کد مطلب: 24262 درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
نخستین زن برنده "نوبل ریاضی" در جهان : پروفسور مریم میرزاخانی

نخستین زن برنده "نوبل ریاضی" در جهان : پروفسور مریم میرزاخانی

به گزارش آسمونی:نظام آموزشی در ایران آن گونه که در اینجا تصور می شود نیست. به عنوان یک دانشجوی کارشناسی ارشد...
زمان مطالعه: 2 دقیقه

به گزارش آسمونی:نظام آموزشی در ایران آن گونه که در اینجا تصور می شود نیست. به عنوان یک دانشجوی کارشناسی ارشد در دانشگاه هاروارد بارها مجبور شدم کاملا توضیح دهم که به عنوان یک زن در ایران حق ورود به دانشگاه را داشتم.

نخستین زن برنده
نخستین زن برنده

پروفسور مریم میرزاخانی دانشمند جوان ایرانی که موفق به دریافت جایزه معتبر بین المللی فیلدز به خاطر تحقیقات خود در زمینه علم ریاضی شده است در مصاحبه ای با وب سایت " clay mathematics institute" گفت به عنوان دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه هاروارد آمریکا بارها مجبور بوده توضیح دهد که زنان در ایران امکان راه یابی به دانشگاه را دارند.نخستین زن برنده نوبل ریاضی در جهان: در آمریکا بارها مجبور شدم شرح دهم که به عنوان یک زن در ایران حق ورود به دانشگاه دارم

جایزه فیلدز به لحاظ اعتبار و اهمیت، به عنوان "نوبل ریاضیات" توصیف می شود.

میرزاخانی در این مصاحبه در پاسخ به سوالی درباره تفاوت های نظام آموزشی در ایران و آمریکا می گوید: نظام آموزشی در ایران آن گونه که در اینجا تصور می شود نیست. به عنوان یک دانشجوی کارشناسی ارشد در دانشگاه هاروارد بارها مجبور شدم کاملا توضیح دهم که به عنوان یک زن در ایران حق ورود به دانشگاه را داشتم.

the-first-woman-to-win-the-math-nobel-in-the-world-professor-maryam-mirzakhani
the-first-woman-to-win-the-math-nobel-in-the-world-professor-maryam-mirzakhani

روزنامه واشنگتن پست آمریکا با اشاره به این مصاحبه می نویسد: پیام تبریک حسن روحانی رییس جمهور ایران به این زن نخبه ایرانی همزمان با پدیده شایع فرار مغزها از این کشور اتفاق می افتد.

میرزاخانی از سال 1999 و برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد ریاضی در دانشگاه هاروارد به آمریکا مهاجرت کرد. وی در سال های 1994 و 1995 برنده مدال المپیاد بین المللی در ریاضی شد.

بر اساس این گزارش و طبق تخمین بانک جهانی تنها در فاصله سال های 2009 تا 2013(از سال 1388 تا 1392) بیش از 300 هزار ایرانی تحصیل کرده دانشگاهی این کشور را ترک کرده اند.
واشنگتن پست می نویسد : آمار دانشجویان ایرانی در مقاطع تحصیلی تکمیلی در داشگاه های آمریکا رو به افزایش است.

نخستین زن برنده واشنگتن پست می نویسد : زنان ایرانی با وجودی که بیش از 60 درصد ورودی دانشگاه ها را تشکیل می دهند اما در مقاطع تحصیلی تکمیلی در دانشگاه های ایران ، شانس کمتری نسبت به مردان دارند.

نخستین زن برنده
نخستین زن برنده

بر اساس این گزارش تنها در سال 2012 میلادی، 36 دانشگاه در ایران تحصیل زنان را در 77 رشته تحصیلی از جمله مهندسی نفت و فیزیک هسته ای ممنوع کردند.

واشنگتن پست می نویسد این در حالی است که طبق آمارهای ورودی دانشگاه های دولتی در ایران زنان از سال 2001 به لحاظ حجم ورودی دانشگاه ها بر مردان فزونی یافتند و از این سال همواره آمار ورودی دختران به دانشگاه از پسران بیشتر بوده است.

به نوشته سایت ویکی پدیا، جایزهٔ فیلدز یا نشان فیلدز (Fields Medal) هر چهار سال یک بار به ابتکار ریاضی‌دان کانادایی جان چارلز فیلد در کنگره اتحادیه جهانی ریاضیات به ریاضی‌دانان جوان (کمتر از 40 سال) که کار ارزنده‌ای در ریاضی انجام داده باشند، داده می‌شود.

جایزه فیلدز به طور رسمی از سال 1954 اهدا می‌شود. این جایزه را «نوبل ریاضیات» می‌خوانند.
جایزه نوبل در رشته ریاضی اهدا نمی‌شود.

این جایزه شامل یک مدال به همراه 15 هزار دلار کانادا است. سکه از طلا ساخته شده و روی آن تصویر نیم‌رخ ارشمیدس حک شده ‌است.

منبع: عصر ایران

: برای دریافت مشاوره درباره نخستین زن برنده "نوبل ریاضی" در جهان : پروفسور مریم میرزاخانی فرم زیر را تکمیل کنید
پرداخت هزینه مشاوره

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

instagram.com/asemooniportal

نظر خود را درباره «نخستین زن برنده "نوبل ریاضی" در جهان : پروفسور مریم میرزاخانی» در کادر زیر بنویسید :

7 - 4 = ?