کد مطلب:  55146 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 5 دقیقه
ابتلا و مرگ ناشی از کووید 19 در کشور همچنان بالاست

ابتلا و مرگ ناشی از کووید 19 در کشور همچنان بالاست

بنابر اعلام کمیته اپیدمیولوژی کووید-۱۹، در روند شیوع کشوری این بیماری تا هفته منتهی به ۲۴ مردادماه، همچنان موارد ابتلا و مرگ نسبتاً بالا است و ثبات و تغییرات مختصر افزایشی در موارد این بیماری مشاهده می شود.

 

زمان مطالعه: 5 دقیقه

به گزارش آسمونی : روند افزایش آمار مبتلایان به بیماری کووید-19 که تاکنون در 213 کشور و منطقه در جهان شیوع یافته، ادامه دارد و این بیماری همچنان در دنیا قربانی می‌گیرد. شمار مبتلایان به کروناویروس جدید در جهان تاکنون به 21 میلیون و 615 هزار و 335 نفر رسیده و مرگ 768 هزار و 969 نفر نیز در اثر این بیماری تأیید شده است.

همچنین در کشور ما تا ظهر روز گذشته 341 هزار و 70 مبتلا به کووید-19 شناسایی شده و متاسفانه مجموع جان باختگان این بیماری در کشورمان به 19 هزار و 492 نفر رسیده است. بر اساس اعلام وزارت بهداشت بیشترین موارد فوت شده در یک روز در 7 مرداد ماه 1399 اتفاق افتاده است. همچنین تا کنون 295 هزار و 630 نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستانها ترخیص شده اند.

آمریکا همچنان درصدر فهرست کشورهای درگیر با بیماری کووید-19 قرار داشته و بیشترین آمار قربانیان و مبتلایان به این بیماری را به خود اختصاص داده است.

تحلیل استانی روند بیماری درهفته منتهی به 24 مرداد ماه از سوی کمیته اپیدمیولوژی بیماری کووید-19 در پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت منتشر شد.

ابتلا و مرگ ناشی از کووید 19 در کشور همچنان بالاست
ابتلا و مرگ ناشی از کووید 19 در کشور همچنان بالاست

روش محاسبه شاخص‌ها

در محاسبات روند، در این گزارش و گزارشات آتی، تعداد موارد جدید روزانه مبتلای بستری و سرپایی وارد آنالیز می‌شود. برای ارزیابی روند گسترش بیماری کووید 19 در استان های مختلف کشور از تحلیل روند تغییرات اتفاق افتاده برای موارد ابتلا و مرگ گزارش شده روزانه استفاده شد. برای محاسبه روند تغییرات ابتلا و مرگ در سه روز اخیر، ابتدا متوسط سه روزه تعداد گزارش ابتلا و مرگ هر روز با میانگین گرفتن از داده‌های همان روز، روز قبل و روز بعد محاسبه شد. سپس میزان افزایش هر روز نسبت به روز قبل محاسبه شد. در نهایت، تغییر روند ابتلا و مرگ هفته آخر با میانگین گرفتن از اعداد به دست آمده برای چند روز آخر محاسبه شد.

تحلیل احتمالی وضعیت منحنی اپیدمی

برای تحلیل احتمالی وضعیت منحنی اپیدمی در مواردی که هر دو شاخص تغییر روند ابتلا و مرگ در چند روز اخیر روند افزایشی داشت، منحنی اپیدمی احتملاً روند افزایشی دارد.

 • در مواردی که شاخص تغییر روند ابتلا نزولی ولی شاخص تغییر روند مرگ صعودی بود، احتملاً اخیراً پیک اپیدمی رد شده است.
 • در مواردی که منحنی اپیدمی تمام می‌شود، وضعیت به حالت ثبات می‌رسد و تغییرات در آن مختصر و نامنظم می‌باشد. باید توجه داشت هر لحظه این روند مستعد یک پیک دیگر است.
 • در مواردی که هر دو شاخص تغییر روند ابتلا و مرگ در چند روز اخیر روند نزولی داشت، منحنی اپیدمی احتملاً روند نزولی دارد.
 • منظور از ناسازگاری داده‌ها این است که روند داده‌های مرگ و ابتلا از یک الگوی قابل تفسیر پیروی نکرده و تغییرات ناهمگن روند شاخص‌های ابتلا و مرگ دیده می‌شود، در این موارد تحلیل بهتر را در روزهای بعد و با داده های درست تر می‌توان ارائه داد. ناسازگاری در داده‌ها به دلایل مختلفی می‌تواند رخ دهد. از جمله دلایل بروز ناسازگاری می‌توان به ثبت غیر دقیق روزانه داده‌ها توسط استان‌ها و وجود خطا هنگام ثبت داده‌ها، وجود ترکیبی از چند الگوی اپیدمی در استان (شروع اپیدمی در نقطه‌ای از استان و اتمام اپیدمی دیگر در نقطه دیگر)، بیمارپذیری یا بیمارگریزی گسترده در استان و تغییر روند مهاجرت بیماران در طول زمان اشاره کرد.

تقسیم بندی استان‌ها از نظر میزان گزارش

استان‌ها بر اساس میزان بروز تجمعی موارد بیماری به سه دسته پر گزارش، با گزارش متوسط و با گزارش پایین تقسیم شدند و روند بیماری در آنها در جدول و نمودارهای مرتبط مورد بررسی قرار گرفت. در مورد استان‌های با بروز کم، تغییرات کم در داده‌ها می‌تواند تغییرات سریع در شاخص‌ها ایجاد کند و از این رو تفسیر داده‌های این استان‌ها سخت تر بوده و با عدم اطمینان بیشتری همراه است. تحلیل بر اساس این شاخص‌ها، احتمالی بوده و انتظار است تیم کمیته اپیدمیولوژی استانها همراه با سایر شاخص‌ها و تحلیل‌های دقیق‌تر، شواهد بهتری از روند اپیدمی در استان‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ارائه دهند.

تحلیل روند بیماری در هفته منتهی به 24 مردادماه

بنابر اعلام کمیته اپیدمیولوژی کووید-19 که در پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت منتشر شد، در روند کشوری بیماری، هر چند موارد ابتلا و مرگ نسبتاً بالا است، اما ثبات و تغییرات مختصر افزایشی دیده می‌شود. روند ثبات با تغییرات مختصر افزایشی در دو استان مازندران و فارس مشاهده شد. تصور می‌شود در چهار استان اردبیل، آذربایجان غربی، همدان و گیلان روند ثبات با تغییرات مختصر و نامنظم است. روند صعودی یا شروع پیک در 13 استان هرمزگان، بوشهر، آذربایجان شرقی، اصفهان، سمنان، یزد، کرمان، البرز، خراسان رضوی، چهارمحال و بختیاری، قزوین، گلستان و تهران دیده می‌شود. در یک استان روند ثبات با تغییرات مختصر نزولی (خوزستان) مشاهده شد. در 11 استان سیستان و بلوچستان، زنجان، ایلام، لرستان، کرمانشاه، خراسان شمالی، کردستان، کهگیلویه و بویراحمد، مرکزی، قم و خراسان جنوبی ناسازگاری داده‌ها اجازه تحلیل درستی از وضعیت اپیدمی را نمی‌دهد. باید مدنظر داشت که یک استان می‌تواند چندین پیک منحنی را تجربه کند.

the-incidence-and-mortality-of-covid-19-is-still-high-in-the-country
the-incidence-and-mortality-of-covid-19-is-still-high-in-the-country

ابتلا و مرگ ناشی از کووید 19 در کشور همچنان بالاست
ابتلا و مرگ ناشی از کووید 19 در کشور همچنان بالاست

the-incidence-and-mortality-of-covid-19-is-still-high-in-the-country
the-incidence-and-mortality-of-covid-19-is-still-high-in-the-country

تعداد مرگ روزانه گزارش شده به تفکیک هر کشور

در همه‌گیری‌ها، کشورهای مختلف مسیرهای متفاوتی را برای رسیدن به یک هدف مشترک دنبال می‌کنند، جلوگیری و به تعویق انداختن شیوع ویروس به گونه‌ای که تعداد زیادی از مردم همزمان بیمار نشوند، چرا که در کنترل بیماری و پیشگیری از پیامدهای آن، کاهش بار بر سیستم بهداشتی درمانی کشور از اهمیت بسیاری برخوردار است. اگرچه هر کشور برای حفظ امنیت جمعیت خود، رویکرد و چالش‌های منحصر به فرد خود را دارد، ولی می‌توان از ایده‌ها و تجربه‌های موفق استفاده کرد و از اشتباهاتی که در سایر نقاط اتفاق افتاده است، درس گرفت. از جمله تجارب موفق در کنترل همه‌گیری می‌توان به فاصله‌گذاری اجتماعی، دورکاری و محدودیت در تجمعات، اشاره کرد.

نمودار زیر روند میانگین 7 روزه کشورهای با بالاترین تعداد مرگ در هر قاره را نشان می‌دهد. در این نمودار، علاوه بر نمایش تعداد کل مرگ در هر کشور (سمت چپ نمودار)، روند صعودی↑، نزولی↓ یا بدون تغییر→ در کنار آخرین گزارش تعداد مرگ در هرکشور (25 مرداد 1399) نیز بیان شده است (سمت راست نمودار).

ابتلا و مرگ ناشی از کووید 19 در کشور همچنان بالاست
ابتلا و مرگ ناشی از کووید 19 در کشور همچنان بالاست

تجارب کشـورهای جهـان در مواجهـه با کووید-19: قزاقستان

قزاقستان کشوری در آسیای مرکزی، با مساحت 2 میلیون و 699 هزار و 700 کیلومترمربع و جمعیت 18 میلیون و 802 هزار و 961 نفر است. موارد کووید-19 در این کشور از تاریخ بیست‌وسوم اسفندماه 1398 گزارش شد و هم اکنون بیست‌وششمین کشور جهان از نظر شمار مبتلایان به کووید-19 است. در این کشور تاکنون 101 هزار و 848 مورد تأییدشده بیماری و هزار و 269مورد مرگ گزارش شده است.

برخی از تجارب و اقدامات انجام شده در کشور کاستاریکا شامل موارد زیر است:

 • اعمال دور نخست محدودیت‌های اجتماعی از اواخر اسفند 98 تا خرداد 1399
 • تاسیس سه بیمارستان تخصصی عفونی در شهرهای نورسلطان، آلماتی و چیمکن
 • ممنوعیت اجتماع یا پیاده روی افراد در سطح جامعه تا حداکثر سه نفر
 • دورکاری 80 درصد از کارکنان سازمان‌ها و شرکت‌های عمومی
 • تعطیلی مراکزی چون اماکن فرهنگی، تفریحی، مذهبی، باشگاه‌ها و آرایشگاه‌ها و ادامه فعالیت برخی از کسب و کارها مانند کارخانه‌ها، مراکز کشاورزی و فروشگاه‌های روباز با رعایت پروتکل‌های پیشرفته بهداشتی
 • ادامه پروازهای بین‌المللی طبق مقررات تعیین شده و محدودیت پروازها و راه‌آهن داخلی
 • تعطیلی اتوبوسرانی شهری و بین‌شهری در مدت قرنطینه
 • انجام روزانه حدود 14 هزار آزمایش کووید-19 در تیر ماه 1399
: برای دریافت مشاوره درباره ابتلا و مرگ ناشی از کووید 19 در کشور همچنان بالاست فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط :

نظر خود را درباره «ابتلا و مرگ ناشی از کووید 19 در کشور همچنان بالاست» در کادر زیر بنویسید :

4 * 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید