کد مطلب:  11028 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
کلید حلِ بحران‌ های خاورمیانه در دستان ایران

کلید حلِ بحران‌ های خاورمیانه در دستان ایران

1394/05/21به گزارش آسمونی ، ظریف تلاش می کند با سفر به بیروت و سپس دمشق گام های موثر برای گفت‌وگوهای منطقه ای با...
زمان مطالعه: 2 دقیقه

The key to solving the crisis in the Middle East in the hands of Iran
The key to solving the crisis in the Middle East in the hands of Iran

1394/05/21

به گزارش آسمونی ، ظریف تلاش می کند با سفر به بیروت و سپس دمشق گام های موثر برای گفت‌وگوهای منطقه ای با هدف حل بحران های منطقه ای را بردارد.

خدیجه غبیشاوی، دور جدیدی از گفت وگوهای منطقه ای آغاز شده است، از شرق خاورمیانه تا غرب، از شمال تا جنوب، دمشق و بیروت و بغداد از یک سو، آنکارا و صنعا از سوی دیگر، گفت وگوهایی البته با یک تفاوت: محوریت ایران.

در حالی که تا چند ماه گذشته، ایران نامی خط خورده از معادلات منطقه ای و نشست های بین المللی در خصوص بحران های خاورمیانه بود، تهران امروز با در دست داشت توافق هسته ای، کشورهای منطقه را یکی پس از دیگری برای میانجگری و حل و فصل بحران های عمیق و چند ساله خاورمیانه پشت سر می گذارد.

بر همین اساس، محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، روز گذشته سه شنبه، در حالی که قرار بود نخست به ترکیه و سپس به لبنان و سوریه سفر کند، دومین تور منطقه ای خود پس از امضای توافق هسته ای با غرب را با حذف یکباره ترکیه، از بیروت از سر گرفت؛ سفری که سخنگوی وزارت خارجه کشورمان، طرح چهار ماده ای ایران برای حل بحران سوریه و رایزنی در خصوص توافق هسته ای را محور اصلی این سفر خواند، سفری که قرار است در آن به بحران کرسی خالی ریاست جمهوری لبنان نیز پرداخته شود.

مثلت تهران، دمشق، ریاض پای میز مذاکره، عمان باز هم در نقش میانجی

آدرسی که محمد جواد ظریف، چندی پس از آغاز جنگ یمن، در سرمقاله یک روزنامه آمریکایی به ریاض نشان داد، امروز در منطقه در جریان است، زمانی که ظریف به ریاض گفت یمن می تواند آغازی برای گفت وگوهای منطقه ای و حل بحران های خاورمیانه باشد، تهران خود را در مذاکره با غرب در پایتخت های اروپایی محک می زد، مذاکراتی که البته برخی کشورهای عربی منطقه روی خوشی به آن نشان نمی دادند.

تهران توانست با تکیه بر تجربه و مقاومت سال های گذشته و خبره و اشراف تیم مذاکره کننده خود، پس از 12 سال به توافق هسته ای با غرب و به طور ویژه آمریکا دست پیدا کند، توافقی که اگرچه از ماه ها قبل از آن قابل پیش بینی بود اما ورق را به طور کامل به سوی ایران باز گرداند تا در کنار باقی ماندن اسد در قدرت در سوریه، گیر کردن ریاض در باتلاق یمن و قدرتمند تر شدن گروه های تروریستی و بی ثبات شدن کشورهای حامی آن، اکنون این تهران باشد که به محور رایزنی ها و گفت وگوهای منطقه ای تبدیل شود.

روسیه و تهران به همراه عمان، با قرار دادن میز جدیدی از گفت وگوهای منطقه ای، میانجی های جدید عرصه دیپلماسی در منطقه بحران زده خاورمیانه هستند؛ کشورهایی که اکنون به مقصد شماره یک رفت و آمدهای سیاسی و دیپلماتیک تبدیل شده اند

بر همین اساس، مسکو و تهران طرح هایی برای حل بحران سوریه ارائه کرده اند و گفت وگوهایی در سطوح مختلف میان ریاض، دمشق، واشنگتن مسکو و تهران آغاز شده است و در حالی که جان کری و عادل الجبر،وزرای خارجه آمریکا و عربستان بر گزینه لزوم کناره گیری بشار اسد از قدرت در سوریه پافشاری می کنند، نمایندگان آنها در منطقه پای میز دیپلماسی مشغول مذاکره هستند.

از همین رو، انتظار می رود در روزهای آینده و با توجه به طرح های ارائه شده از سوی ایران، مسکو و عمان اتفاقات قابل توجهی با هدف پایان دادن به بحران سوریه رخ دهد، یمن به پایان جنگ نزدیک تر شود و تهران دومین حضور موفقیت آمیز خود در عرصه دیپلماسی و گفت وگو در 2 سال اخیر را در کنار متحدان منطقه ای و دیگر کشورهای خاورمیانه تجربه کند.

: برای دریافت مشاوره درباره کلید حلِ بحران‌ های خاورمیانه در دستان ایران فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «کلید حلِ بحران‌ های خاورمیانه در دستان ایران» در کادر زیر بنویسید :
2 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید