر عراق نیز درگذشت ملک عبدالله بن عبدالعزیز را تسلیت گفت.

ملک محمد ششم، پادشاه مراکش نیز در پیامی به سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه جدید عربستان تسلیت گفت و اعلام کرد: در گذشت ملک عبدالله نه تنها برای عربستان بلکه برای مراکش و جهان اسلام نیز مصیبتی بزرگ است چرا که یکی از رهبران منحصر به فرد خود را از دست داد.

حسن شیخ محمد، رئیس جمهوری سومالی نیز با تسلیت در گذشت ملک عبدالله اعلام کرد برای شرکت در مراسم تشییع جنازه پادشاه عربستان برای شرکت در مراسم تشییع و خاک سپاری امروز جمعه در راس هیاتی بلند پایه به ریاض می‌رود.

ممنون حسین، رئیس جمهوری پاکستان نیز با تسلیت درگذشت عبدالله بن عبدالعزیز گفت: درگذشت وی خسارات جبران ناپذیری به امت اسلام وارد کرد.

نواز شریف، نخست وزیر پاکستان نیز گفت: پاکستان دوست این خود را از دست داد.

به گزارش روزنامه مصری الیوم السابع، فهد بن سعد الماجد، دبیرکل هیات علمای بزرگ عربستان در بیانیه‌ای امروز به ملک سلمان بن عبدالعزیز، خاندان پادشاهی عربستان و مردم این کشور تسلیت گفت و موفقیت ملک سلمان بن عبدالعزیز و مقرن بن عبدالعزیز ولیعهد وی را از خداوند خواستار شد.

به گزارش شبکه تلویزیونی العربیه، عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس جمهوری الجزایر نیز سه روز عزای عمومی در این کشور اعلام کرد.

دیدگاه‌های سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه جدید عربستان

با مرگ پادشاه عربستان، سلمان بن عبدالعزیز آل سعود به عنوان هفتمین پادشاه این کشور تعیین شد و مراسم رسمی انتقال قدرت انجام شد.

 سلمان بن عبدالعزیز که ولیعهد پادشاه متوفی این کشور بود بیست و پنجمین پسر ملک سعود، موسس عربستان سعودی و و برادر ناتنی ملک عبدالله است.

سلمان بن عبدالعزیز پس از مرگ ولیعهد پیشین عربستان بنا بر سلسله مراتب موجود در خاندان آل سعود و به دستور ملک عبدالله به عنوان ولیعهد انتخاب شد که با مرگ عبدالله وی به عنوان هفتمین پادشاه این کشور تاثیرگذار در جهان عرب تعیین شد.

وی که خود 78 سال سن دارد عملا با از کار افتادگی پادشاه عربستان قدرت را در دست گرفت. نزدیک به دو سال است که وی عملا قدرت را در عربستان را به دست گرفته است.

بنا به حکم ملک عبدالله در زمان حیاتش و برای اولین بار در خاندان سلطنتی عربستان مقرن بن عبدالعزیز، آخرین پسر موسس عربستان سعودی نیز به عنوان ولیعهد سلمان انتخاب شده است.

سلمان بن عبدالعزیز برخلاف برادرش عبدالله، دیدگاه مثبتی نسبت به اصلاحات ولو در ظاهر ندارد و معتقد است که دموکراسی و حاکمیت مردم چندان مناسب جامعه محافظه کار عربستان نیست و گفته می‌شود قصد دارد اصلاحاتی را که عبدالله در زمینه سیاسی و اجتماعی در این کشور آغاز کرد را با ملاحظه کاری بیشتری پیش بگیرد.

همچنین گفته می‌شود که وی دیدگاه بهتری نسبت به کشورهای همسایه خود از جمله عراق و ایران دارد اما همانند دیگر مسئولان بلندپایه سعودی دیدگاهی مداخله جویانه در امور سوریه دارد و برای براندازی دولت اسد تلاش می‌کند.

نظر خود را درباره «پادشاه عربستان درگذشت» در کادر زیر بنویسید :
3 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید