مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  20396 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
ایندیپندنت: تسلط عربستان بر جهان اسلام و خاورمیانه، رویایی که هیچگاه محقق نخواهد شد

ایندیپندنت: تسلط عربستان بر جهان اسلام و خاورمیانه، رویایی که هیچگاه محقق نخواهد شد

به گزارش آسمونی: ایندیپندنت در گزارشی نوشت: رویای شیرین عربستان سعودی برای تسلط بر خاورمیانه و جهان اسلام،...
زمان مطالعه: 3 دقیقه

the-independent-saudi-dominate-the-islamic-world-and-the-middle-east-that-dream-will-never-be-realized
the-independent-saudi-dominate-the-islamic-world-and-the-middle-east-that-dream-will-never-be-realized

به گزارش آسمونی:

ایندیپندنت در گزارشی نوشت: رویای شیرین عربستان سعودی برای تسلط بر خاورمیانه و جهان اسلام، به کابوسی برای این کشور بدل شده است.


روزنامه ایندیپندنت در مطلبی نوشت: در دو سال اخیر، عربستان سعودی تمام تلاش خود را به کار بسته است تا خود را به عنوان قدرت برتر خاورمیانه و جهان اسلام معرفی کند؛ اما این رویای ساده‌لوحانه تا چه حد به واقعیت نزدیک شده است؟

یکی از اسناد وزارت خارجه آمریکا در زمان تصدی کلینتون بر این وزارتخانه، که از سوی ویکی لیکس منتشر شد، نشان داد که قطری ها و سعودی ها بر سر تسلط بر جهان اهل سنت با یکدیگر رقابت می کنند. همچنین سرویس اطلاعاتی آلمان در سال 2015 نیز افشا کرد که عربستان از مواضع محتاطانه خود دور شده است و به سمت سیاست های مداخله‌جویانه و تهاجمی تری پیش می رود.

اما آنچه پیش‌بینی نشده بود سرعت افول بلندپروازی ها و جاه طلبی های سعودی ها در این مسیر بود. چندی پیش، متحدان رژیم آل سعود در حلب شکست سنگینی را تجربه کردند. شاید مداخله عربستان در سوریه به طور غیرمستقیم باشد؛ اما حتی حضور نظامی مستقیم سعودی ها در یمن نیز با وجود هزینه های نظامی سنگین، هیچ نتیجه ای برای آنها در برنداشته است.

ایندیپندنت در ادامه نوشت: در مقابل، ایران، که رقیب سنتی عربستان است، با اتخاذ سیاست های فعالانه‌تر از جایگاه قدرتمندتری نسبت به گذشته در منطقه خاورمیانه برخوردار شده است. علاوه بر این، در آخرین نشست اوپک، در حالیکه تهران از مجوز افزایش تولید برخوردار شد، ریاض به اجبار و به دلایل اقتصادی با توقف تولید نفت خام خود موافقت کرد.

در آمریکا نیز دشمنی و خصومت با سعودی ها پررنگ تر شده است. مردم این کشور عربستان سعودی را بیشتر به چشم یک دشمن می بینند تا یک متحد همپیمان. کنگره نیز در اقدامی کم سابقه، مجوز پیگیری قضایی عربستان به دلیل دست داشتن در حادثه تروریستی 11 سپتامبر را صادر کرد.

ایندیپندنت نوشت: محمد بن سلمان، جانشین ولیعهد و وزیر دفاع عربستان، قدرتمندترین چهره سیاسی این کشور در تصمیم‌گیری های دیپلماتیک است. پس از انتصاب وی به سمت وزیر خارجه عربستان، سیاست های خارجی این کشور نظامی تر و تهاجمی تر شد. مداخله نظامی عربستان در یمن و کمک های مالی و نظامی این کشور به گروه‌های تروریستی فعال در سوریه زیر نظر محمد بن سلمان انجام می‌پذیرد.

با این حال، در یمن و سوریه اوضاع بر وفق مراد سعودی ها نیست. آنها با صرف هزینه گزاف در این کشورها به آنچه که می خواستند دست نیافتند. بمباران مستمر یمن، که یکی از فقیرترین کشورهای جهان عرب است، به دست یکی از ثروتمندترین کشورهای منطقه موجب بروز فجایای انسانی بسیاری شده است. در حال حاضر بیش از 60 درصد یمنی ها آب و غذای کافی برای زنده ماندن ندارند.

مداخله عربستان در جنگ سوریه و کمک های مالی و نظامی ریاض به گروه های تروریستی نیز خرابی های جبران ناپذیری به بار آورده است. سعودی ها تمام تلاش خود را برای کمک به گروه های تروریستی فعال در سوریه از جمله جبهه النصره و داعش به کار بستند تا بشار اسد را سرنگون کنند؛ غافل از اینکه یاری گرفتن بشار اسد از روسیه و ایران اوضاع را خلاف آنچه در تصور داشتند، پیش می برد.

محمد بن سلمان به دلیل تصمیم گیری‌های نادرست و نا به جا در داخل و خارج از عربستان سعودی مورد انتقادات بسیاری است. در زمینه اقتصادی نیز این کشور اوضاع خوبی ندارد. اقتصاد به شدت متکی به نفت عربستان با سقوط بهای طلای سیاه در آستانه ورشکستگی کامل قرار دارد.

در انتهای این مطلب آمده است: غرور و گستاخی حاکمان برخی از کشورهای عرب از جمله قطر و عربستان، آنها را به انجام کارهایی وا داشته است که در حد و اندازه آنها نیست. عربستان اکنون دریافته است که اتخاذ چنین سیاست های متجاوزانه ای تنها زمانی به کار می آید که قدرت آن کشور در رسیدن به پیروزی تضمین شده باشد؛ زیرا شکست در چنین میدان هایی از مشروعیت آنها خواهد کاست. اتخاذ چنین سیاست هایی، سعودی ها را حیله‌گر و اهریمن جلوه می دهد و قابل توجه ترین نکته نیز این است که آنها نسبت به اوضاع و شرایط حقیقی جهان جاهل و ناآگاه هستند. شکست سنگین در حلب و احتمال از دست دادن موصل نیز بیش از پیش شکست عربستان را مسجل می سازد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره ایندیپندنت: تسلط عربستان بر جهان اسلام و خاورمیانه، رویایی که هیچگاه محقق نخواهد شد فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «ایندیپندنت: تسلط عربستان بر جهان اسلام و خاورمیانه، رویایی که هیچگاه محقق نخواهد شد» در کادر زیر بنویسید :
3 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید