کد مطلب:  50692 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 9 دقیقه
ربیعی : دولت تا عصر روز جمعه از علت سقوط هواپیمای اوکراینی مطلع نبود

ربیعی : دولت تا عصر روز جمعه از علت سقوط هواپیمای اوکراینی مطلع نبود

سخنگوی دولت گفت: هیچ یک از مقامات دولت تا عصر روز جمعه از علت اصلی سقوط هواپیما که همان آتش غیر عمدی پدافند خودی بوده، مطلع نبودند.
زمان مطالعه: 9 دقیقه
دولت تا عصر روز جمعه از علت سقوط هواپیمای اوکراینی مطلع نبود - The government was not aware of the reason for the crash of the Ukrainian plane until Friday evening
دولت تا عصر روز جمعه از علت سقوط هواپیمای اوکراینی مطلع نبود - The government was not aware of the reason for the crash of the Ukrainian plane until Friday evening
دولت تا عصر روز جمعه از علت سقوط هواپیمای اوکراینی مطلع نبود - The government was not aware of the reason for the crash of the Ukrainian plane until Friday evening

به گزارش آسمونی : علی ربیعی سخنگوی دولت در جمع خبرنگاران اظهار کرد: درهفته‌ای که گذشت، هنوز از داغ فقدان سردار شهید قاسم سلیمانی فارغ نشده بودیم و عزادار از دست دادن این سردار بزرگ مقاومت بودیم که داغ دیگری از راه رسید و بر سینه‌هایمان آوار شد. حادثه هواپیمای اوکراینی و کشته شدن 176 مسافر این هواپیما که عمده آنها هموطنان ایرانی و سایران نیز از هم نوعان ما بودند دل‌های ما را غمگین کرد و از آن غم انگیزتر و مصیبت بار‌تر این بود که بعد از تقریبا سه روز با خبر شدیم که این هواپیما در نهایت تاسف با آتش پدافند خودی ساقط شده است و این دردی مضاعف بر دل‌های ما نهاد.

ربیعی گفت: اکنون ما هم عزادار شده ایم و هم دغدغه‌مند و نگران. عزادار و سوگواریم چرا که جان انسان‌ها که زن و بچه و عروس و داماد و بچه‌های خوب و نخبه ما و برخی از هم نوعان ما در این حادثه که ناشی ازیک خطا بوده از بین رفته است. دغدغه‌مند و نگران هستیم، چون به هرحال ذهن همه ما و ملت ما را درگیر کرده است. دغدغه اینکه چه باید بکنیم که دیگر هیچگاه این خطای بزرگ اتفاق نیفتد و دغدغه دیگر اینکه چگونه این لطمه بزرگی که به اعتماد عمومی مردم و مرجعیت رسانه‌ای و اطلاع رسانی کشور وارد شد را جبران کنیم.او ادامه داد: انتقادات زیادی در این روز‌های غم انگیز متوجه مسئولان و مقامات ذیربط کشور شد. ما متهم به دروغگویی و پنهانکاری شدیم در حالی‌که واقعا این‌گونه نبود. حتی در بیانیه‌ای که من در پنجشنبه شب منتشر کردم برداشت عدم صداقت صورت گرفت. اما واقعیت این است که ما دروغ نگفتیم. دروغ به معنی جعل آگاهانه و عامدانه واقعیت است. این چیزی بود که از جانب ما به هیچ وجه اتفاق نیفتاد. همه کسانی که در آن روز‌ها و در اوج جنگ روانی آمریکا علیه ملت ایران اظهار نظر می‌کردند مبتنی بر عرق ملی و با استناد به اطلاعات موجود در همان لحظه اظهار بود و همه موضع گیری‌ها ریشه در بی اطلاعی و یا بهتر بگویم بی اطلاع گذاشتن آنها داشت.

سخنگوی دولت افزود: آنچه من نیمه شب پنجشنبه بیان کردم مبتنی بر مشاهده جنگ روانی گسترده آمریکا علیه ملت ایران و از سوی دیگری مبتنی بر اطلاعاتی بود که در اختیار کل دولت بود مبنی بر اینکه موشک هیچ نقشی در این حادثه نداشته است. حالا الان قصد ندارم در این مجال از تماس‌های مکرر و اقداماتی که تا نیمه شب ادامه داشت سخن بگویم، اما فرجام همه پرسش‌ها بر این قرار گرفت که موشکی اصابت نکرد.ربیعی ادامه داد: روز جمعه نتایج تحقیقات نهایی شده ستاد کل نیرو‌های مسلح در دبیرخانه شورای امنیت ملی بررسی و به اطلاع رئیس جمهور رسید و پس از آن جلسه‌ای در دفتر رئیس جمهور تشکیل شد. همه بهت زده، ناراحت و نگران بودند. هیچ یک از مقامات دولت از جمله شخص رئیس جمهور تا عصر روز جمعه از علت اصلی سقوط هواپیما که همان آتش پدافند غیر عمدی خودی بوده مطلع نبودند و تا آن ساعت همان‌گونه که سردار حاجی زاده هم عنوان کردند صرفا بر اساس اطلاعات و داده‌های موجود همان موقع اظهار نظر می‌کردند.

سخنگوی دولت گفت: به هرحال از عصر روز جمعه که رئیس جمهور از موضوع مطلع شدند دستور تشکیل شورای عالی امنیت ملی را داند که منجر به صدور بیانیه ستاد کل نیرو‌های مسلح و بیانیه رئیس جمهوری در این خصوص شد. از همان ساعت رئیس جمهوری تاکید کردند که به سرعت به مردم اطلاع رسانی شود.

ربیعی تصریح کرد: همین جا از همه ملت ایران، افکار عمومی و روزنامه نگاران عزیز عذرخواهی می‌کنم. واقعیت این است که دولت خود گرفتار این چرخه معیوب اطلاع رسانی و کسب اطلاعات است. برخی انتقاد می‌کنند که چرا قبل از اعلام موضع تحقیق بیشتری بعمل نیاوردی، اما واقعیت این است که پیش از اظهار نظر از همه مسئولان ذیربط استعلام کردم و آن‌ها هم همگی براساس اطلاعاتی که داشتند اطمینان دادند که موشکی در کار نبوده است.

مسئولیت‌پذیری ستاد کل نیروهای مسلح قابل تقدیر است

او اذعان کرد: اقدام روز شنبه ستاد کل نیرو‌های مسلح در صدور بیانیه‌ای که با صداقت و مسئولیت پذیری این حادثه را بر عهده گرفتند و اعلام کردند که ناشی از یک خطای انسانی بوده؛ قابل تقدیر و شروع خوبی است که قطعا با شفافیت تا انتها ادامه خواهد یافت. با این حال نمی‌توان منکر شد که غم و اندوه بزرگی بر دل‌های بازماندگان آن عزیزان و همچنین تمام ملت ایران نشست و متاسفانه در اثر تعلل و کوتاهی در اطلاع رسانی به موقع این حادثه، ضربات و لطمات جبران ناپذیری به سرمایه اجتماعی همه ما وارد شد.

سخنگوی دولت گفت: دولت در اولین جلسه خود تصمیم گرفت تحقیقات کاملی درباره علت وقوع اشتباه یگان پدافندی و ابعاد آن حادثه از جمله روشن شدن اینکه ناشی از یک خطای انسانی یا یک نقص ساختاری، تشخیص قصور و تقصیر در مسئولیت‌های مربوطه و همدردی و همراهی و رسیدگی به خانواده‌های جانباختگان به‌عمل بیاید.

ربیعی اظهار کرد: یکی از مباحث مهم و مورد بحث بررسی ساختار‌های اطلاع رسانی و یافتن نواقص است که انتظار می‌رود بعد از این ماجرا به نحوی سیستم هایمان را ارتقا دهیم که احتمال خطای انسانی در آن‌ها به صفر برسد و ساختار‌های اطلاع رسانی دقیق و بهنگام در مواقع مهم و حیاتی اصلاح شود و ما از این چرخه معیوب خارج شویم.

او افزود: در این میان نباید فراموش بکنیم که ریشه این اتفاق ناگوار در کجا بود و از کجا اغاز شد. از همان شبی بود که رژیم امریکا تصمیم به ترور بزدلانه سردار سلیمانی گرفت و سایه جنگ را بر سر این کشور گستراند و یک اضطراب و فشار روانی سنگین اجتماعی و سیاسی بر جامعه ما تحمیل کرد. در خلال این سوگواری مردم ایران شاهد بودیم که ترامپ به زبان فارسی برای مردم ما اشک تمساح ریخت و ادعا کرد در کنار مردم ایران ایستاده است. مردم ایران فراموش نمی‌کنند این فرد همان کسی است که بلافاصله بعد از ترور محبوب‌ترین سردار این کشور، تهدید به بمباران 52 نقطه فرهنگی کرد و همین حالا ریشه عمده مشکلات اجتماعی و معیشتی، دارویی و غذایی مردم ایران متاثر از تحریم‌های ضد بشری همین فرد است. هم او بود که با خروج از برجام، امید ملت ایران را به نا امیدی بدل کرد و حالا ژست حامی و دلسوز ملت ما را می‌گیرد.

ربیعی گفت: برغم اینکه مصیبت رخ داده سنگین است این موضوع نباید بهانه‌ای برای تضعیف و تخطئه نیرو‌های مسلح کشور شود که حافظ جان و مال و نوامیس ما هستند. بروز یک خطا نباید باعث شود که زحمات و جانفشانی‌های دیگر نهاد‌های نظامی و دفاعی کشور را زیر سوال ببریم.

اجازه تضعیف نیروهای مسلح را نمی‌دهیم

سخنگوی دولت تصریح کرد: قطعا همه ما اجازه نخواهیم داد عده‌ای در پی تضعیف نیروهای مسلح ما شادمانی کنند.

انگلیس از دخالت در امور داخلی ایران خودداری کند

ربیعی بیان کرد: حضور سفیر انگلیس در اعتراضات مغایر با وظایف تعریف شده سفیر بود. وی مدت کوتاهی توسط نیروی انتظامی دستگیر شد و پس از شناسایی پس از 15 دقیقه نسبت به آزادی او اقدام شد.سخنگوی دولت تأکید کرد: اقدام سفیر انگلیس غیرقابل قبول بوده و مراتب اعتراض به ایشان و دولت انگلیس ابلاغ شده است. انگلیس کارنامه مناسبی ندارد و ما هشدار می‌دهیم از هرگونه دخالت در مسائل داخلی ما اجتناب کند.

ربیعی اظهار کرد: عزای عمومی برای این عزیزان از دست رفته یک روز اعلام شد، اما کمیته‌ای در دولت با حضور وزرای راه، خارجه، دادگستری، رییس بنیاد شهید و معاون حقوقی رئیس جمهور و خود من تشکیل شده برای تسلی خاطر خانواده‌ها و پیگیری امور، که فردا صبح اولین جلسه آن برگزار خواهد شد.

سخنگوی دولت گفت: در حادثه سیل سیستان و بلوچستان یک نفر فوت کرده و امروز مناطق زیادی از آب خالی شد و خوشبختانه بعضی از روستا‌هایی که در مسیر سیل بوده خارج شدند، برق قطع شده 130 روستا در حال وصل شدن است و تاکنون 2000 نفر اسکان یافته، 200 خودرو هم رهاسازی شده است و تعدادی بالگرد به منطقه اعزام شده است و رئیس‌جمهور پیگیر این موضوع هستند.

ربیعی در مورد اینکه چه کسی اطلاعات حادثه سقوط هواپیما را از رئیس جمهور پنهان کرده است؟ گفت: ما در اطلاع رسانی عیب ساختاری داریم؛ باید پس این حادثه تلخ و جانسوز این است ساختار اطلاع رسانی به مدیران تصحیح شود؛ من احساس نکردم کسی بخواهد این موضوع را از رئیس جمهور پنهان کند، همان‌طور که گفتند در سلسله مراتب خود اطلاع رسانی شد، ستاد کل هم با حضور بازرسان خود روز پنج شنبه به این قطعیت رسید. رئیس جمهوری هم جلسه گذاشتند و در آینده نزدیک هم با مردم سخن خواهند گفت.ادعای کمک 3 میلیارد دلاری قطر به ایران غیر واقعی است

ربیعی در پاسخ به سوال باشگاه خبرنگاران جوان مبنی بر پیشنهاد کمک 3 میلیارد دلاری امیر قطر به ایران برای پرداخت غرامت هواپیمای اوکراینی گفت: مبنای این سخن غیر عقلایی و غیر واقعی است. ما ملاقات دو جانبه خوبی با امیر قطر داشتیم و درباره امنیت منطقه گفت‌وگو کردیم.سخنگوی دولت تصریح کرد: اساسا قطر قرار نیست غرامت پرداخت کند و در عرف بین المللی هم چنین موضوعی وجود ندارد. قطر می‌خواهد روابطش با ایران پر قدرت باشد.

ربیعی با اشاره به اعتراضات چند روزه اخیر در تهران گفت: بنای نیروی انتظامی مسالمت آمیز برگزار شدن این اعتراضات است؛ احساسات مردم به خاطر این حادثه تلخ و اطلاع رسانی نادرست قابل درک است، اطمینان می‌دهیم که در جا‌هایی که قرار است مراسمی برگزار شود، همان‌طور که من، معاون اول و رییس جمهور با برخی استانداران صحبت کردند این مراسم برگزار شود، مردم ما باید یاد بگیرند تخریب صورت نگیرد، دولت تاکید دارد امنیت مراسم تامین شود.او گفت: درخواست رژیم آمریکا این بود که کشور‌های طرف برجام از آن خارج بشوند که این کشور‌ها هم واکنش منفی به این درخواست داشتند؛ نپذیرفتن درخواست آمریکایی‌ها یک گام به جلو برای ما است.

ربیعی در مورد طرح آمریکایی‌ها مبنی بر مذاکره با ایران اظهار کرد: ما 1+5 را ترک نکردیم؛ به ما پیام می‌دهند که بیایید با ما مذاکره کنید، به ترامپ هیچ اعتمادی نیست، برداشت آنها این است هر چه گلو را فشار دهند بهتر می‌توانند سیاست‌های خود را جلو ببرند.

او در مورد حوادث شب گذشته در تهران گفت: ما قطعا در این زمینه باید بیشتر با مردم صحبت کنیم، این تصمیمی است که دیروز هم در دولت درباره آن صحبت کردیم.

ربیعی در مورد تعداد افراد حاضر در هواپیمای اوکراینی اینکه گفته می‌شود چهار نفر پیش از پرواز خارج از آن شده‌اند، گفت: من اطلاعی از پیاده شدن افراد از هواپیما ندارم.

او در مورد برخورد نیروی انتظامی با برخی از افراد گفت: من هم در کنار دو مراسم گرامیداشت بودم، نیروی انتظامی هیچ گلوله‌ای شلیک نکرده است.

سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که چرا باوجود اینکه به مردم، اطلاع‌رسانی درست نکرده‌اید، استعفا نمی‌دهید؟ بیان کرد: اگر احساس می‌کردم واقعیتی را می‌دانم و به مردم نگفته‌ام، یک لحظه هم نمی‌ماندم.

او با تأکید بر اینکه دروغ، چیزی است که فریب باشد، تصریح کرد: مطمئن باشید، رئیس‌جمهور ساعت چهار بعد از ظهر روز جمعه، خبردار شد؛ سردار حاجی زاده روز چهارشنبه در سلسله مراتب خودشان اطلاع داده اند، آنجا هم نیاز به بررسی بوده است.ربیعی گفت: واقعاً نمی‌توانم هیچ قضاوتی کنم که چه اتفاقی آنجا افتاده است؟ سردار باقری اساساً فردی صادق است و چهل سال است ایشان را می‌شناسم. اینکه دیر به آقای روحانی گفتند مطالبه رئیس جمهور است که چرا به ایشان دیر گفتند؟

کمیته‌ای در دولت برای پیگیری حادثه هواپیما تشکیل شده است سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که آیا طرحی از سوی دولت برای تشییع و عزای عمومی جانباختگان وجود دارد، بیان کرد: ما عزای عمومی را اعلام کردیم و این از سوی دولت انجام شد که البته در کولاک خبر‌ها دیده نشد.ربیعی گفت: کمیته‌ای برای رسیدگی به این حادثه در دولت تشکیل شده که یکی از وظایف آن همین موضوع و رسیدگی به چگونگی تشییع جانباختگان است که البته باید اجازه دهیم تصمیمات لازم در این کمیته گرفته شود و از آن مهم‌تر با خود خانواده‌های داغدار در این زمینه هماهنگی انجام شود.

نظر خود را درباره «ربیعی : دولت تا عصر روز جمعه از علت سقوط هواپیمای اوکراینی مطلع نبود» در کادر زیر بنویسید :
3 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید