کد مطلب: 55020 درج نظر
زمان مطالعه: 5 دقیقه
خواب سنگین ستاد کرونا و علوم پزشکی گیلان و بازگشت بحران کرونا به گیلان

خواب سنگین ستاد کرونا و علوم پزشکی گیلان و بازگشت بحران کرونا به گیلان

عدم رعایت مسائل بهداشتی توسط مردم و غفلت مسئولان ستاد کرونا و علوم پزشکی استان، وضعیت قرمز کرونایی را مجدداً به گیلان بازگرداند.

زمان مطالعه: 5 دقیقه

به گزارش آسمونی : استان گیلان بار دیگر در وضعیت قرمز کرونایی قرار گرفت اما همچنان شاهد عدم توجه به مسائل بهداشتی و ورود مسافران به استان هستیم و با گذر ساده از خیابان‌های شهر در می‌یابیم که بسیاری از صاحبان اصناف و مشاغل مختلف در سطح شهر، پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند طوری‌که انگار نظارتی بر آن‌‌ها نیست.

مسئولان ستاد مقابله با کرونا در استان گیلان و علوم پزشکی در جلسات مختلف و مصاحبه‌ها اعلام کردند که با واحدها و مشاغلی که دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت نکنند طبق قانون برخورد می‌شود در صورتی‌که آثار این نظارت‌ها و سختگیری‌ها باید برای مردم ملموس باشد.

مردم گلایه دارند که اگر نظارت و برخوردی انجام می‌شود پس چرا در اماکنی نظیر فروشگاه‌ها، رستوران‌ها، پاساژها و اصناف مختلف در سطح شهر تا این حد شاهد بی‌توجهی به فاصله ‌گذاری اجتماعی و عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی هستیم و با وجود این عادی‌انگاری‌ها انتظار قرار گرفتن گیلان در وضعیت قرمز را داشتیم.

متاسفانه وضعیت به‌گونه‌ای است که انگار کرونایی وجود ندارد و وقتی پای صحبت‌های مردم نشستیم گله‌مند بودند که چرا مسئولان فقط از مردم انتظار همکاری و رعایت اصول بهداشتی دارند بلکه این مسئولان ستاد ملی مقابله با کرونا و علوم پزشکی هستند که با اختیارات زیاد خود باید تمهیدات جدی‌تری برای قرار نگرفتن گیلان در وضعیت قرمز اتخاذ کنند و سپس مردم نیز همکاری کنند.

در مصاحبه با رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان از وی درباره عوامل قرارگیری گیلان در وضعیت قرمز پرسیدیم که گفت «پیگیری‌های لازم در سطح ملی در حال انجام است تا مشکلات استان حل شود» اما از پاسخ وی متقاعد نشدیم زیرا مردم خواستار اتخاذ تمهیدات جدی‌تری برای خروج استان از وضعیت قرمز هستند.

یکی از شهروندان با اشاره به وضعیت قرمز استان گیلان از حیث کرونا اظهار داشت: به نظر بنده برخی سیاست گذاری‌های دولت سبب شد مردم کرونا را جدی نگیرند؛ محدودیت‌ها و دستورالعمل‌هایی که در ابتدا صادر کرده بودند ولی بعد‌ آن‌ها را برداشتند و همین امر موجب شد که مردم کرونا را جدی نگیرند.

یکی از بانوان گیلانی نیز با اشاره به ورود مسافر به این استان در شرایط کرونا خاطرنشان کرد: مسافرانی که همچنان در حال سفر به این استان هستند و می‌گویند ما ساکن این استان هستیم در حالی‌که صحت ندارد؛ ما خودمان هشت ماه در خانه ماندیم و جایی نرفتیم نباید حالا به آتش مسافران بسوزیم.

وی ابراز داشت: مشاغل غیرضروری مانند سینماها یا حتی رستوران‌ها در این شرایط چرا باید باز باشند البته می‌توانند تنها در مواقع ضروری فعالیت کنند.

یکی دیگر از شهروندان به وضعیت ورود و خروج مسافر به استان گیلان اشاره کرد و اظهار داشت: یکی دیگر از عوامل گسترش این بیماری در واقع عدم کنترل ورود و خروج مسافر در شهرهای گیلان است که مسئولان باید کنترل می‌کردند.

وی با اشاره به افزایش سرسام‌آور قیمت محلول ضد عفونی‌کننده گفت: قبلاً اقلامی همچون ماسک، دستکش و الکل با قیمت بسیار مناسب در بازار وجود داشت اما متاسفانه هم‌اکنون شاهد بازار سیاه و افزایش چند برابری قیمت این محصولات هستیم و الکلی که قبلاً 10 هزارتومان می‌خریدم، 40 هزار تومان خریدم پس نباید فقط از مردم انتظار داشته باشیم که رعایت و همکاری کنند؛ مسئولان پاسخگو باشند.

یکی از بانوان گیلانی با بیان اینکه گرانی‌ها به مردم فشار زیادی وارد می‌کند افزود: مسئولان باید ماسک و دستکش در اختیار مردم بگذارند زیرا کسانی هستند که به‌خاطر قیمت‌های بالا، توان خرید این اقلام را ندارند به همین دلیل اصول بهداشتی را رعایت نمی‌کنند و ماسک رایگان باید در اختیار اشخاص، فروشگاه‌ها و اماکن مختلف قرار بگیرد.

یکی از رانندگان تاکسی نیز با اشاره به عدم رعایت اصول بهداشتی توسط برخی افراد گفت: بی‌تفاوتی‌ها نسبت به رعایت اصول بهداشتی، استان را دوباره در وضعیت قرمز قرار داد و از مسئولان علوم پزشکی، شهرداری و نیروی انتظامی انتظار داریم که نظارت‌ها را در حوزه‌های مختلف تشدید کنند در غیر این صورت ممکن است حتی 5 یا 6 سال درگیر این بیماری باشیم.

وی خاطرنشان کرد: به ما گفتند که باید حتماً 2 یا 3 نفر مسافر سوار کنیم و برای این کار از مسئولان انتظار داریم که نرخ کرایه‌ را هم تغییر دهند تا برای ما به‌صرفه باشد از طرفی من به مسافرم می‌گویم که چرا ماسک نزدید اما مرا به تمسخر می‌گیرد و این نشان می‌دهد که هنوز کرونا جدی گرفته نمی‌شود.

شهروند دیگری ضمن قدردانی از زحمات پرستاران و پزشکان در خط مقدم مقابله با کرونا اظهار داشت: مدیون پرستار و پزشکی هستیم که به‌خاطر سهل‌انگاری امثالِ من، جانش را بر اثر ابتلا به کرونا از دست داد و فراموش نکنیم که به‌عنوان یک شهروند و یا مسئول دستگاه اجرایی اگر کوتاهی کنیم در وضعیت وحشتناک‌تری قرار می‌گیریم.

یکی از شهروندان با بیان اینکه برخی افراد حتی اطلاع ندارند که گیلان در وضعیت قرمز قرار گرفته است تصریح کرد: مسئولان باید در این زمینه به مردم آگاهی دهند و اطلاع‌رسانی‌ها بیشتر شود و یک سری امکانات بهداشتی در اختیار مردم بگذارند.

یکی از بانوان گیلانی با گلایه از کمبود ماسک تصریح کرد: به داروخانه‌ می‌روم تا ماسک بخرم اما در جواب به من می‌گویند "ماسک نداریم"، در برخی خیابانها هم کاسبان، ماسک می‌فروشند که نمیدانیم بهداشتی هستند یا نه لذا لازم است که مسئولان حتماً ماسک و اقلام بهداشتی به مردم تحویل دهند.

شهروند دیگری نیز به وضعیت موجود و عدم توجه به فاصله‌گذاری اجتماعی در برخی فضاها از جمله فضای اتوبوس شهری اشاره کرد و گفت: متاسفانه در بسیاری از فضاها از جمله فضای اتوبوس، ماشین و حتی سطح بازار به فاصله‌گذاری اجتماعی توجهی نمی‌شود و از مسئولان انتظار داریم که در این زمینه نیز راهکاری بیندیشند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان نیز در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم با اشاره به وضعیت گیلان از حیث شیوع کرونا اظهار داشت: شیوع کرونا در اسفند ماه به اوج خود رسید اما در اردیبهشت ماه شاهد سیر نزولی این بیماری در استان بودیم اما متاسفانه بعد از عیدفطر، بار این بیماری در گیلان به‌تدریج افزایش پیدا کرد.

ارسلان سالاری با اشاره به عواملی که در اوج‌گیری مجدد کرونا دخیل بوده است خاطرنشان کرد: طبق بررسی‌های میدانی حدود 20 تا 30 درصد کسانی‌که در گیلان به بیماری کرونا مبتلا شده و هم‌اکنون در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی بستری‌‌اند، مسافران هستند.

وی افزود: در ماه‌های ابتدایی شیوع کرونا در گیلان عواملی نظیر رعایت اصول بهداشتی توسط مردم و در خانه ماندن موجب سیر نزولی کرونا در این استان شد اما حضور در مراسمات، جشن‌ها و سایر تجمعات و عدم توجه به مسائل بهداشتی باعث شد عده‌ای که قبلاً بیمار نبودند اما در معرض خطر این بیماری بودند امروز گرفتار این بیماری شوند.

سالاری با اشاره به کمبود‌های حوزه ماسک و سایر اقلام حفاظت شخصی بیان کرد: هم‌اکنون حدود 11 میلیون ماسک در کشور تولید می‌شود اما میزان تولیدات ماسک در گیلان شاید کفاف کل استان را ندهد که سازمان صمت و دانشگاه هم‌اکنون پیگیر این مسئله هستند و حتی با همراهی استاندار، پیگیری‌های لازم را در سطح وزارت بهداشت انجام دادیم تا این مسئله حل شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان گفت: هدف از پیگیری‌های انجام شده این است که ماسک ارزان قیمت در اختیار مردم قرار گیرد تا مردم به هر دلیلی حتماً از ماسک استفاده کنند و در رابطه با اِعمال محدودیت‌ها در حوزه‌های مختلف نیز تابع تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا هستیم و تصمیمی که در ستاد مقابله گرفته شود اجرا می‌‌شود.

سالاری با اشاره به ضرورت رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط اصناف مختلف در سراسر استان افزود: اخیراً توسط معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان اعلام شد که تمامی مراکز، رستوران‌ها و اماکنی که یک بار تذکر گرفتند بار دوم تعطیل خواهند شد و در این زمینه، تیم‌های نظارتی سازمان صمت و علوم پزشکی نظارت‌های لازم را انجام می‌دهند.

معرفی نویسنده:

ثبت نظر درباره «خواب سنگین ستاد کرونا و علوم پزشکی گیلان و بازگشت بحران کرونا به گیلان»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

8 - 4 = ?