مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  24082 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
یونسکو: شهر تاریخی یزد ثبت جهانی شد

یونسکو: شهر تاریخی یزد ثبت جهانی شد

به گزارش آسمونی:کراکوف - ایرنا - کمیته میراث جهانی یونسکو در چهل و یکمین نشست خود که درکراکوف لهستان در حال...
زمان مطالعه: 1 دقیقه

به گزارش آسمونی:کراکوف - ایرنا - کمیته میراث جهانی یونسکو در چهل و یکمین نشست خود که درکراکوف لهستان در حال برگزاری است، با اجماع، شهر تاریخی یزد را در فهرست میراث جهانی خود ثبت کرد.

با ثبت شهر تاریخی یزد، نخستین پرونده یک شهر تاریخی ایران در فهرست جهانی به ثبت می رسد که بیش از 700 هکتار از اراضی شهر قدیمی یزد را در بر میگیرد.

سفیر جمهوری آذربایجان که کشورش عضو کمیته مذکور است، به عنوان نخستین سخنران این نشست، با برشمردن ویژگی های تاریخی و منحصر به فرد یزد و حیات اجتماعی و فرهنگی این شهر از ثبت این شهر در فهرست جهانی دفاع کرد.

یونسکو: شهر تاریخی یزد ثبت جهانی شد
یونسکو: شهر تاریخی یزد ثبت جهانی شد

سفیر کویت دومین سفیر حامی ثبت یزد بود. وی نیز با اشاره به ساختار تاریخی و بناهای خشتی شکوهمند این شهر، ثبت این شهر منحصر به فرد در فهرست جهانی یونسکو را امری مسلم دانست.
سفیر ترکیه دیگر سخنران این اجلاس بود که به ویژگی چند فرهنگی یزد و همزیستی مسالمت آمیز و غنا بخش ادیان اسلام، زرتشتی و کلیمی اشاره کرد و یزد را دارای شرایط یک اثر بزرگ میراث ارزشمند جهانی دانست.

در همین چارچوب، کشورهای ویتنام، تونس و لبنان نیز با تاکید مجدد روی ارزش جهانی شهر یزد، بر ثبت این شهر صحه گذاشتند و در نهایت با اجماع اعضاء این کمیته، شهر یزد در فهرست جهانی یونسکو ثبت شد.

منبع: ایرنا

مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره یونسکو: شهر تاریخی یزد ثبت جهانی شد فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «یونسکو: شهر تاریخی یزد ثبت جهانی شد» در کادر زیر بنویسید :
4 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید